Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 31.03.2022 - 00:01

MXR Tom Morello Power 50 Overdrive TBM1

Pokud pomineme nástroje nebo efekty typu phaser, flanger, delay, whammy či wah, tak pro zvuk většiny zkreslených kytarových partů Toma Morella, člena kapel Rage Against The Machine, Prophets of Rage nebo Audioslave, je typický dvoukanálový padesátiwattový zesilovač Marshall JCM800 2205 s „áčkovým“ 4x12 kabinetem Peavey (4 x Celestion G12K-85) a grafický ekvalizer DOD FX40b s neutrálně nastavenými frekvencemi, jenž slouží jako clean volume boost. Právě zvuk této sestavy se rozhodla ve formě pedálu zprostředkovat firma MXR, dceřiná značka koncernu Jim Dunlop, která na trh uvedla model Tom Morello Power 50 Overdrive TBM1.

Syrový úderný sound dnes už nevyráběného Marshallu z osmdesátých let, jenž je po více než tři desetiletí klíčovou složkou Morellova koncertního i studiového gearu, dosahuje Power 50 Overdrive proprietárním obvodem postaveným na mosfetových tranzistorech, oblíbených pro jejich dynamickou odezvu a pevnější tón blízký lampové koncepci.

Zvolený okruh také zohledňuje fakt, že na rozdíl od jednokanálových modelů 2003 / 2204, zkreslují první dvoukanály Marshall 2205 / 2210 nejen pomocí elektronek 12AX7/ECC83, ale i clippingovými diodami, které vývojáři britské značky zařadili do signálové cesty preampu z důvodu posílení gainu. I přes tento pro mnohé lampové puristy téměř neodpustitelný úkrok stranou produkují modely 2205 a 2210 stále dostatečně organický zvuk, o čemž svědčí nahrávky Michaela Schenkera, Jeffa Becka, Johna Noruma, Leslieho Westa, Micka Marse, Johna Sykese a dalších hráčů.

Overdrive v podstatě kopíruje ovládací prvky zkresleného kanálu zesilovače. Na hlavním panelu tak najdeme potenciometry gainu, hlasitosti, třípásmových korekcí a malý knoflík presence. Kromě tradičního vstupu a výstupu je zadní strana efektu osazena sendem / returnem sériové efektové smyčky, což je z pozice Morellova soundu stěžejní prvek, protože Morello má všechny pedály zapojeny ve smyčce Marshallu, takže zvuk efektů je oproti umístění před preampovou sekcí rozdílný.

Krabička o rozměrech a hmotnosti je napájena standardním 9V adapterem s barelovým konektorem nebo 9V baterií, uloženou v plastové šachtě na dně šasi. Pro přístup k baterii tedy není třeba odšroubovávat dno výlisku, jako je tomu u mnoha pedálů nejen z produkce MXR.

MXR Tom Morello Power 50 Overdrive TBM1, který je stejně jako předchozí signatura Dunlop Tom Morello Cry Baby Wah TBM95 stříkán červeným lakem, kombinovaným s bílými popisky a pro levicově smýšlejícího kytaristu nezbytným symbolem pěticípé hvězdy, lze pořídit za cenu atakující hranici 190 dolarů.

„Power 50 Overdrive napodobuje zvukový témbr a chování zesilovače, který používám od roku 1988,“ říká Morello. „Natočil jsem 21 studiových alb a tento aparát a box byly na 21 z nich. Je to můj charakteristický identifikovatelný zvuk od prvního dne mé kariéry. Pokud chcete mít sound, který byl na těchto deskách, nemusíte hledat zesilovač a kabinet z roku 1988. S Power 50 Overdrive můžete takový typ zvuku získat bez ohledu na to, jakou máte sestavu.“

Tagy MXR MXR Tom Morello Power 50 Overdrive TBM1

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY