Přejít k hlavnímu obsahu
Fanoušci budou v sedmém nebi – a pro ty, kteří The Knack příliš neznají, je to skvělá seznamovačka s jejich tvorbou. | Foto: Randee St. Nicholas
Fanoušci budou v sedmém nebi – a pro ty, kteří The Knack příliš neznají, je to skvělá seznamovačka s jejich tvorbou. | Foto: Randee St. Nicholas
Petr Adamík - Pá, 15.04.2022 - 12:00

Na záznamu Live At The House of Blues ožívá odkaz The Knack

Power popoví velikáni The Knack ukončili svou činnost v roce 2010, kdy do rock'n'rollového nebe odešel jejich zpěvák a zakladatel Doug Fieger, který tak následoval někdejšího bubeníka formace Bruce Garyho. Odkaz kapely ale žije i nadále a na letošním Record Store Day, který připadá na 23. dubna, jej připomene živá nahrávka z hollywoodského House Of Blues, pořízená v září roku 2001.

The Knack prorazili v roce 1979 s nestárnoucím evergreenem My Sharona – dlužno přiznat, že mnozí si je pamatují pouze díky této skladbě. Pravdou ale je, že v jejich repertoáru se to hity jenom hemží.

Na Live At The House of Blues kapela nabízí osmnáctiskladbový set, v němž vybírá ze všech svých šesti alb. Největší zastoupení má pochopitelně debutová deska Get The Knack, ale dostane se i na jejich tehdy nové album Normal As The Next Guy, které vyšlo asi týden po jejich vystoupení v House Of Blues. A právě v novějších skladbách It´s Not Me nebo Seven Days of Heaven, lze cítit uvolněnost a upřímná radost kapely z toho, že může posluchačům představit svůj nový materiál.

I v pozdějších letech uměli The Knack napsat jednoduché power popové písně s neuvěřitelně nakažlivými popěvky. Taková Pop Is Dead, která koncert otvírá, je silně návyková. Dougovi Fiegerovi možná místy ujíždí hlas a vyšší tóny mu dělají potíže, ale o to je nahrávka upřímnější, bez zbytečných dotáček a úprav. Zachycuje kapelu takovou, jaká ve skutečnosti byla, tedy plná energie a lásky k hudbě. Oh Tara, Another Lousy Day In Paradise, Let Me Out... jedna hitovka za druhou. The Knack toho večera vytvořili uvolněnou atmosféru a pomohli lidem na chvíli zapomenout na tragické události (teroristický útok na Světové obchodní centrum), které se udály dva týdny před vystoupením. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jak už bylo zmíněno, The Knack byli mistři power popu a je trochu škoda, že mnohé skladby byly zastíněny úspěchem singlu My Sharona. Nutno dodat, že ta píseň se ale stala hitem po právu. Když během koncertního záznamu rozbalí Berton Averre své jedinečné sólo, musíte i potisící uznat, že My Sharona má něco do sebe. Bubeník Dave Henderson žene kapelu kupředu, dodává písním energii a spolu s baskytaristou Prescottem Nilesem a jeho působivým stylem hry vytváří silnou rytmickou sekci. Fanoušci budou v sedmém nebi a pro ty, kteří The Knack příliš neznají, je to skvělá seznamovačka s jejich tvorbou.

The Knack - Live At The House Of Blues

The Knack  Live At The House of Blues

Liberation Hall, 70 min.

75 %

Tagy The Knack Recenze alb House of Blues

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY