Přejít k hlavnímu obsahu
David Pomahač -

Na kafe s Davidem Pomahačem #50: Gabina Fárová

Gabina Fárová je žijící legendou české fotografie s celosvětovým přesahem a ke všemu s neskutečným přehledem o hudbě. Její dílo je rozsáhlé, silné a intimní. O všem mluví s lehkostí a lehkou ironií a velmi zábavně, což svědčí o její vnitřní síle a nadhledu. Jaké to bylo na začátku 80. let v New Yorku mezi hip hopery? Jak došlo k tomu, že natočila videoklip k legendární písni Mejly Hlavsy Muchomůrky bílé? O tom i o mnohém dalším vypráví v uvolněném a zábavném rozhovoru jedna z nejlepších fotografek, jaké tahle země kdy měla.

Rozhovor o fotkách a hip hopu.

Gabina Fárová je dcerou výtvarníka Libora Fáry a historičky umění Anny Fárové. Po ukončení Střední průmyslové školy grafické v Praze byla v letech 1982–1985 fotografkou v družstvu Fotografia. Současně pracovala jako manekýnka a stála modelem několika významným fotografům (mezi jinými Jan Saudek, Tono Stano). V letech 1986–1990 studovala FAMU, kterou před dokončením opustila, aby se mohla plně věnovat činnosti v agentuře Radost, kterou založila se svými spolužáky, a fotografování. Fotografuje především akty a portréty, a to černobíle na film středního a velkého formátu.

Určitě byste do ní na první pohled neřekli, že má ráda hip hop, dodnes ho poslouchá a dokáže jí dát do pohybu. Hudba je vůbec v jejím životě velmi důležitá. Prosakuje do každodenního života i do toho uměleckého. V rodině plné silných umělců hrála hudba od rána do večera, deska střídala desku a  hudebníci si podávali dveře.

Co je to Mangia disc? Jaké desky pouštěl od rána její otec, významný český vizuální umělec Libor Fára? Jaký vliv měla na lidi kolem sebe její maminka, česko-francouzská historička umění Anna Fárová? Proč Gabina fotí akty a jaké výstavy připravila letos a pro příští rok? To všechno jsme spolu probírali, ale hlavně jsme vedli hovor o jejím neskutečně pestrém a silném uměleckém životě, o kterém by se dalo mluvit desítky hodin.

Tagy Gabina Fárová Na kafe s Davidem Pomahačem Podcast

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

David Pomahač | Foto: Tomas Carl Allen
Kytarista a zpěvák. Dříve polovina Kieslowski, hrál jsem také s Martinem Tvrdým, v Bez peří, Houpacích koních, s Xavierem Baumaxou a dalšími. V roce 2020 jsem vydal svou první sólovou desku Do tmy je daleko. Ze křtu desky, který proběhl den před prvním lockdownem, vyšel živák…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY