Přejít k hlavnímu obsahu
 Circuit Tracks | Foto: Novation
Circuit Tracks | Foto: Novation
Dusan Krejdl -

Novation Circuit Tracks: podruhé a lépe!

V posledních letech jsme svědky zajímavé evoluce v přístupu k tvorbě elektronické muziky, na pultech hudebních obchodů se totiž čím dál častěji objevují nástroje s tak nízkou cenovkou, že si je nebojí pořizovat ani úplní začátečníci a experimentovat s nimi. Mírně pokročilí pak oceňují jejich jednoduché ovládání a flexibilitu. Také proto se původní Circuit od firmy Novation z roku 2015 stal doslova hitem. Jeho intuitivní ovládání bylo návykové a bezdisplejové řešení revoluční. Během svého života se dočkal řady softwarových vylepšení, to hardwarové přichází až letos v podobě nástroje s označením Circuit Tracks. A nebude jediné, v létě ho doplní ještě druhý Circuit Rhythm.

Proč dva místo jednoho?

Odpověď je poměrně snadná, Circuit Tracks je prostě nástupcem původního Circuitu se dvěma syntezátory a čtyřmi stopami pro bicí, Rhythm pak rozšíří řadu o plnohodnotný sampler s řadou efektů zaměřených na živou produkci. Opravdu elegantní řešení, jak zachovat jednoduchost ovládání a přitom uspokojit potřeby obou skupin tvůrců.

K dalšímu čtení si pusťte video s Jeremym aka Red Means Recording. Jde o 18 minut dlouhou ukázku toho, jak nový Circuit Tracks zní sám o sobě bez externích nástrojů.

Do studia, do klubu i na lavičku v parku

Circuit Tracks pohání vestavěná baterie, která vydrží čtyři hodiny, pak ho stačí napojit na power banku nebo do zásuvky. Sluchátkový vstup se přesunul na zadní stranu, což více odpovídá studiovému využití, absence odposlechového reproduktorku zamrzí, ale je pochopitelná. K Tracks totiž můžete nově připojit dva externí zvukové moduly, syntezátory nebo bicí mašinky a smíchat je přímo v interním mixu díky audio vstupům, tady by vám byl nepříliš kvalitní výstup spíš na škodu.

Systém grooveboxu zůstal skoro nezměněný, 2 syntezátory založené na architektuře MiniNova doplňují 2 dedikované MIDI stopy pro řízení externího hardwaru a 4 stopy pro interní samply. Maximální délka 64 samplů zůstala na 60 vteřinách na jeden pack, kterých můžete na interní microSD kartu uložit rovnou 32, tedy 32 minut audia pro všechny projekty bez nutnosti připojovat počítač, to je jedno z nejlepších vylepšení, které vám určitě udělá radost.

Circuit Tracks je navržený především pro živé hraní a improvizaci, místo klaviatury se tu nachází 32 barevně podsvícených padů citlivých na dynamiku úhozu, které mění barvu podle použití. Jde o velmi návykový přístup, který vás spolu s 8 horními otočnými knoby a 28 ovládacími tlačítky donutí přemýšlet o své tvorbě odlišným způsobem a pomůže vám s odpoutáním od konvenčního zacházení s nástroji podobného typu.

Přepracovaný sekvencer a přidané funkce

Původní Circuit se může chlubit propracovaným sekvekcerem, jehož kvalita se zvyšovala každou novou verzí firmware. Samozřejmostí tu je možnost zaznamenat změny nastavení macro funkcí (8 knobů nahoře), nastavit mikro kroky, nahrávat bez kvantizace, nebo editace vlastností jednotlivých tónů a zvuků. Nový sekvencer přidává funkce, které najdete už v Circuit Mono Station (parafonním analogovém syntezátoru z roku 2017) – přehrávání patternu pozpátku, ping-pong přehrávání a náhodné přehrávání. Tím vaše patterny získají vyšší variabilitu, která se v posledních letech stala doslova mantrou tvorby elektronické muziky.

Tímto směrem míří také další dvě novinky v Circuit Tracks. Jde o funkce Probability a Mutate. První zmíněná ovlivňuje jednotlivé kroky sekvenceru, kterým můžete pohodlně přiřadit pravděpodobnost, jak často při průběhu patternem zazní. A komu ani tato oblíbená funkce nebude stačit, tomu přijde vhod tlačítko Mutate, kterým náhodně rozhodí již poskládaný pattern a udělá z něho nový originální. Tahle vlastnost se dá dobře využít třeba při vytváření variací již existující smyčky.

A pokud vám ani toto nebude dost, můžete u každého patternu nastavit i rychlost, kterou se bude přehrávat vůči zadanému BPM, na výběr jich máte rovnou 8. Posledním novým prvkem, který tady vypíchnu, je nastavení počátečního a koncového kroku v patternu. Tím lze každou stopu udělat za prvé jinak dlouhou, za druhé, když se při živém hraní spletete, opravit počáteční tón/úhoz v patternu, aby odpovídal vaší představě. Za tohle se Novation zaslouží palec nahoru!

Nový obslužný software a subjektivní hodnocení

Je jasné, že nová vnitřní architektura potřebovala i aktualizované softwarové rozhraní nazvané Components, které slouží jak k obsluze Circuit Tracks, tak i dalších nástrojů společnosti. V něm si můžete vytvářet vlastní patche (zvuky), nastavovat funkci maker, nahrávat samply z počítače a nově též spravovat vaše packy na microSD kartě v zařízení. Přepracovaná grafika je jednodušší na obsluhu, při posílání aktualizovaných dat do Circuitu se ale obrňte trpělivostí, nějaký čas to zabere.

Nakonec přidám i pár osobních komentářů a doporučení, pokud váháte, jestli je Circuit Tracks přesně pro vás. Začátečníkům jednoznačně doporučuju najít si za poloviční cenu starší Circuit, oba nástroje znějí identicky (až na nový kompresor na výstupu v Tracks), pokročilejším uživatelům zase prodej jejich starého Circuitu a koupi nového. Proč? Protože, jestli jste ho úspěšně a s láskou používali poslední 3-4 roky, budou vám všechna vylepšení opravdu vyhovovat. Hlavně finesy v sekvenceru a možnost připojit další syntezátory a řídit/míchat je přímo z Tracks. Pokud jste ale spokojeni a žádná z nových funkcí vás nenutí nástroj vyměnit, nedělejte to, původní Circuit je stále kvalitním nástrojem.'

Pokud máte zhruba 3 hodiny času, tak se podívejte na oficiální videa s Chrisem Calcuttem přímo z Novation, stojí rozhodně za to.

Co se změnilo oproti původnímu Circuitu?

  • Design tlačítek a předního panelu je více podobný Launchpadům
  • Tužkové baterie nahradil dobíjecí akumulátor
  • Sluchátková vstup se přesunul na zadní stranu
  • Jsou zde plnohodnotné MIDI konektory (Thru, Out, In)
  • Možnost synchronizace pomocí clicku
  • MicroSD karta pro ukládání packů
  • 2 dedikovaná sekvencery pro externí MIDI zařízení
  • 2 audio vstupy pro externí zařízení s možností mixu uvnitř Circuitu
  • Přidané funkce sekvenceru jako v Mono Station
  • Funkce pravděpodobnosti kroku v sekvenceru
  • Funkce Mutate pro náhodnou změnu melodie nebo rytmu
  • Funkce Tap Tempo pro nastavení tempa poklepem
  • Metronom
  • Délka patternu až 32 kroků
  • Dvojnásobný počet patchů (128) na jeden pack
  • Sample flip na jedné obrazovce se sekvencerem
  • Kompresor na výstupu
  • Přepracovaný webový software Components s lepší správou zvuků a packů
Tagy novation Novation Circuit groovebox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY