Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 26.01.2017 - 11:00

Na co hraje sweepový rychlík Frank Gambale

Původem australský kytarista a skladatel Frank Gambale, jedna z nejvýraznějších person stylu jazz fusion, je znám především svým působením v legendárním Chick Corea Elektric Bandu, ale jeho záběr a muzikantské aktivity jsou mnohem širší, což dokazuje nejen řada sólových alb, ale i paralelní projekty, na kterých spolupracoval s hvězdnými jmény současného jazzu, rocku nebo blues a také poměrně rozsáhlá edukační činnost.

Gambaleho profesní kariéra by se možná vyvíjela úplně jinak, kdyby se v roce 1984 nerozhodl přemístit z rodné Canberry do Kalifornie, kde s titulem Student of the Year absolvoval známý hollywoodský Guitar Institute of Technology. Ještě v době studií objížděl se svou kapelou jazzové kluby a na jednom z koncertů jej oslovil majitel labelu Legato Records Mark Varney a nabídnul mu nahrávací smlouvu na tři alba.

Debut s názvem Brave New Guitar vyšel v roce 1985 a Gambale se začínal dostávat do širšího muzikantského povědomí, což mu o rok později dopomohlo k postu v doprovodném bandu fenomenálního houslisty Jeana-Luca Pontyho a následně i k prestižnímu angažmá u legendárního jazzového pianisty Chicka Corey.

Mezitím stačil svou muzikantskou erudici zaštítěnou skvělou hráčskou technikou v čele s jeho typickým a do detailu zvládnutým sweep pickingem využít na CD Truth in Shredding (s Allanem Holdsworthem) a společně s dalšími kytarovými velikány Brettem Garsedem a Shawnem Lanem natočil v roce 1991 CD Centrifugal Funk.

Spolu s klávesistou Tome Costerem, bubeníkem Stevem Smithem a basistou Baronem Brownem hrál v úspěšném fusion kvartetu Vital Information. Se Smithem se poté setkal i v triu GHS, které na pozici baskytaristy doplňoval Stuart Hamm a od roku 2000 koncertuje v akustickém duu s klasickým kytaristou Mauriziem Colonnou.

Kromě koncertních a studiových aktivit má Gambale na svém kontě také několik instruktážních videí (Monster Licks & Speed Picking, Modes: No More Mystery, Acoustic Improvisation atd.) a učebnic (The Frank Gambale Technique Book I a II nebo Improvisation Made Easier) a účastní se různých kytarových seminářů.

Následující přehled Gambaleova pódiového vybavení se vztahuje k americké části loňské zimní šňůřy, kterou kytarista absolvoval jako člen slavného Chick Corea Elektric Bandu.


Kytary:

Frank byl v minulosti firemním hráčem Ibanezu, který mu postavil několik signovaných modelů FGM vycházejících ze série Saber a od této firmy používal i lubovky George Benson, poté zkoušel Gibsony a Yamahy, ale už delší čas je pod křídly amerického Carvinu, z jehož dílen pocházejí signatury Frank Gambale FG-1 a FG-15. Výrobu elektrických kytar a baskytar značky Carvin převzala od roku 2015 společnost Kiesel Guitars ve vlastnictví Marka Kiesela, syna zakladatele koncernu Carvin Corporation.

Na zimní americké šňůře využíval Gambale dva modely FG-1 a to původní verzi s mahagonovým krkem i tělem a ebenovým hmatníkem a nejnovější celojavorovou variantu v transparetním modrém laku s rezonančními dutinami korpusu, javorovým hmatníkem, rozepínatelnými humbuckery Carvin C22B a FG22N, zamykatelnými strojky Sperzel a vibratem Wilkinson. Carviny jsou potaženy strunami D'Addario Pro Steel .009-.042.

Pro akustické party si vybral svoji další signaturu Cort Frank Gambale Luxe vyrobenou z exotického Blackwoodu doplněného přední ozvučnicí ze smrku Adirondack, ebenovým hmatníkem a elektronikou L.R. Baggs EAS-VTC EQ, které osazuje strunami D'Addario EXP15 Coated Phosphor Bronze s nemotaným géčkem (010-014-018-030-039-047).

Zesilovače, boxy a efekty:

Gambale začal před lety spolupracovat s italskou firmou DV Mark (divize basové značky Markbass) a výsledkem je dvourackový programovatelný zesilovač/multiefekt Multiamp FG se třemi kanály, efektovou sekcí a tranzistorovým stereo koncovým stupněm o výkonu 500 wattů (bridge).

Signál ze zesilovače jde do dvou vertikálních 2x12 boxů DV Mark FG 212 V 300 W s polootevřenou konstrukcí, osazených dvěma reproduktory DV Neoclassic 150. Veškeré efekty bere Gambale z Multiampu, který ovládá pomocí MIDI kontroleru Rolls MIDI Buddy MP123P. Součástí výbavy je také volume pedal Boss FV-500L zařazený v efektové smyčce a podlahový tuner Planet Waves Tru-Strobe.

Tagy gear
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY