Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 03.10.2020 - 10:00

Nový software a updaty firmwaru od Rolandu

Roland přináší současným i budoucím uživatelům jeho produktů nadílku aktualizací a také inovovaný firemní software. Update se týká firmwaru ve verzi 1.6 pro grooveboxy MC-707/101, firmwaru 1.3 vylepšujícího možnosti série Jupiter-X, nové varianty DAW aplikace Zenbeats 2.0, a k dispozici je nyní také špičkový softwarový syntezátor ZENOLOGY Pro.

Firmware 1.6 pro grooveboxy MC-707/101

Aktualizace nově nabízí arpeggiator, přibyl generátor náhodných tónů s několika algoritmy, rozšířena byla kompatibilita s technologií ZEN-Core, která kromě vzorků nástrojů z Roland Cloudu umožňuje importovat bicí sady, vylepšení zaznamenal Total Effect Compressor a editace sekvenceru spolu s jednotkami Tone Track a Drum Track. Oba grooveboxy se dočkaly také USB driverů Class Compliant, takže je lze připojit přímo k tabletu či telefonu.

Firmware 1.3 pro Jupiter-X a Xm

Update zahrnuje mimo jiné import a export zvuků do Roland Cloudu, nebo je sdílet s uživateli Jupiteru, podobně jako u MC-707/101 nechybí podporan ZEN-Core a ZENOLOGY Pro, jako jeden SVD soubor je možné exportovat až 5 partů ze sekce Scene s upravenou funkcí Write a přidána byla funkcionalita Remote Keybord (USB-MIDI). Modifikovaná synchronizace řeší problémy s I-Arp nebo s časovými efekty při použití jiného zařízení nebo DAW, tvorba akordů a přidružená editace je pohodlnější díky Hold pedálu a ve skupině Utility můžete resetovat pouze systémová data, přičemž vaše uživatelská data a licence zůstanou nedotčeny.

DAW aplikace Zenbeats 2.0

Druhá generace softu Zenbeats disponuje novým synthovým plug-inem ZC-1 s 60 presety a intuitivním dotykovým rozhraním včetně XY padu pro ovládání parametrů Resonance, Cutoff apod. S hardwarem podporujícím ZEN-Core či ZENOLOGY je tak dostupných 90 efektů MFX a více než 900 zvuků s bohatou paletou akustických, elektronických a etnických nástrojů. Aplikace je zároveň součástí platformy Roland Cloud a vedle standardních variant pro systémy iOS, Android, Mac a Windows jsou dostupné i free verze.

Softwarový syntezátor ZENOLOGY Pro

Softwarová verze syntézy ZEN-Core, nacházející se v modelech jako Jupiter-X, Fantom apod., poskytuje nepřeberné množství vzorků a plnou editaci každého parametru. Pro vytvoření nového zvuku je díky pokročilé architektuře připravena čtveřice tzv. Partials, novinka disponuje čtyřmi oscilátory s 9 průběhy, jednotkami PCM/PCM Sync, Noise, Supersaw, banka obsahuje 1840 PCM křivek a více než 3500 presetů rozšiřitelných až na cca 7000 položek.

Desítku filtrů převzatých z ikonických Rolandů doplňuje 11 tvarů LFO synchronizovaných s tempem a ke každému kroku lze přiřadit až 37 křivek. Efektová sekce se skládá z 90 efektů včetně rejstříků založených na historických procesorech a pedálech Roland, jako např. chorusy ve stylu CE-1, Juno-106 nebo SDD-320 Dimension D.

S podporou rostoucí kolekce Model Expansions můžete ZENOLOGY Pro okamžitě proměnit ve zcela odlišný nástroj s vlastním charakterem a různými předvolbami (Jupiter-8, JX-8P, Juno-106, SH-101) včetně přístupu ke zvukům z balíčků Sound Packs či Wave Expansions. Možnosti této aplikace jsou prostě téměř nekonečné. ZENOLOGY Pro je nyní k dispozici jako součást předplatného Roland Cloud nebo ve formě celoživotní licence za cenu 229 dolarů.

Tagy Roland Roland MC-707 Roland MC-101 Roland Zenbeats 2.0 Roland Jupiter-X Roland Jupiter-Xm Roland ZENOLOGY Pro
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY