Přejít k hlavnímu obsahu
Rob - Út, 07.05.2013 - 01:09

Na DigiTech HardWire SC-2 Valve Distortion je spolehnutí

Pojďme se blíž mrknout na distortion pedál ze série HardWire od DigiTechu. Přestože tahle série je v prodeji už bezmála 4 roky a jedná se o sérii vydařenou, není zdaleka tak provařená jako jiné, léty prověřené značky, a možná právě proto se o ní mezi muzikanty tolik nemluví. Když jsem před téměř dvěma lety hledal náhradu za svoji Boss DS-1ku, koupil jsem si právě tohle. A nelituju!

Začněme ale s čistými fakty. Pedál je true bypass. Nabízí dva přepínatelné režimy crunch a saturated. Jsou na něm čtyři kroutítka: level, low, high a gain. Jde napájet buď 9V baterií nebo klasickým adaptérem (není v balení). Bytelné šasí je komplet z hliníku, nerozpadá se a údajně je navrženo tak, aby se na něm dalo tančit do aleluja. Tohle můžu potvrdit, ačkoliv obrázky tomu příliš nenasvědčují. Tímhle pedálem se v divočině ubráníte i smečce vlků. Je to tank a ačkoliv s ním zacházím jako dobytek, ještě se nic neulomilo ani neuvolnilo a pedál drží. Na důležitých místech je potažený gumou (zespoda a na šlapce), takže neklouže. Potenciometry nešustí, jsou pevné, při pohybu jemně cvakají a víte přesně, na kolik jste si pedál nakroutili. Jako malý bonus je taky gumová krytka "Stomplock", kterou nasadíte na potenciometry a při koncertě si omylem ničím neotočíte.

Tak a teď k jádru pudla. Jak jsem již předem zmínil, efekt vlastním a používám téměř dva roky. To, jak komu efekt sedne, rozhodně záleží na tom, jak ho použije a taky s čím ho použije. Jelikož hraju na jednokanálový zesík, tak potřebuju čas od času dohánět absenci druhého kanálu nakopávadlem. Někdo zase jenom potřebuje, aby se trošku zvýraznil při solíčku nebo vyhrávce. Pedál jde skvěle použít na obojí. Pro naše účely jsem použil testovací rig a v této podobě: Kytara PRS SE Custom 24 TS (2x ceramic humbucker s coil tapem) a moji osobní kopii Les Paula od Bachu (s 1x Alnico humbuckerem) přímo do distortion pedálu a poté do čistého kanálu hlavy Engl Gigmaster 30 (v 5W módu) a následně do 4x12 boxu Marshall 1960 AV (s Celestiony G12).

Jdem přímo na testování. Při režimu "Crunch" a gainu úplně na minimu leze z krabičky velice příjemný overdrive. Při hraní na PRSko jsem rozepnul cívky, "Level" na krabičce dal někam na čtrnáctou hodinu, trošku přidal na basech a nestačil jsem se divit. Opravdu výborný nakopnutí, který přidá šťávu, zhutní tón, trošku přikresluje (podle aparátu), ale stále zachovává charakter zvuku. Tohle mě na pedálu opravdu baví. Když se gainem začně otáčet a přidávat, pedál začíná kreslit trošku víc, takže už na devíti hodinách z toho na kobylkový humbucker leze zvuk ála AC/DC. Skvěle to reaguje, neztrácí dynamiku a hraní s korekcemi basů a výšek dává hráči dost svobody. Gain se dá vytočit klidně až na maximum a zvuk se neslévá, stále je konkrétní a živý. Pravda, je třeba korekce přizpůsobit aparátu a kytaře, ale tak by to myslim mělo být ne? V tomhle režimu je zkreslení "tak akorát", není to úplně high-gain, ale se silnějšími snímači bych se na to nebál hrát i něco tvrdšího. Druhý režim, "Saturated", už nabízí zkreslení podstatně víc. Nejenom, že to víc kreslí, ale i charakter je trošku jiný. Je to lehce přibarvený, těsnější, chemičtější a celkově vhodnější na tvrdší riffy. Tady je třeba trošku přidat na hlasitosti pedálu a měl jsem už pocit, že to trošku ztrácí signál. V tomhle režimu jsem s gainem ani nemusel jít za půlku a přesto už to kreslilo fakt hodně. Ale bohužel, dál už to ztrácí ty správný koule a je to na můj vkus moc velkej bordel.

Takže finální verdikt. Kdybych na tenhle pedál nehrál dva roky, byl bych možná kritičtější. Jenže za rozumnou cenu dostanete našlapanou krabičku, která umí vyrobit opravdu hezký zkreslení i příjemnej crunch. Pokud hledáte něco na moderní metal, hledejte dál. Jestli chcete kvalitní distortion, který respektuje signál, jde skrz a dá se s ním vyhrát, jděte do toho. DigiTech HardWire SC-2 Valve Distortion je pedál, který myslí na to, co muzikant potřebuje a co ocení. Sice neoslní ničím extra, ale můžete se na něj spolehnout. Kdykoliv se rozsvítí jeho výrazná modrá ledka, můžete si bejt téměř jistý, že váš zvuk bude fajn.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY