Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 28.10.2015 - 00:01

MXR EVH 5150 OD: zkreslení podle Van Halena

Do řady signovaných sériích efektů firmy MXR přibyla novinka v podobě zkreslovací krabičky MXR EVH 5150 Overdrive, která vznikla ve spolupráci amerického výrobce s legendou hard rockové kytary Edwardem Van Halenem. Drive pokrývá zvukové spektrum začínající u tzv. brown soundu, jenž můžete slyšet na raných albech Van Halen, až po saturovaný distortion vhodný do moderních odnoží rocku a metalu.

Šedě lakované šasi s černými pruhy a výrazným Van Halenovým logem je osazeno potenciometry pro ovládání hlasitosti a gainu a pasivními třípásmovými korekcemi se zdvihem +-5 dB. Pásmo basů je položeno na frekvenci 30 Hz, středy na 650 Hz a výšky na 10 kHz. Pravým tlačítkem Boost lze posílit signál o 6 dB a dosáhnout tak většího zkreslení a komprese.

Kromě hlavního obvodu využívajícího mosfetových tranzistorů, jenž se svými zvukovými vlastnostmi a dynamickým projevem blíží elektronkám, je efekt vybaven i sekcí převzatou z populárního noise gatu MXR Smart Gate. Šumová brána je ovládána minipotenciometrem Gate, jímž nastavujeme hladinu, od které bude efekt ořezávat šum ze signálu. O aktivaci gatu informuje žlutá dioda umístěná v průhledném knobu potenciometru.

Overdrive s masivním footswitchem a modrou kontrolkou je zapojen v režimu true hardwire bypass, maximální odběr činí 14.5 mA a napájení obstarává 9V baterie nebo adapter, jehož konektor je společně s nástrojovým vstupem a výstupem umístěn na čelní straně šasi.

Pokud se poohlížíte po flexibilní zkreslovací krabičce s širokým rozpětím gainu a dospělým zvukem, tak vyzkoušejte MXR EVH 5150 Overdrive. Velmi příjemným bonusem je zabudovaná šumová brána, takže můžete ušetřit nejen peníze za další efekt, ale také drahocenné místo v pedalboardu. Cena pro americký trh byla nastavena na cca 200 dolarů, v Evropě se novinka objeví pravděpodobně koncem listopadu.

Tagy MXR
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY