Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 09.06.2020 - 00:01

Multifunkční kontrolery Arturia KeyStep Pro a KeyLab Essential 88

Firma Arturia připravila pro letošní rok dvojici nových flexibilních MIDI kontrolerů KeyStep Pro a KeyLab Essential 88. První z nich pokračuje v tradici svého předchůdce KeyStep z roku 2016 a přidává další funkce v čele s pokročilým sekvencerem, zatímco KeyLab Essential 88 převzal roli vlajkové lodi této edice a kromě jiného nabídne inovovanou klaviaturu s polovyváženými dynamicky citlivými klávesami nebo možnost výběru MIDI kanálu.

KeyStep Pro se může pochlubit 37 slim klávesami s funkcemi velocity, aftertouch a nad každou klávesou je umístěna orientační LED dioda. Skutečně nadstandardní konektivitu nabídne v této produktové kategorii čelní panel, kde jsou umístěny 4 sekce Voice s CV výstupy (Pitch, Mod Gate), 8 zdířek Drum Gate, 3 výstupy Clock pro synchronizaci externích zařízení, DIN konektory MIDI In, Out1, Out2, vstup sustain pedálu, hlasitost a jack metronomu, USB port a napájecí vstup.

Při vývoji byla zvýšená pozornost věnována arpeggiatoru se 7 pracovními mody (rozsah 5 oktáv) a především polyfonnímu sekvenceru, kde ke každému z 64 kroků lze navolit až 16 tónů. Tato sekce zvládá souběžně hru i sekvenci, přiřazeny jsou dva MIDI kanály, volit je možno mezi režimy Melodic nebo Drum a na hlavním panelu jsou k dispozici čtyři nezávislé stopy s ovladači.

KeyLab Essential 88 je osazen kromě zmíněné klaviatury s klávesami standardní velikosti také dvojicí pitch/modulačních koleček, 10 encodery, 9 tahovými fadery (30 mm), spínači command a transport, 8 dotykovými pady, LCD displejem, USB portem, výstupem MIDI Out, zdířkou sustain pedálu a vstupem 9V 0.5 A adapteru využitelným ve standalone režimu.

Systém nabízí díky integraci se softwarem Analog Lab více než 6.5 tisíce zvukových vzorků z knihovny V Collection, lahůdkou je UVI Grand Piano Model D postavený na známém koncertním křídle Steinway D, DAW aplikace Ableton Live Lite zajistí nahrávání a další editaci tracků a zajištěna je i podpora často používaných DAW Pro Tools, Logic Pro X, FL Studio, Bitwig, Cubase, Ableton Live, Digital Performer či Studio One.

Na českém trhu je kompaktní Arturia KeyStep Pro s rozměry 598 x 208 x 36 mm a hmotností 2.7 kg dostupný za cca 11100 Kč, verze KeyLab Essential 88 o rozměrech 1260 x 260 x 63 mm a váze 8.5 kg vyjde přibližně na 9700 Kč. K oběma nástrojům je dodáván USB kabel.

Tagy arturia Arturia KeyStep Pro Arturia KeyLab Essential 88

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY