Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v září 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Ruf Guitars Schrödinger – moderně koncipované nástroje s tělem z rezonančního kompozitu Ruffaine, jenž je rezistentní vůči změnám teploty a vlhkosti zvuku. Krk je opatřen finální vrstvou z molekul nanostříbra, omezujících pocení a vznik bakterií, hmatník ze směsi Richlite v provedeních Maple Valley nebo Black Diamond nese pražce Jescar z nerezové oceli a v základu jsou dispozici dva humbuckery Fishman Fluence Modern. Hardware sestává ze strojků a hardtail kobylky Hipshot a firma nabízí také speciální zakázkové úpravy a konfigurace. Ceny: Schrödinger 6 (menzura 25.5 palců) cca 3150 eur, sedmistrunný Schrödinger 7 (menzura 26.5 palců) cca 3300 eur.

Epiphone Les Paul a SG Power Players – nástroje určené především nejmladším adeptům el. kytary, čemuž odpovídá 3/4 velikost mahagonového těla a zkrácená menzura 22.73 palců. Šroubovaný mahagonový krk s profilem SlimTaper D doplňuje hmatník z laurelu nabízející 22 pražců medium jumbo, hardware tvoří kobylka typu wraparound plus celokovové strojky. Zvolen byl krkový humbucker 650R a kobylková varianta 700T. Barvy: Ice Blue, Lava Red, Dark Matter Ebony (speciální série). Cena: cca 280 dolarů včetně gig bagu, trsátek, kabelu a popruhu.

Kramer Striker Collection 2022 – firma patřící pod koncern Gibson se vrací do 80. let speciální edicí superstratů řady Striker, tvořenou modely Striker HSS, Striker Figured HSS Stoptail a Striker Figured HSS Floyd Rose. Javorové krky dostaly profil K-Speed SlimTaper C, verze Stoptail disponuje pevnou kobylkou tune-o-matic a stopbarem Epiphone LockTone, v případě variant Figured je mahagonové tělo potaženo topem z javorové dýhy s kresbou v kvalitě AAA. Hmatníky z laurelu či javoru nesou 24 pražců medium jumbo a zvolen byl humbucker HB-1 Alnico 5 kombinovaný s dvojicí singlů SC-1 Alnico 5. Ceny startují na cca 350 eurech a končí u hranice 400 eur.

Efekty

Origin Effects Halcyon Green Overdrive – další butikové zkreslení postavené na základech ikonického Tube Screameru přináší zvuk první japonské edice TS808 (Maxon) a přidává adaptivní obvod s trojicí modů pro citlivější reakci efektu na dynamiku hry či změnu polohy kytarového ovladače hlasitosti. Instalován je navíc voicingový přepínač 808/MOD ovlivňující výraznost středů a oproti předloze přibyl parametr Dry přimíchávající do zvuku čistý signál. Cena: 199 britských liber.

Flower Pedals Sunflower Deluxe – stereofonní (2 x in / 2 x out) harmonické tremolo s digitálním ovládáním a analogovou signálovou cestou. Editaci zajišťují potenciometry Depth, Speed, Boost, Randomness (tvar vlny), Tap Division a Width – nastavení časového rozdílu mezi výškovými a basovými harmonickými frekvencemi. Na parametr Randomness je navázán třípolohový spínač Shape a nechybí přepínač pro ramping s režimy Latch, Moment a Drift. Část potenciometrů má navíc duální funkci, uložit lze 5 presetů, instalován je vstup pro expression pedál, konektor MIDI In a dva footswitche On/Hold + Tap/Ramp. Cena: cca 350 dolarů.

Joyo R-18 Chopper-Z – moderní pedálové zkreslení emulující zvuk high-gainovového aparátu. K dispozici jsou třípásmové korekce, gain, hlasitost, simulace kabinetu 4x12 a další dva režimy výstupu pro připojení efektu k preampu či koncovému zesilovači. Integrován je noise gate a dva footswitche aktivující hlavní obvod a funkci Fat Boost. Rozměry: 130 x 110 x 50 mm, hmotnost: 403 g, napájení: 9 V / 120 mA, cena: cca 85 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Caveman Audio AP1 Compact Acoustic Preamp – ručně vyráběná zmenšená verze špičkového předzesilovače AP1 pro akustickou kytaru boduje studiovou kvalitou zvuku s velmi přirozeným charakterem a téměř nulovým šumem. Symetrický DI XLR (Neutrik) výstup je ošetřen zakázkovým transformátorem, nechybí konektor pro ladičku a footswitch aktivující funkci Mute. Preamp o rozměrech 130 x 145 x 40 mm, hmotnosti 1 kg a proudovým odběrem 100 mA lze napájet adapterem 9 – 18 V. Cena: cca 500 dolarů.

NUX Mighty Plug Pro – vylepšená varianta předchozího modelu sluchátkového zesilovače Mighty Plug disponuje kromě modelingu 21 známých aparátů také kabinetovými IR impulsy sestávajícími z 24 kytarových a 7 basových boxů nebo presetů pro akustiku. Připraveno je 18 slotů pro vzorky třetích stran, simulace akustických kytar s využitím el. nástrojů s magnetickými snímači, mnoho efektů, bicí patterny, aplikace MightyAmp či Mighty Editor a především integrovaná zvuková USB-C karta (Normal, Dry Out, Re-amp, Loopback). Cena: cca 110 dolarů

Doplňky, software atd.

D'Addario XS 80/20 Bronze – struny řady XS Acoustic jsou nyní dostupné i v provedení 80/20 Bronze, poskytující jasný artikulovaný tón s dlouhým sustainem. Díky ultratenké nanovrstvě na každé vinuté struně a unikátní polymerové úpravě na hladkých strunách nabízí XS nadstandardní životnost, stabilní ladění a příjemný herní feeling. Sérii tvoří sety XS 80/20 Bronze Extra Light 10 - 47, Custom 11 - 52, Light 12 - 53, Light Top / Medium Bottom 12 - 56, Medium 13 - 56 a Light 12-String 10 - 47. Ceny: cca 18 dolarů, sada pro 12str. kytaru cca 28 dolarů.

DiMarzio UtoPIA Blue Powder DP287FSNLB – signovaný humbucker Stevea Vaie, určený primárně do krkové pozice, ale použitelný také jako kobylková verze. Snímač s výstupem 315 mV vychází z modelu Evolution, ovšem větší důraz je tentokrát kladen na přehledné podání nižších pásem a hutnější odezvu ostatních frekvencí s lehce eliminovanými vyššími středy pro méně agresivnější atak a kultivovanější projev. Poměr frekvencí: basy 6.5, nižší středy 6.5, vyšší středy 5, výšky 3.5. Keramický magnet, odpor 12.68 kOhm, 4 vývody, provedení F-spacing, laserem zdobený kryt. Cena: cca 160 dolarů.

Dunlop Jim Root Drop A a Drop B – šestistrunné sety navržené pro kytaristu kapely Slipknot, který o těchto sadách tvrdí, že poskytují komfortní hru a jsou schopny si po dlouhou dobu udržet potřebnou brilanci tónu. JR Drop A (ladění A, E, A, D, Fis, H) jsou dodávány v tloušťkách 64, 48, 38, 20, 16, 12, set JR Drop B (ladění H, Fis, H, E, Gis, Cis) je sestaven ze strun o síle 56, 42, 36, 20, 15, 11. Cena byla nastavena shodně na cca 19.8 dolarů.

Neural DSP Archetype Rabea – plugin navržený pro kytaristu Rabeu Massaada zahrnuje virtuální zesilovače Clean, Rhythm, Lead, power jednotky EL34/6L6, sekci Cab Sim, čtyřpásmový semi-parametrický ekvalizér, metronom a samozřejmě řadu dalších efektů jako Twin Blade Dual Compressor, Chaos Bed Octaver, Colossus Fuzz, Paragon Overdrive, Aeon Reverb, Atlas Delay atd. Zvláštností je integrace monofonního kytarového synthu s dvojicí oscilátorů, arpeggiatorem, ampem a filtry. Verze: 64-bit VST, AU, AAX, standalone (PC, Mac). Cena: cca 140 eur nebo dvoutýdenní trial.

Tagy gear alert Ruf Guitars epiphone Kramer Origin Effects Flower Pedals Joyo Audio Caveman Audio NUX EFX D'Addario Dimarzio Dunlop Neural DSP

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY