Přejít k hlavnímu obsahu
Red Hot Chili Peppers | Foto: Live Nation
Red Hot Chili Peppers | Foto: Live Nation
Jiří V. Matýsek -

Můžete si hrát, co chcete – ale musíte tam dát „tu moji“

Red Hot Chili Peppers vyrazili na turné do Austrálie a fanoušci jim spílají. Že prý v Sydney nezahráli Under the Bridge, že prý nezahráli Suck My Kiss, že prý nezahráli tohle a tamto. A že to byl vůbec špatný koncert, protože fanouškům nezahráli právě „tu jejich“.

Na to, aby podobné výhrady po koncertech zněly, nemusíte být globální superstar. Děje se to bezesporu i českým kapelám – a obzvláště těm aktivním. Máme nové písničky a chceme je hrát. To zní logicky, ne? Rozhodně, ale očividně ne pro ty posluchače, kteří v Austrálii na sociálních sítích nejvíce křičeli, sami sebe označovali za „letité fanoušky“ a „loajální posluchače“.

Zrovna u někoho, kdo se podobným označením tituluje, bych čekal jednu podstatnou věc, a to je respekt ke kapele a k jejím rozhodnutím. Není třeba slepě milovat všechno, co vaši oblíbení muzikanti udělají. Ostatně přijetí dvou loňských desek Red Hotů Unlimited Love a Return of the Dream Canteen nebylo úplně bezvýhradné. To chápu, tomu rozumím.

Ale těžko můžu muzikantům vyčítat, že chtějí nové písničky hrát naživo. Vždyť i takový Sting do svého vyloženě best of turné zamíchal tři skladby z nového alba, i Rolling Stones svého času zařazovali do setlistu skladbu z desky bluesových coverů. Ostatně, nemusíme chodit daleko. I domácí Vltava sázela s poměrně velkým předstihem před vydáním desky do setlistu nové písně. A reakce byly skvělé.

Jste-li aktivně tvořící kapela, prostě chcete nové písničky hrát. Proč byste je také jinak v době, kterou válcují rychlé streamy, vlastně tvořili? A jak jinak je dostat k posluchačům, nežli právě na koncertech? Jiným případem jsou samozřejmě best of turné. U takových Kiss asi nikdo nečekal, že budou hrát něco jiného než hity.

A pak je tu ještě druhý extrém: máte relativně čerstvou desku, ještě ke všemu chválenou – a na koncertech se jí vyhýbáte jako čert kříži. Tuhle mě to zarazilo u islandských dark rockerů Sólstafir. Z nového alba dali jeden kus, jinak na koncertě zazněly spíše starší věci. Do hlavy muzikantů je vidět docela těžko a důvodů, proč je to právě takhle, je celá řada. Třeba technická obtížnost koncertního provedení. Ale straší mi v hlavě jeden podstatně horší důvod – nedůvěra k vlastním skladbám, potažmo k vlastním fanouškům.

Pokud úvaha zmíněná na konci minulého odstavce v uvažování členů kapely převážila, máme trochu problém. Koncerty budou jeden jako druhý, protože kapely půjdou fanouškům na ruku, budou je výběrem skladeb hladit po srsti a naopak nebudou „provokovat“ novými písničkami. A to bude, myslím, nuda. Opět je to o respektu. A ten, kdo skládá setlist, je kapela. Kdyby chtěli hrát jenom novinky nebo poskládat koncert ze zapomenutých rarit, klidně můžou.

Poznámka na závěr: Vzpomínaný setlist Red Hot Chili Peppers ze Sydney vůbec nebyl marný. Ze sedmnácti skladeb bylo nových sedm, zbytek tvořil docela slušný výběr zásadních kusů. Inu, neuděláte radost každému.

Tagy Glosa Red Hot Chili Peppers

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jiří V. Matýsek
Hudební publicista a copywriter na volné noze, překladatel hudební literatury pro nakladatelství knihy Omega, webeditor Deníků pro Východní Čechy.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY