Přejít k hlavnímu obsahu
Utrpení mladého Werthera ve studiu? |  Foto: archiv kapely My Own Star
Utrpení mladého Werthera ve studiu? | Foto: archiv kapely My Own Star
Peter Turcsányi -

Nastavení zrcadla, sebereflexní vesta a úskalí komunikace v kapele

Představy o nahrávání ve studiu bývají romantické. Realita je ale často odlišná. Cesta naší kapely My Own Star do studia byla trnitá a ve studiu taky nebylo na růžích ustláno. Ale všechno zlé je k něčemu zlé, a tak doufáme, že se úsilí protaví v příjemně poslouchatelnou desku.

Na začátku je hrubý náčrt skladby, ke kterému v ideálním případě dojde spontánně za přispění každého člena kapely. Někdy je ale těžké najít společnou vlnu, kompozice vázne a nezbývá než skladbu zkomponovat jednotlivcem, přinést na zkušebnu a trnout, zda se nápad ujme a není odsouzen k zahození do propadliště dějin. Následuje dobrušování skladby zbytkem kapely. Občas k tomu přispěje i občasná návštěva hudebních, či nehudebních hostů na zkušebně, kteří tu a tam konstruktivně navrhnout co zkrátit, co přidat, a podobně.

Bubeník Pavel Dacko při nahrávání spící. |  Foto: archiv kapely My Own Star

Demokracie i diktatura v kapele má svoje úskalí a je těžké najít optimální model. U profesionálů hrajících z not je komunikační problém snad vyřešen, ale u prostého lidu je komunikace a správné vysvětlení, co přesně má kreativec na mysli, jakou změnu rytmu, či tóniny, efektu, feelingu, klíčová a nepochopení pak může vyústit ve zbytečné konflikty. Když už ale dokážete skloubit temperamenty, představy o směřování kapely, hudební vkus, životní a hudební zkušenosti jednotlivých členů a sehrajte několik písniček, přijdete do nahrávacího studia a tam může být všechno jinak.

Před termínem nahrávání, který jsme stanovili na listopad 2023, jsme si na zkušebně dělali vlastní nahrávky, jednak abychom si zvykli na „postroje“ v podobě sluchátek a jejich charakteristický zvuk a jednak kvůli přemýšlení co vylepšit, kde přidat aranže atd. I přes veškerou snahu se pak ve studiu pod vedením zkušeného ucha mistra zvukaře přijde na to, že někdy méně je více, že některé tóny zkrátka nevyzní, nebo naopak přeznívají přes sebe, nebo že to všechno do sebe nezapadá. Taky záleží, zda se domluvíte i na produkci, nebo jenom na nahrávání. Ve studiu obvykle není moc místa, času a prostoru a pro tyhle případy si je ideální s sebou vzít malé zařízení, z nástroje rovnou do sluchátek, abyste mohli někde v koutě zpytovat svědomí a předělávat jednotlivé party, které byly rozdrceny na prach, zatímco se griluje další člen kapely.

Všichni při nahrávání ve studiu. |  Foto: archiv kapely My Own Star

Hudební pravidla jsou ale relativní pojem, vždyť kolik geniálních objevů vzniklo tak trochu omylem, je tedy důležité správně vybalancovat rovnováhu mezi osobitým projevem a zaužívaným dogmatem. Po příchodu prvního masteru/mixu asi není na škodu nechat nahrávku odležet a poslechnout s odstupem, dokonce nás napadla i nějaká doplnění z prvních čtyřech nahrávek ve studiu z února 2022 a rádi bychom to pak vydali jako celek.

Určitě nás čeká minimálně jeden nahrávací den na dotažení. Snad se nám do konce ledna povede zkompletovat celé album. A doufáme, že vše vyzraje jako dobré víno a bude chutnat jak kapele, tak posluchačům.

Jaké zkušenosti a pocity z nahrávání ve studiu máte vy? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita My Own Star

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Peter Turcsányi
Baskytarista kapely My Own Star
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY