Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 10.02.2019 - 00:01

Návrat baskytar Ibanez řady Affirma

Začátkem 90. let se Ibanez rozhodl zabrousit do butikových vod a společně se švýcarským kytarářem Rolfem Spulerem navrhl luxusní kolekci baskytar Affirma. Nyní se japonský výrobce k této edici vrací se čtveřicí inovovaných modelů AFR4FMP-NTF, AFR5FMP-NTF, AFR4WAP-NTF a AFR5WAP-NTF postavenou z výběrových materiálů doplněných kvalitním hardwarem a snímači firmy Bartolini.

Ibanez AFR4FMP-NTF i jeho pětistrunná verze AFR5FMP-NTF disponují javorovým korpusem s centrálním ořechovým blokem a topem z plamínkové javoru, což těmto nástrojům dodává artikulovaný tón s rychlým atakem. Oproti tomu modely AFR4WAP-NTF a AFR5WAP-NTF mají tělo z ořechového masivu, jenž se projevuje hřejivějším zvukem s pevnými basy.

Nástroje jsou shodně osazeny krky (duální grafitová výztuha) s profily AFR4/AFR5 lepenými ze třech kusů javoru zasahujícího až do poloviny těla, ebenový hmatník o radiusu 305 mm, respektive 400 mm u pětistrunných variant, nese 24 medium-jumbo pražců a menzura činí standardních 34 palců.

Struny kotví v kobylkách AeroSilk MR4/MR5 se samostatnými základnami kamenů - toto řešení pozitivně ovlivňuje sustain a projekci tónu, a ladění obstarávají odlehčené strojky, které pro značku vyrábí firma Gotoh. Veškeré kovové součásti mají matně černou povrchovou úpravu.

Střední snímač Bartolini X44JX (X55JX u pětek) je kombinován s piezo snímačem umístěným v kobylce, systém je napojen na dvoupásmový aktivní ekvalizer Ibanez a ovládání sestává ze samostatných hlasitostí, tónové clony pieza a duálního potenciometru korekcí magnetického snímače. Evropské ceny čtyřstrunných modelů by se měly pohybovat okolo 1 500 eur a pětistrunné varianty vyjdou na cca 1 600 eur včetně pevného pouzdra.

Tagy Ibanez Ibanez Affirma
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY