Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v září 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

La Bella Olinto J5 – pětistrunná basa, inspirovaná klasickým Jazz Bassem, z produkce známé americké značky vyrábějící špičkové struny. Profesionální model přinášející to nejlepší ze starších Fenderů (pre-CBS) je nabízen na objednávku a ručně stavěn newyorským kytarářem Masem Hinoem, který pro korpus zvolil dva kusy výběrové olše, javorový krk s profilem Slim-C, palisandrový hmatník s dvacítkou pražců, kostěný ořech široký 1.5 palce, kobylku s válečkovými kameny, firemní vintage strojky a dvojici singlů Mas Hino HW. Butikový kousek v laku Smokey Burst vyjde na cca 4600 dolarů.

Modern Vintage Guitars MVJ5 – obdobnou koncepci jako model Olinto J5 nabízí i „pětka“ z produkce firmy MVG, vybavená olšovým JB korpusem, krkem z „pečeného“ javoru a hmatníkem ze stejného dřeva nebo indického palisandru. Profil krku i radius hmatníku ctí křivky použité u Jazz Bassů ze 70. let, ladění obstarávají strojky Hipshot Cloverleaf Ultralite, struny kotví ve vintage kobylce s ocelovými kameny a zvuk přenáší dvojice pasivních speciálně vinutých single coilů. Barvy: Olympic White, Black, Three Tone Sunburst, Walnut Brown. Cena: cca 2200 dolarů.

Carvin BX-1 Bass Preamp – po kytarovém předzesilovači X1 nyní nabízí kalifornská značka také basové pedálové provedení opatřené trojicí footswitchů pro aktivaci hlavního obvodu, funkce Mute a vestavěného kompresoru. Kromě hlasitosti, vstupního gainu doplněného přepínačem citlivosti 0/-12 dB, kompresních ovladačů Threshold a Strenght nebo potenciometru Blend lze využít třípásmové aktivní korekce se semi-parametrickými středy, XLR DI výstup s odepínatelným uzemněním, standardní vstup/výstup, efektovou smyčku a konektor Thru/Tuner. Napájení je řešeno baterií či adapterem 9V 50 mA. Cena: cca 240 dolarů.

Ashdown LB-30 2.N – celolampový zesilovač o výkonu 30 W je kromě tradičních výstupů 1x4/2x8 Ohm vybaven také sekcí s šesti IR vzorky basových kabinetů Ashdown s technologií Torpedo od firmy Two notes a obvody jsou postaveny na preampových elektronkách 1 x ECC81, 1 x ECC82, 2 x ECC83 a koncových lampách 4 x EL84. Nechybí dva vstupy aktiv/pasiv, efektová smyčka, pětipásmový ekvalizer, gain, master, 2 x XLR konektor, 1 x XLR Torpedo In, 2 x USB port, MIDI In/Out, sluchátkový výstup atd. Cena: cca 1400 liber.

Mojo Hand FX Octaverse – reverzní oktávový delay s tradičními ovladači Mix, Rate, Feedback a tlačítkem pro volbu horní či spodní oktávy. Footswitch je zapojen v režimu true bypass, proudový odběr činí 70 mA a napájení je řešeno výhradně 9V adapterem bez možnosti připojení baterie. Expresivně znějící pedál s funkcí, která byla doposud dostupná většinou jen u některých drahých multi-delayů, vyjde na 159 dolarů.

Klávesy

Steiner-Connolly Synthacon – návrat ke klasickému monofonnímu analogovému synthu Synthacon ze 70. let, jenž v té době plnil roli konkurenta známějších modelů Minimoog či ARP Odyssey. Podobně jako předloha nabídne i replika tři VCO jednotky, VCA a dvoupólovou 12 dB filtrační sekci s bílým a růžovým šumem, modulační LFO nebo obvod Sample & Hold. Nově instalováno je MIDI, kvalitní klaviatura FATAR apod. Nástroj v ceně cca 3000 dolarů lze předobjednat na mailové adrese support@steiner-connolly.com.

Roland TR-8S v2.5 a TR-6S v1.5 – nový firmware pro dvojici grooveboxů, doprovázený aktualizovaným TR-Editorem. Přidáno bylo několik dalších bicích FM modulů s plnou editací a funkce Probability s různými variacemi a „humanizací“ pro sekvencer, přinášející možnost krokové i dílčí pravděpodobnosti. Posílena je také efektová sekce Master FX, u níž lze využít algoritmy Tone Fattener, Pitch Shifter Delay, Vinyl Simulator nebo Ha-Dou Reverb. Update je samozřejmě zdarma.

Moog – pokud patříte k zájemcům o koupi modelů Moog Grandmother, Subsequent 25 nebo DFAM, tak byste si měli pospíšit, protože výrobce oznámil, že u daných nástrojů zvyšuje ceny, a to o nezanedbatelnou částku. Jako důvod tohoto nepopulárního kroku Moog uvedl „pokračující globální problémy spojené s nedostatkem materiálu, omezeními dodavatelského řetězce, inflací, jakož i rostoucími náklady na suroviny a dopravu“. Změny cen: Moog Grandmother – z původních cca 880 eur na 1450 eur (nárůst o 64 %), Moog Subsequent 25 – z cca 940 eur na 1450 eur (nárůst o více než 50 %), DFAM – z cca 560 eur na 840 eur (nárůst o 50%).

Bicí

Meinl HCS Smash Stack a Byzance Vintage Smash Stack – efektové činely sestávající v základu ze tří na sebe usazených ohýbaných činelů 10", 12" a 14", které lze v případě potřeby doplnit dalšími činely o velikosti 8 a 16 palců. Finančně dostupnější provedení HCS Smash Stack ve váhové kategorii Medium Thin je vyrobeno z vrtané mosazi MS63, u vyšší verze Byzance Vintage Smash Stack (Medium) byla použita osvědčená bronzová slitina B20. Ceny: HCS024SM (10/12/14) cca 150 eur, HCS80246SM (8/10/12/14/16) cca 250 eur, B024VSM (10/12/14) cca 300 eur, BV80246VSM (8/10/12/14/16) cca 450 eur.

Zultan Q Thin Crash 18/19/20  – činely s duální povrchovou úpravou a temnějším, plným, níže položeným tónem jsou vyráběny ručně z kvalitní bronzové slitiny B20. Crashe Thin s průměry 18, 19 a 20 palců rozšiřují edici Q o modely s rychlým atakem, kratším sustainem, frekvenčně vyrovnaným zvukem a citlivou reakcí na styl hry, a to i při nižší dynamice úderu. Ceny: Zultan Q Thin Crash 18 cca 140 eur, Q Thin Crash 19 cca 170 eur, Q Thin Crash 20 cca 190 eur.

DJ / Zpěv

sE Electronics V7 Switch – finančně vstřícný dynamický vokální mikrofon jenž zvládne i jiné aplikace. Model opatřený kapslí DMC7 má superkardioidní směrovou charakteristiku účinně izolující přímý signál od okolního hluku na pódiu, frekvenční odezva je dána rozmezím 40 Hz až 19 kHz, hlavice je vyrobena z odolné pružinové oceli, důraz byl kladen na nadstandardní odolnost vůči zpětné vazbě a čistý přenos podporuje i pozlacený XLR konektor. Vývojáři tentokrát zapustili do těla mikrofonu spínač s jazýčkovým mechanismem zaručujícím bezhlučnou aktivaci. Cena: cca 120 eur včetně klipu, závitového adapteru, pouzdra a náhradního windscreenu.

Studio

Mooer Steep I a Steep II – první zvukové karty od společnosti známé především výrobou kytarových pedálů a multiefektů. Dvoukanálové desktopové USB modely jsou v případě Steep I osazeny kombinovaným jack/XLR vstupem, 1/4“ konektorem, stereofonním linkovým výstupem, sluchátkovou zdířkou, dvojicí portů USB-C, meteringem a ovladači gainu, hlasitosti a monitoringu. Verze Steep II nahrazuje klasický jackový kanál druhým kombi vstupem a přibyly DIN konektory MIDI In/Out. Signál je zpracováván v rozlišení 24 bit/192 kHz a při zapojení kondenzátorových mikrofonů lze použít fantomové napájení 48V. Karty by měly na trh dorazit v průběhu listopadu. Ceny: Steep I cca 140 eur, Steep II cca 160 eur.

Toneboosters MBC – plugin nabízející multi-band kompresor, pozitivní i negativní saturaci a processing upravující šířku stereofonní báze. U kompresoru lze využít až 10 pásem s nastavitelnou strmostí crossoveru, dvě kompresní křivky na pásmo či sestupnou nebo vzestupnou komprimaci. Software disponuje podporou až 16kanálového prostorového zvuku v prvotřídní kvalitě s velmi nízkým harmonickým zkreslením, připraveny jsou také funkce Undo, Redo, A/B a organizér presetů. Verze: VST, AAX, Audio Unit, standalone. Cena: 24 eur.

Antelope Audio Edge Note – malomembránový kondenzátorový mikrofon s kardioidní kapslí o průměru 16.1 mm, mimořádně vysokým limitem SPL 146 dB, high-pass filtrem 75/115 Hz, spínačem útlumu 0/-10/-20 dB a kompatibilitou s 13 emulacemi studiových etalonů, použitelných s jakýmkoliv rozhraním Antelope či nativními DAW plug-iny. Edge Note lze využít při nazvučení nebo záznamu bicích, kytar, akustických nástrojů apod. Rozměry: 114 x 20 mm, napájení: fantom 48V DC, frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz. Cena: cca 150 eur za kus včetně shock mountu. Pořídit je možno i kalibrovaný pár.

Tagy gear alert La Bella Modern Vintage Guitars Carvin Ashdown Mojo Hand FX Steiner-Connolly Roland Moog meinl Zultan sE Electronics Mooer Toneboosters Antelope Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY