Přejít k hlavnímu obsahu
Music Memos pro iOS
Music Memos pro iOS
Vít Vojík - Pá, 22.01.2016 - 00:01

Music Memos pro iOS: hudební parťák do kapsy

Jdete po ulici, zrovna usínáte nebo preludujete na svůj nástroj, když tu vám na mysl přijde ta neodolatelná melodie. Nemůžete si ji přestat přehrávat v hlavě nebo si ji pobroukávat a pomalu se začínáte strachovat, aby Vám zas neupláchla a nebyla nenávratně pryč. Co s tím? Většina muzikantů uchování myšlenky nejpíše řeší nahráním do telefonu. Systémová aplikace diktafonu je vcelku uspokojivé řešení. Ovšem u ní to nahráním končí, u aplikaceMusic Memos, nebo chcete-li Moje melodie, to tím teprve začíná.

Ihned po zaznamenání aplikace sama rozezná zahrané akordy a doplní je nad zvukovou křivku. Největší výhodu ovšem skýtá možnost automatického doplnění bicí soupravy a baskytary do nahrávky, což umožňuje ucelenější představu o skladbě a je to tak i větší zábava. Zvláště s možností modifikace podoby linek těchto nástrojů. Rozpozná-li ovšem aplikace některé akordy mylně - což se u složitějších kytarových riffů někdy může stát - rozhodí to samozřejmě i basovou linku, která se této harmonie drží. Proto máte možnost rozpoznané akordy posléze upravit. Stejně tak bude detekováno tempo, které lze následně zpomalit na polovinu či dvojnásobně zrychlit. Celá skladba bude i rozdělena na takty a ve vaší moci je tedy i změna taktu nebo posunutí první doby.

Samozřejmostí pak zůstává střihání a zkracování hudebních záznamů. Vývojáři se ovšem snažili dostat tuto činnost na minimum, a tak do aplikace implementovali i funkci automatického rozpoznání začátku skladby. Telefon tak po aktivování rozpoznává okolní zvuky a sám nahrávání začne i ukončí. Tento nápad se může hodit zejména ve zkušebně, kdy se po rozhodném stanovisku o zaznamenání pokroku ve skladbě leckdy ještě schýlí k další debatě, která vám pak v paměti telefonu zabírá zbytečné místo. (Ač se někdy může jednat o celkem vtipnou vzpomínku.)

Aplikaci se podívali na zoubek i redaktoři The Verge

Nahrávku můžete vyexportovat do aplikace GarageBand a Logic Pro X pro další úpravy nebo ji různorodě sdílet se světem. Mezi zařízeními se knihovna může synchronizovat pomocí služby iCloud. Možnosti jako zaznamenání ladění kytary, polohy kapodastru nebo poznámky ke skladbě (šikovné obzvláště pro textaře) a nápadité třídění melodií dle důležitosti či štítků jsou pak přijemnými bonusy, které uzavírá strohá ladička nacházející se hned na úvodní obrazovce.

Podobných aplikací lze pro iPhone i iPad najít mnoho. Na druhou stranu tento zajímavý mix funkcí podtržený jednoduchým, intuitivním a kompletně českým prostředím dělá z tétobezplatné aplikacesympatického pomocníka do hudební nepohody (a pohody samozřejmě :-).

Music Memos pro iOS Music Memos pro iOS Music Memos pro iOS
Tagy Memos
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu pátým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY