Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Moog Etherwave Theremin: netradiční nástroj se vrací do výroby

Již více než šedesát let uchvacují thereminy firmy Moog představivost hráčů i posluchačů. V posledních dvou a půl desetiletích nastavily modely Etherwave Standard a Etherwave Plus designovou i zvukovou laťku těchto netradičních nástrojů. Nyní se nejprodávanější verze thereminů všech dob dočkaly aktualizace, které v sobě zahrnuje nejnovější provedení s označením Moog Etherwave Theremin.

Elegantní jednoduchost a vrozená expresivita thereminu zaujala Boba Mooga (1934 – 2005), zakladatele společnosti Moog Music a vynálezce modulárního syntezátoru Moog, již v raném věku. Jeho celoživotní láska k tomuto nástroji začala sestrojením prvního thereminu ve 14 letech a skončila jeho posledním návrhem  – původní variantou Etherwave. Dnes odkaz thereminu Moog pokračuje ruční výrobou edice Etherwave v továrně v Ashevillu v Severní Karolíně, vlastněné zaměstnanci firmy.

Oproti konvenčním nástrojům se na theremin hraje způsobem, který zdánlivě vykouzlí hudbu z éteru, a to pouhým pohybem těla v blízkosti nástroje. Etherwave Theremin kombinuje pohodlnou hratelnost s nadstandardním výkonnostním potenciálem, nabízejícím přesný pětioktávový rozsah a vyvážené intervaly mezi notami. Modernizovaná analogová koncepce stále využívá klasický obvod navržený Bobem Moogem, ovšem s vylepšenou odezvou a vyšší stabilitou v nižších frekvenčních pásmech.

Šasi, opatřené spodní a horní deskou z ručně opracovaného tvrdého dřeva, disponuje dvojicí rychloupínacích antén z pokovené mosazi a konektory na zadním panelu plus odnímatelný adaptér pro mikrofonní stojan zajišťují rychlé sestavení. Ovládací prvky na předním panelu umožňují měnit barvy zvuku, a odezvu obou antén lze nastavit tak, aby vyhovovala každému hráči a jeho prostředí.

Pokročilejší uživatelé si mohou navíc reakci systému přizpůsobit prostřednictvím kalibrační jednotky. Kromě toho lze theremin přímo připojit k dalším modulárním, semi-modulárním a Eurorack syntezátorovým sestavám. Konektivita zahrnuje sluchátkový výstup s vlastní hlasitostí, minijackové CV zdířky Pitch, Volume, Gate / Out, hlavní audio výstup a vstup pro footswitch aktivující funkci Mute, kterou je možno přepínat i tlačítkem na čelní straně.

Moog Etherwave Theremin, postavený na analogovém oscilátoru a VCA sekci, je napájen 12V/2A adapterem dodávaným v balení, anténa hlídající výšku tónu má frekvenční rozsah 0 Hz – 4.2 kHz, zatímco hlasitostí anténa pracuje s dynamickým rozsahem přes 70 dB. Cena modelu se pohybuje okolo hranice 24700 Kč.

Tagy Moog Moog Etherwave Theremin

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY