Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v červnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Anka Custom Guitars Jarius 5 BBBS – moderně koncipovaný pětistrunný model z produkce texaské butikové firmy, kombinující vlastnosti modelů Music Man a Fender Precision. Olšové tělo v luxusním laku Blue/Black Burst Satin, krk z jednoho kusu „praženého“ javoru, ergonomicky tvarovaný spoj a ebenový hmatník s perleťovými značkami, nesoucí 21 medium jumbo pražců Jescar z nerezové oceli představují skvělý základ k dosažení masivního a zároveň čitelného soundu. Na ten má samozřejmě vliv i hardware Hipshot v černém provedení, kobylkový humbucker Aguilar typu Music Man, střední půlený single-coil a aktivní preamp Aguilar OBP-3 napájený dvojicí 9V baterií.

Trickfish Bullhead Mini 500 – jednokanálová kompaktní basová hlava americké značky, vybavená tranzistorovým preampem a koncovou Class-D jednotkou 500 W / 4 ohmy. Kromě vstupního padu (-10 dB), gainu a masteru je zesilovač osazen aktivním čtyřpásmovým ekvalizerem se zdvihem -+12 dB, funkcí Mute, paralelní efektovou smyčkou, repro Speakonem Neutrik, minijackovými konektory pro sluchátka a Aux In a také symetrickým linkovým XLR výstupem s odepínáním uzemnění a možností Pre/Post. Automatický napájecí obvod zvládne napětí v rozsahu 100 – 240 V / 50-60 Hz. Aparát o rozměrech 8.5 x 25.5 x 20 cm a hmotnosti 1.55 kg je dostupný za cca 800 dolarů.

Source Audio Atlas Compressor – všestranná pedálová komprese s ucelenou kolekcí obvodů, nabízejících ihned po vybalení šest různých komprimačních režimů, od klasických krabiček, jako je dnes již nevyráběný Diamond Optical Compressor, až po špičkové rackové jednotky, jako např. 1176 FET nebo optický etalon LA2A. Atlas je také vybaven pokročilou dvoupásmovou kompresí, přičemž každý engine lze upravovat pomocí parametrů Threshold, Ratio, Attack, Release, Output, Tone a Blend. Efekt s dvojicí vstupů i výstupů, portem micro USB a vstupem Control s přiřazeným tlačítkem vyjde na cca 230 dolarů včetně adapteru.

Lehle Mono Volume S – špičkový aktivní volume pedál s analogovou signálovou cestou a digitálním ovládáním. High-endová preampová sekce s diskrétním vstupním obvodem Class-A, magnetickým VCA senzorem, napájením 9 – 15 V s vnitřním konvertorem na 30 V a dynamickým rozsahem 120 dB. Tlačítko pro volbu 5 továrních presetů z nichž 2 jsou editovatelné, možnost kalibrace, široké využití včetně modu wet/dry. Rozměry: 200 x 90 x 47 mm, hmotnost: 766 g, proudový odběr 150 mA, max. gain: +12 dB, cena: cca 230 eur.

Klávesy, synthy, moduly atd.

Donner B1 – finančně vstřícný analogový basový syntezátor s jedním oscilátorem, kombinovaný se sekvencerem a vybavený funkcemi VCF, Saturation či delayem a distortionem.  Model se může pochlubit 128 přednastavenými sekvencemi, stejným počtem presetů, intuitivním ovládáním a především hutným basovým soundem. Vestavěna je silikonová dotyková klaviatura s podsvícením měnícím barvu, USB-MIDI pro připojení k DAW, flexibilitu navyšují konektory MIDI In/Out, Aux In, synchronizační zdířky nebo sluchátkový výstup. Cena: cca 170 dolarů.

Korg NTS-2 – novinka ze série Nu:Tekt, dodávaná ve formě DIY kitu, a to společně s knihou Patch & Tweak with Korg. Stavebnicový NTS-2 je kapesní čtyřkanálový osciloskop, vybavený také generátorem křivek, spektrálním analyzátorem a ladičkou. Dvojice stereo vstupů umožňuje zobrazit čtyři signály najednou, které se mohou překrývat, a mod FFT (rychlá Fourierova transformace) zprostředkovává okamžitou analýzu bez potřeby použití dalšího hardwaru. Dva oscilátory nabízejí pět tvarů vln (sine, square, triangle, sawtooth, noise) a lze je použít i jako obálky, LFO, triggery či CV generátory. Model s cenovkou cca 230 dolarů může být napájen pomocí USB portu nebo dvou AA baterií.

ADDAC System ADDAC311 Ultra Floor Control – ovládací jednotka sestávající z modulu pro instalaci do Euroracku a flexibilního podlahového kontroleru s pěti footswitchi. Nožní spínače je možno nakonfigurovat pro funkce latch, gate, triggering apod. a zadní panel je připraven pro zapojení až pěti externích expression pedálů, takže uživatel má volné ruce a může se plně věnovat hře či změnám ostatních parametrů. K propojení obou komponent slouží masivní kabel typu DB25. Modul Eurorack 8HP disponuje pedálovým vstupním konektorem a deseti jackovými výstupy (5x gate / 5x CV). Cena byla nastavena na cca 380 eur.

Bicí

CODE Drum Heads DNA a Generator – britský výrobce bubnových blan nyní nabízí osm nových setů sestavených z modelů DNA a Generator s robustní konstrukcí využívající hliníkový kroužek vyztužený vnitřním ozubeným jádrem z oceli, zajišťující nadstandardní stabilitu ladění. Vybírat lze ze sad Fusion s průměry 10, 12, 14 palců + 14“ DNA Coated Snare nebo Rock s velikostmi 10, 12, 16 palců + 14“ DNA Coated Snare. Oba sety je možno pořídit s následujícími verzemi blan:

DNA Clear: síla 10mil v čirém provedení
DNA Coated: síla 10mil se zdrsněným povrchem, bílá barva
Generator Clear: dvě vrstvy 2 x 7.5mil v čirém provedení
Generator Coated: dvě vrstvy 2 x 7.5mil se zdrsněným povrchem, bílá barva
Ceny setů startují na cca částce okolo 40 liber.

Pearl Eliminator Redline LT – single verze pedálu k basovému bubnu disponuje oblíbenými funkcemi z nejprodávanější řady Eliminator Redline, lze ji snadno složit a přepravovat (LT = Light Transport), disponuje kvalitními ložisky NiNjA pro lehký chod, je dodávána s několika typy vaček (linear action, oversized linear, progressive, radical progressive) a v případě potřeby lze zakoupit i dvě další vačky (agressive / intense action). Modifikací prošly i další komponenty jako např. kolébka rotoru či QuadBeater se sníženým profilem, čtyřmi plochami (2x plast + 2x plsť) a středem Control Core eliminujícím vibrace. Cena modelu na českém trhu: cca 5400 Kč.

Zpěv

Roland E-4 Voice Tweaker – jedna z trojice novinek, které japonská značka zařadila do edice AIRA Compact, slouží k úpravě vokálních linek a nejen jich. Vokální party lze prohnat harmonizerem, smyčkovačem a dalšími jednotkami transformujícími různými způsoby váš hlas. Kromě parametrůi Pitch a Formant je k dispozici např. vokoder nebo potenciometr Scatter pro tvorbu rytmických patternů, a najdeme zde také low-cut filtraci, noise gate, chorus, delay atd. Looper s neomezeným vrstvením a detekcí tempa má kapacitu 24 sekund, připraveno je MIDI ovládání řady parametrů, vstup pro externí mikrofon dostal vlastní gain a sluchátkový výstup je navázán na vestavěný mikrofon. Cena: cca 200 eur.

Studio

Austrian Audio OD505WL1 a OC707WL1 – aktivní mikrofonní kapsle se šroubovacím mechanismem, které jsou kompatibilní s bezdrátovými systémy WL1 firmy Shure. Dynamická superkardioidní vokální verze OD505WL1 s cenovkou cca 250 eur, vycházející z modelu Austrian Audio OD505, je osazena 3D pop diffusorem, max. hladina SPL je dána limitem 150 dB a frekvenční rozpětí činí 35 Hz – 16 kHz. Kondenzátorový typ OC707WL1 (cca 400 eur) s lineárním projevem v pásmu 35 Hz až 20 kHz využívá koncepci mikrofonu AA OC707 a navyšuje max. SPL na úroveň 152 dB, takže boduje nadstandardní odolností proti přebuzení.

O.P.R. U47 – přesná replika vintage mikrofonu Neumann U47 FET,vyráběného v letech 1969 až 1986. Verze z produkce australské značky využívá vlastní kapsli K47 vyladěnou podle původní specifikace FET 47. Kapsle má sdílenou konstrukci zadní desky se středově zakončenými mylarovými membránami o síle 6 mikronů, nastavenými na kardioidní směrovou charakteristiku. Kvalitu zvuku podporuje masivní výstupní transformátor, který se velkou měrou podílí na bohatém, hutném zvuku s výborným přechodovým atakem a také schopnosti snášet extrémně vysoké hladiny akustického tlaku (147 dB). Kondenzátorový Open Plan Recording U47 vyjde na cca 1150 australských dolarů a na trhu by se měl objevit v červenci.

Acustica Audio Maize – plug-in (VST/VST3/AAX/AU) nabízející možnosti raritního parametrického ekvalizéru Markbass PP10, který v hardwarové podobě existuje pouze ve dvou kusech. Virtuální verze má 10 pásem, každé s 19 volitelnými frekvencemi, parametr Q nastavitelný v rozmezí 0.3 – 6 a gain se zdvihem +- 16 dB. Sampling je postaven na exkluzivní technologii Acqua a oproti předloze byly přidány některé funkce, jako např. režim Mid-Sides, control-link, vstupní / výstupní měřiče apod. Dostupná jsou provedení Standard nebo ZL s nulovou latencí. Cena: 109 eur.

Teenage Engineering TX-6 – kompaktní field mixer s integrovanou zvukovou USB-C/MIDI kartou (32-bit/48 kHz) a 6 stereo nebo 12 monofonními kanály, osazenými samostatným třípásmovým ekvalizerem, kompresorem, cue výstupem a aux sendem pro až 8 efektů. Nechybí ani synth-generátor se 4 typy bicích automatů a stejným počtem modulačních vln, k dispozici jsou 3 stereo výstupy, Bluetooth, mod Crossfader, low-pass + high-pass filtr, ladička, podpora headset mikrofonu nebo malý OLED displej (64 x 48 px). Mixer o rozměrech 62.5 x 90 x 15 mm a hmotnosti 145 g napájí dobíjitelná baterie s výdrží 8 hodin provozu. Cena se pohybuje pod hranicí 29300 Kč.

Tagy gear alert Anka Custom Guitars Trickfish Source Audio Lehle Donner korg ADDAC System CODE Drum Heads Pearl Roland Austrian Audio Open Plan Recording Acustica Audio Teenage Engineering

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY