Přejít k hlavnímu obsahu
Double Album je fajn jednohubka, chybí jí ale silnější momenty. | Foto: Mathias Heinel
Double Album je fajn jednohubka, chybí jí ale silnější momenty. | Foto: Mathias Heinel
Petr Adamík - Pá, 16.12.2022 - 12:00

Novinka NOFX ničím nepřekvapí

V roce 2021 plánovali kalifornští matadoři NOFX vydat dvojalbum, plán byl nakonec pozměněn, a tak tehdy nakonec vyšla klasická deska, příznačně nazvaná Single Album. Z nahrávací session pochopitelně zůstala spousta materiálu. Ten teď tvoří aktuální nahrávku s opět vtipným titulem Double Album.

V mezičase stihl zpěvák Fat Mike prohlásit, že v roce 2023 odehrají NOFX svůj poslední koncert a po čtyřiceti letech se zřejmě odporoučí. Těžko říct, jestli to nebyl jen reklamní tah nebo v jeho případě spíše další z vtípků. Uvidíme. Přestože se materiál natáčel ve stejnou dobu jako předchozí album, jeho vyznění není tak temné. Spíše se pokračuje v pro kapelu typičtějším, odlehčeném módu, tedy že si ze všeho a všech dělají srandu.

Začne se povedenou vypalovačkou Darby Crashing Your Party. Nakřápnutá basa udává tempo a vedle odkazu na někdejšího zpěváka kultovních Germs Darbyho Crashe tady najdeme i zmínky o Captain Sensibleovi (The Damned) nebo GG Allinovi. V rychlé jízdě se pokračuje i v My Favorite Enemy. Opět výrazná basa, charakteristické harmonie a legrační text. 

Nejdelší skladba desky Don't Count On Me má několik poloh, kdy z pomalého úvodu nečekaně zrychlí, následně se zklidní v pasáži s bongy a zase zrychlí, aby v závěru vyústila v reggae, jehož rytmus se přehoupne i do následující Joanna Constant Teen. Vše působí jako příjemná pohodovka či odpočinková pasáž, ale jen na chvíli. Závěr totiž opět patří urvanému punk rocku. 

Některé z přítomných skladeb frontman Fat Mike považoval dříve za podřadné. To je asi silné slovo, ale pravdou je, že zde najdeme pár obyčejnějších kousků, v nichž chybí invence, zpestření či důmyslnější nápad. Taková je víceméně i druhá singlovka Punk Rock Cliché, jež byla původně napsána pro Blink 182 na jejich album California z roku 2016. Ti ji ale ze seznamu písní ve finále vyřadili. Není divu, píseň se tak nějak přežene bez výraznějšího momentu. Vytěžit by šlo více třeba i z odvykačkového songu Fuck Six Day, v němž je zábavnější spíše text než celkový hudební doprovod.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Deska je kratší, zároveň i jednodušší a přímočařejší než její předchůdce Single Album. Ta ale byla svou pestrostí a částečným odbočením od klasického soundu kapely přitažlivější. Double Album je fajn jednohubka, chybí jí ale silnější momenty. V podstatě ničím nepřekvapí a je z ní až moc cítit, že jde o „zbylý“ materiál. Na NOFX vcelku průměr.

NOFX - Double Album

NOFX – Double Album

Fat Wreck Chords, 00:27.09

60 %

Punk rock

Tagy NOFX Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY