Přejít k hlavnímu obsahu
Eva Olmerová
Eva Olmerová
Karol Macíčková -

Muzikanti, kterým ani vlastní smrt slávu nepřinesla

Legendárního zpěváka kapely Nirvana, Kurta Cobaina, jsme ztratili v roce 1994, kdy se rozhodl svůj život ukončit sebevraždou. Po jeho smrti se klasické "nirvanovky" dostaly do všech rádií světa a Smells Like Teen Spirit je stále nejhranější skladbou všech rockových žebříčků. Hudební duch Kurta Cobaina tak stále žije. Co by za omračující úspěch mnozí muzikanti dali? Tak například svůj vlastní život. Jenže ani smrt některým z nich slávu nezaručila. Podívejme se na některé z nich.

1. Sid Vicious

Již pětatřicet let uplynulo od smrti baskytaristy Sex Pistols, Sida Viciouse. Sid, vlastním jménem Simon John Ritchie, patřil k hlavním zástupcům punkové scény. Bylo mu 18, hrál si na pána všeho tvorstva, střídal v posteli všelijaké prostitutky, bojoval s několika pohlavními nemocemi a do toho přišla největší životní rána – obvinění z vraždy své přítelkyně. Sid strávil ve vězení zhruba dva měsíce, poté byl propuštěn na kauci. Následně ho hrstka přátel, která mu zbyla, donutila, aby podstoupil protidrogové léčení. V léčebně vydržel necelého půl roku a sotva se vrátil do rodného města, znovu drogám propadl. Zajímavostí je, že ho zpátky k drogám přivedla Sidova vlastní matka. Ta ho také našla mrtvého ve svém pokoji. Příčina smrti? Předávkování. Hovoří se však o sebevraždě. Sid celý svůj život toužil stát se slavným muzikantem. Bohužel ani po své smrti se uznání nedočkal. Kultem se stal až o mnoho let později. Sid byl sice podivný pošuk, ale život si uměl užít, to zase jo.


2. Dave Alexander

Když prostě pořád upřednostňujete flašku vodky před zkušebnou a následně vás neustále vyhazují z kapely, protože smrdíte chlastem. Že to neznáte? To Dave Alexander je typickým příkladem muzikanta, který by pro kapku alkoholu vraždil. Alkohol je metla lidstva, jak se říká, a záliba v pití se Daveovi stala osudnou. Zemřel v roce 1975 na plicní edém. Jeho játra však vypověděla službu jako první. Přitom kapela The Stooges byla skutečným punk-rockovým průkopníkem hudebního světa a baskytarista Dave ji hnal dopředu svým stoupajícím potenciálem. Jenže když něco chcete strašně moc, obvykle vám nezůstane vůbec nic.


3. Eva Olmerová

Život české zpěvačky Evy Olmerové byl plný vzestupů a pádů. Ve svých devětapadesáti letech se potýkala s těžkými depresemi, plně holdovala alkoholu a polykala desítky prášků denně. Šedesátky se nedožila a postupem času ji před smrtí opustili přátelé i část rodiny. Ani jedno ze třech manželství jí nevyšlo a Eva se do síně slávy vinou svých prohřešků nikdy nedostala. Přitom zpívala jako bohyně a talentu měla na rozdávání. Jenže kdo chce kam, pomožme mu tam.


4. Dante Knoxx

Na závěr tu máme jednu fascinující snahu o dosažení slávy. Jedná se o anglického hudebníka Dante Knoxxe. Tento ne příliš úspěšný muzikant se ve svých čtyřiadvaceti letech rozhodl, že už ho jeho život nebaví a přeje se dostat do síně slávy. Jak? Na eBay nabídnul k prodeji svou duši výměnou za natočení profesionálního alba. Majiteli jeho duše poté slíbil kapitál a provize za svou posmrtnou hudební činnost. No, Dante nakonec duši neprodal. Aukční dům eBay jeho prodejní nabídku nečekaně pozastavil, Dante přežil a bojuje dál. Tak to tímto způsobem raději ani vy nezkoušejte a zkuste slávy raději dosáhnout tvrdou prací. Třeba budete mít štěstí.

Jaké jsou vaše tipy na muzikanty, kterým ani vlastní smrt nepřinesla slávu? Jak vy sami vlastně slávu měříte? Je Sid Vicious, který se dodnes objevuje nejen na tričkách teenagerů, jako muzikant přece jen nakonec slavný? Jaká na to máte kritéria? Podělte se v komentářích na Facebooku.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

- nar. 13.1.1987 v Novém Jičíně - studium oboru sólový a muzikálový zpěv - od patnácti let aktivní vystupování a koncertování s kapelou - TOP5 X Factor 2014 CZ/SK (Lady Jam) V současnosti působím jako zpěvačka atypické cover rockové kapely, pracuji na novém projektu čiště žens…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY