Přejít k hlavnímu obsahu
 Jim Cox, klávesista, varhaník a pianista | Foto: Wikipedia
Jim Cox, klávesista, varhaník a pianista | Foto: Wikipedia
Matěj Belko - Po, 10.05.2021 - 15:00

O Rolandech a lidech #4: Guy Fletcher a Jim Cox

Kdo by neznal Marka Knopflera? Legendární kytarista, který nepotřebuje trsátko, zpěvák a frontman kapely Dire Straits. Tedy v době, kdy tato kapela ještě nebyla rozpadlá. Jak to tak bývá, od jisté doby je tento pán na sólové dráze a jezdí po světě se svou skvělou doprovodnou kapelou. A jelikož jsme v klávesáckém článku, povím vám něco o tom, kdo a jak obstarává v jeho kapele klávesové party. 

Řeč bude o dvou chlápcích – jedním je Guy Fletcher, Knopflerův musical director (česky asi něco jako kapelník) a druhým je Jim Cox, klávesista, varhaník a pianista.

Začněme u pana kapelníka. Guy Fletcher nám ve videu představuje svůj velice komplexní klávesový setup, který přirovnává ke kuchyni, ve které vaří lepidlo, které celou kapelu dává dohromady. Asi by se tomu dalo rozumět tak, že co nepokryje někdo jiný z kapely, to zkrátka musí doplnit pan Fletcher. Má proto na starost plochy, efekty, samply – zkrátka všechno to zdobení, které z obyčejné kapely udělá kapelu neobyčejnou. 

Začíná u hammondek a leslie bedny – tu označuje za „self-explanatory“ a navíc jsme v článku o Rolandech, takže pojďme rychle dál. Nad hammondkami má připravený synťák JD-XA. Ten dle jeho slov zní neskutečně analogově a používá ho na plochy a všelijaké atmosféry.

Dalším jeho pódiovým nástrojem je synťák SYSTEM-8. Ten používá na ostřejší, drzejší a víc „digi“ zvuky. Jeho hlavním nástrojem je stage piano RD-2000. To používá na zvuky „reálných nástrojů“ – akustická i elektrická piána, klarinety, vibrafony a celesty. Pochvaluje si jednoduché a přímočaré ovládání a skvělou klaviaturu.

Ve videu též můžete vidět speciální vychytávku – dřevěný kolíček, kterým zafixuje jednu klávesu zmáčknutou, a tím drží úvodní arpeggiatorovou sekvenci z písně Money For Nothing. Holt, zvyk je železná košile a bez některých typických zvuků by fanoušek odcházel z koncertu zklamán.

I proto má ve svém arzenálu pan kapelník zapojený i počítač s MainStage a prastarý rackový synťák Roland JD-990, který používá na smyčcové plochy a na který natočil i mnoho Knopflerových nahrávek.

Na druhé straně pódia se nachází pracovna pana Jima Coxe.

Jeho úlohou v kapele Marka Knopflera je spíš tradičnější klávesová práce. Znamená to asi víc hraní a míň sound-designu. To odráží i poněkud jednodušší setup. Dominuje mu obří dřevěná kráva jménem Hammond B3. Ta je samozřejmě zapojena do Leslie bedny. A potom Roland V-Piano, obří kráva od Rolandu, která už se (podobně jako B3) nevyrábí. Má ale dle slov pana Coxe dokonalou klavírní klaviaturu, takže prakticky nepozná, že nehraje na skutečný klavír. Dobrý klavír, jak podotýká. Byla to skutečně vlajková loď rolandovských klavírů; pokud si chcete ihned po přečtení tohoto článku koupit všechny zmíněné nástroje, doporučil bych místo toho model FANTOM-8

Když se vrátím k pracovišti pana Coxe, jeho třetím nástrojem je model FA-07, vcelku dostupný a oblíbený synťák. Používá ho na analogové zvuky a pochvaluje si jednoduchou editaci a skvělý zvuk. 

Pro více informací a alespoň virtuálně osobní setkání s těmito pány si pusťte výše nahozená videa. Rolanďácká reportáž se mimochodem natáčela před koncertem v legendárním Red Rock Amphiheatre, což je místo, kde si umím představit docela dobrej mejdan. To bude někde na Moravě, nebo naopak v Krkonoších? Nevím, ale je to krásný místo. 

Zajímají vás nástroje od Rolandu? Ve středu 12. května zkušení hráči Matouš Rohovský a Jakub Baierl v online streamu ukážou přednosti, tipy a triky několika moderních syntezátorů. Představí Fantom v nejnovější systémové verzi 2.1, Jupiter-X i syntezátor JD-800 Model Expansion vycházející z legendárního devadesátkového synťáku Roland JD-800. Poběží ze studia Kytary.cz a je zdarma.

Tagy O Rolandech a lidech klávesy Roland Mark Knopfler Guy Fletcher Jim Cox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Festiwall, foto: Jan Nožička
Multiinstrumentalista, producent, skladatel... Člen všemožných kapel na všemožných postech (David Koller, Klára Vytisková, Blue Shadows, Michal Ambrož & Hudba Praha...), autor a protagonista seriálu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY