Přejít k hlavnímu obsahu
Nightwish naznačují jedno z možných východisek, jak se bez koncertů živit hudbou | Foto: youtube.com
Nightwish naznačují jedno z možných východisek, jak se bez koncertů živit hudbou | Foto: youtube.com
Jan Hamerský - St, 13.05.2020 - 12:00

Nightwish udílejí další lekci kompozice pro hudební banky

Human. :II: Nature je aspoň podle autora, Tuomase Holopainena, tvůrčí vrchol Nightwish. Přít se s ním nebudu, protože má pravdu. Jen doplním, k čemu vlastně jejich snažení směřuje.

Nevylučuju, že můj pohled na Nightwish byl, je a bude zkreslený. Over the Hills and Far Away, The Phantom of the Opera nebo Wishmaster jsem zvyklý poslouchat pasivně. Uvozovaly totiž jiné, poutavější a zpravidla larpové děje (jen pro úplnost, LARP značí „Live Action Role-play“). Nightwish byli všudypřítomní, ať už jsme ve výletní hospodě spřádali intriky, toporně je za ní realizovali a ještě upachtěněji je pak zpětně zvěčňovali v legendách a na youtubu.

Proto, dám-li za pravdu výhradnímu autorovi hudby, Tuomasovi Holopainenovi, „Human. :II: Nature vskutku je nejlepší koncepční album od Nightwish o humanitě – pro hudební banku. Album obsahuje všechny nezbytné atributy lidského údělu na larpu. Najdete na něm dostatečně sugestivní podmaz bitky na mýtině, astrálního cestování po lesní školce anebo kulisy korunovací, magických invokací i jiných (více či méně) společenských rituálů.

Fungují bezchybně. Nightwish jako typický postmoderní (mid)kult samovolně tunelují produkty dávných vysokých kultur, ať už skladatele romantismu, Danny Elfmana nebo Blind Guardian. Ostatně na tomtéž, tvůrčí práci se staršími leitmotivy, stojí filmová hudba, z níž Holopainen tolik čerpá, a potažmo i globální úspěch této finské kapely. Jedině tak dokáží výjevům, které nezaujatému pozorovateli v lese přijdou přinejmenším bizarní, zjednat vážnost alespoň v myslích těch, kteří tyto děje inscenují.

Co na desce (možná) oceníte jako muzikanti?

Tápete-li, jak se teď, bez koncertů živit hudbou, Nightwish naznačují jedno z možných východisek. Prostě skládejte prefabrikovaný symfonický metal. Oni už si ho vývojáři erpégéček přeberou. Inspirace, či spíš druhotné suroviny jsou ve vaší domácí filmotéce. Máte-li však ambice žánru s výpravností v genetickém kódu otevírat nové obzory, inspirujte se raději Oceans of Slumber, kteří do metalu míchají nálady Etty James a mimochodem mají nové video. Jen se pak nedivte, že pak ve hře budete často vypadávat z role.

Nightwish - přebal Human :II: Nature

Nightwish - Human. :II: Nature

Nuclear Blast Records, 81:40

50 %

Tagy Recenze alb Nightwish Oceans of Slumber
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY