Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 05.03.2017 - 00:01

MXR Il Diavolo OD, 6-B EQ a Dyna Comp Mini

Nabídka tradiční americké značky MXR patřící v současnosti pod koncern Jim Dunlop se rozrostla o trojici nových efektů, která sestává ze zkreslení Il Diavolo Overdrive CSP036 navrženého ve firemním Custom Shopu, šestipásmového ekvalizeru Six Band EQ M109S a kompaktní verze známého kompresoru Dyna Comp nesoucího označení Dyna Comp Mini Compressor M291.

Il Diavolo Overdrive je výsledkem spolupráce firemních designérů s italským návrhářem Carlem Sorasiem (LAA-Custom), jenž stál také u zrodu úspěšného drivu MXR Il Torino. Obvod vycházející z klasických overdrivů osmdesátých let využívajících silikonových diod prošel modifikací zaměřenou na posílení středobasových pásem a gainu, čímž se podařilo dosáhnout širšího zvukového spektra počínaje téměř čistým boostem, přes transparentní crunch až po saturovanější sound.

Ovládání sestává ze známých potenciometrů Level, Tone, Drive a efekt je vybaven i páčkovým dvoupolohovým přepínačem Hi/Lo, pomocí něhož lze volit mezi symetrickým a asymetrickým typem zkreslení – první režim se projevuje větší limitací a kompresí signálu a druhý mod disponuje větší dynamikou a organičtějším zvukem.

Malý šestipásmový ekvalizer Six Band EQ M109S je inovovanou variantou předchozího modelu M109. Nová verze s nižším šumem a true bypass režimem je osazena šesti tahovými potenciometry s frekvenčními pásmy 10, 200, 400, 800 Hz, 1.6 a 3.2 kHz se zdvihem +- 18 dB a každý ovladač má instalovanou modrou diodu s vysokou svítivostí.

Původní Dyna Comp je stále jedním z nejpopulárnějších kytarových OTA (Operational Transconductance Amplifier) kompresorů s čipy CA3080 nebo LM13700 a firma MXR měla doposud v portfoliu celkem osm různých modelů včetně reedice originální Script verze. Osmým přírůstkem této řady je Dyna Comp Mini Compressor M291, který přináší typický "Dyna sound" v malém balení.

Mini model je postaven na čipu CA3080 poskytující muzikální a transparentní tón s širším dynamickým rozsahem a nižším šumem. Kromě ovladačů Output a Sensitivity zde oproti předloze přibylo bílé tlačítko Attack ovlivňující rychlost náběhu komprese a druhá dioda indikující průběh a míru komprimace. Novinky by se v Evropě měly představit zřejmě koncem března a ceny se mají pohybovat okolo 170 Euro za Il Diavolo, 125 Euro za EQ M109S a cca 135 Euro v případě Dyna Compu Mini.

Tagy MXR MXR Il Diavolo OD 6-B EQ Dyna Comp Mini
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY