Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 31.01.2021 - 00:01

Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay Bass

Když v roce 1977 nastoupil basista Cliff Williams do AC/DC, hrál nějaký čas na Fender Precision, ale mezitím uvedl Music Man na trh sérii StingRay, která v té době představovala přelomovou produktovou řadu. O dva roky později tedy Williams přechází ke konkurenci a nástrojům Music Man zůstává věrný dodnes. Loajálnost člena slavné australské party se Music Man rozhodl letos ocenit signaturou StingRay Cliff Williams ze série Icon, jež je přesnou replikou oblíbeného a na koncertech i albech AC/DC často používaného originálu StingRay 1979, jednoho z pouhých pěti StingRayů, které tento muzikant po větší část své kariéry zatím vlastnil.

Stejně jako více než 40 let starý Williamsův nástroj, jenž měl premiéru na turné k albu Highway To Hell (1979), je i replika stříkána finálním nitro lakem, korpus ze tří kusů výběrového topolu doplňuje javorový krk uchycený k tělu podobně jako Straty ze 70. let jen trojicí vrutů, hmatník z javoru s kulatějším radiusem 7.5 palců nese 21 širokých nízkoprofilových pražců a menzura činí standardních 34 palců.

Použit byl speciálně navržený custom humbucker se silnějším výstupem, osazený osmi Alnico magnety a ovládaný potenciometrem hlasitosti a dvoupásmovými korekcemi, jež jsou navázány na aktivní „old school“ předzesilovač postavený z dnes už nevyráběných součástek. O precizním přístupu kytarářů z dílen Music Manu hovoří i detail v podobě fixem psané značky na mosazné chromované destičce u potenciometru výšek, kterou si Williams na svém StingRayi označil správnou polohu tohoto ovladače.

Struny jsou ukotveny skrz tělo a procházejí vintage kobylkou Pre-EB Geometry Music Man s válečkovými kameny z nerezové oceli. Na hlavici najdeme ladicí strojky Schaller BM s kompenzovanými délkami hřídelí a obdobně jako v případě předlohy chybí oválný pickguard, nicméně v rámci dodržení stylu jsou do korpusu vyvrtány otvory pro devět vrutů.

Ernie Ball Music Man StingRay Cliff Williams v transparentní relic úpravě Back in Burst ctí veškeré konstrukční prvky i anomálie (nestandardní snímač, letitý preamp atd.) Williamsova nástroje číslo jedna, což by mohlo být velkým lákadlem pro řadu skalních příznivců značky, ale výrobce oznámil, že do prodeje se dostane jen úzká kolekce čítající pouhých 26 kusů. Oficiální cena byla nastavena na cca 7000 dolarů včetně pevného pouzdra, příslušenství, memorabilií apod.

Tagy Ernie Ball Music Man Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay Bass
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY