Přejít k hlavnímu obsahu
I přesto, že Ellen Foley nedávno oslavila sedmdesátiny, uchovává si stále svěžest mládí / Foto: Gregg Delman
I přesto, že Ellen Foley nedávno oslavila sedmdesátiny, uchovává si stále svěžest mládí | Foto: Gregg Delman
Petr Adamík - Pá, 23.07.2021 - 12:00

Nové album Ellen Foley není jen nostalgickým vzpomínáním

Ellen Foley se na hudební scénu vrátila v roce 2013 albem About Time, a byl to povedený comeback, kdy zpěvačka ukázala, že neztratila vůbec nic ze síly svého vokálu a jedinečného projevu. Jakoby třicetiletá prodleva mezi jejími alby vůbec nenastala. Spolupráce s kytaristou a skladatelem Paulem Foglinem se osvědčila a jejich přirozená souhra je hmatatelná i na novince Fighting Words

Mezi největší úspěchy Ellen Foley zcela jistě patří účast na Meat Loafově Bat Out Of Hell, jednom z nejprodávanějších alb v historii, které nastartovalo její zajímavou hudební cestu. Na té se během let potkala s lidmi jako The Clash nebo třeba někdejším Bowieho dvorním kytaristou Mickem Ronsonem, aby se následně v polovině 80. let na čas odmlčela a věnovala se herectví či rodinným povinnostem. Její návrat po tolika letech byl však naprosto přirozený a za mikrofonem se Ellen Foley cítí jako ryba ve vodě. 

Základ desky je rockový, jak ukáže hned první Are You Good Enough. Ta by se bez problémů vyjímala na zpěvaččině debutovém albu Nightout z roku 1979. Hudebním pojetím má skladba blízko k třeba takové Joan Jett, ovšem Ellen Foley má vlastní charakteristický hlas a nemá zapotřebí se stylizovat do někoho jiného. Kolem rockového jádra se nenásilně proplétají jiné styly, jako když v I Call My Pain By Your Name předvedou více než zdařilé country. Patrné jsou pak vlivy Rolling Stones. I´ll Be True se rozjede v houpavém rytmu doprovázeném richardsovskými vyhrávkami a podobně je na tom i This Won´t Last Forever pohybující se někde na pomezí Stones a The Pretenders, opět ve svébytném podání. Naprosto odzbrojující je pak duet s Karlou DeVito v uvolněné I´m Just Happy To Be Here. Foglino je autorem všech skladeb, ale Ellen se ráda pouští i do coverů. Na Fighting Words tak můžeme slyšet, jak se s nadhledem poprali s I Found A Love Wilsona Picketta, zatímco na úplný závěr pak Foley zařadila nádhernou Heaven Can Wait, napsanou jednou z nejdůležitějších osob v její kariéře, skladatelem Jimem Steinmanem. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Fighting Words je rozmanitou sbírkou jedenácti skladeb s velmi živým, organickým soundem. Ač možná nepříliš známý, je Paul Foglino velmi zručným skladatelem. Ze samotné Ellen Foley číší vyzrálá zkušenost a i přesto, že nedávno oslavila sedmdesátiny, uchovává si stále svěžest mládí. Doprovodnou kapelu tvoří rovněž zkušení muzikanti jako bubeník Steve Goulding (The Mekons, Graham Parker & The Rumour, The Cure...) nebo multiinstrumentalista C. P. Roth (Ozzy Osbourne, Suzanne Vega ad.) Opravdu slušné rock/popové album starého střihu bez nostalgického patosu. 

Ellen Foley - Fighting Words

Ellen Foley  Fighting Words

38:36, 2021, Urban Noise Music

75 %

Tagy Ellen Foley Recenze alb
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY