Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 2/24: pedálový Kemper Player, nearfieldy Avantone a činely Istanbul

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Firma Kiesel uvedla signované sedmi a osmistrunné modely kytaristy kapely Deftones, Kemper posílil nabídku o nejmenšího zástupce Profilerů a turecký Instanbul Agop přichází s dalšími činely z edicí Traditional nebo 30th Anniversary. Nové efekty představily firmy Old Blood Noise Endeavors, Jam Pedals či tvůrce Tube Screameru Susumu Tamura, a doporučit můžeme také aparáty Magnatone Baby M-80, softwarovou reinkarnaci synthu ARP nebo studiové monitory Avantone Pro, kráčející ve stopách legendární série Yamaha NS-10.

Headless limitky Kiesel Stef Carpenter

Kytarista kapely Deftones je sice továrním hráčem firmy ESP, ta mu ale nebrání ve spolupráci s konkurenčním výrobcem Kiesel Guitars, který Carpenterovi postavil nové sedmi a osmistrunné signované modely v kompletně bílém nebo černém provedení Snow a Shadow. Nástroje, vycházející z headless verze Kiesel Vader, mají průchozí javorový krk opatřený karbonovými výztuhami a tenkým profilem, korpus z bahenního jasanu kryje javorový top, hmatník nese 24 kompenzovaných jumbo pražců z nerezové oceli a duální menzura byla vyměřena na 25,5 – 27 nebo 26 – 27,5 palců. Ladění obstarávají válečkové strojky v hardtail kobylce Hipshot a instalována je dvojice aktivních humbuckerů Fishman Fluence Stef Carpenter.

Duální reverb OBNE Dark Light

Old Blood Noise Endeavors začíná v těchto dnech distribuovat první z celkem dvou tisíc pedálů Dark Light, nabízejících vlastnosti firemních reverbů Dark Star a Sunlight, včetně všech možností směrování, jako je např. oddělené stereo nebo paralelní či sériové mono zapojení. Dark Light tak z verze Dark Star přebírá rejstříky s temnějším charakterem, pitch shifterem a delayem, zatímco obvod Sunlight poskytuje jasně znějící reverby s modulací a hřebenovou filtrací, které lze následně spojit do jednoho masivního, vzájemně se prolínajícího zvuku. Vedle trojice footswitchů s tichým chodem (true bypass) je možno efekt ovládat pomocí externího kontroleru.

JAM Octaurus ltd: oktávový fuzz v semišovém ohozu

Nový fuzz značky JAM Pedals kombinuje oktávový dělič se zkreslovacím okruhem vybaveným kromě potenciometrů gainu, hlasitosti a tónové clony také dvojicí páčkových přepínačů, umožňujících volbu symetrického či asymetrického clippingu a úpravu průběhu středových pásem pro industriálnější fuzzový feeling, vhodný pro hutné riffování a ještě výraznější oktávový efekt. Limitovaná edice z firemního Custom Shop je ručně pájená způsobem „point-to-point“ a využívá křemíkové NOS tranzistory z počátku 60. let (Transitron nebo General Instrument). Šasi s průhledným dnem je potaženo olivově zeleným semišem, který má na spodní straně zip, takže při instalaci do pedalboardu je možno tuto část „kabátku“ sundat a dno efektu zakrýt přiloženou hliníkovou deskou.

Speciální série Tube Screamer TAMURA-MOD v2 TS808

V pořadí druhá modifikace slavného pedálu Ibanez TS808, za níž stojí konstruktér originálního modelu Susumu Tamura, se oproti nestárnoucí předloze vyznačuje zvýrazněnými basy i nižšími středy, zvýšenou celkovou hlasitostí, přidanými harmonickými složkami v oblasti vyšších frekvencí, čitelnějším atakem a také vyrovnanější odezvou při použití overdrivu jako boosteru. Kromě „magického“ čipu byly použity NOS diody Toshiba 1S1588, zlatá stavová ledka a kvalitní footswitch Carling SPST zapojený v režimu true bypass. Jak uvádí výrobce, „Tubescreamer určený hráčům, kteří nemají rádi Tubescreamery, nabízí jedinečnou variaci na klasický zvuk TS808, kdy se tón z pohledu ekvalizace zbavuje typického středového hrbu ve prospěch spodních pásem.

Lampové aparáty Magnatone Baby M-80

Renomovaný americký výrobce posílil edici Master Collection o kompaktní zesilovač, kombo a kabinet řady Baby M-80, která byla navržena ve spolupráci s kytaristou ZZ Top Billym Gibbonsem, a může se pochlubit excelentním zvukem s klasickým britským charakterem. Hlava i kombo, osazené stejně jako externí box custom reproduktorem Warehouse 10"/65W, dostaly jednokanálový preamp (3x 12AX7) s ovladačem gainu, Lo/Hi přepínačem ovlivňujícím míru zkreslení a dvoupásmovým EQ, přičemž při extrémnějších hodnotách potenciometru basů jsou automaticky upozaďována střední pásma. Instalován je master navázaný na koncový stupeň, jehož dvě NOS elektronky 6AQ5 poskytují výkon 12 W. Využít lze výstupy 4/16 ohmů a lampovou efektovou smyčku.

Magnatone Baby M-80

Pedálový preamp Hudson Broadcast AP-II

Britská firma Hudson Electronics a kytarista Ariel Posen opět navázali spolupráci, jejímž výsledkem je tentokrát dvoukanálový pedálový předzesilovač Broadcast AP-II. Každý kanál dostal vlastní footswitch, samostatné ovladače Drive, Level a uvnitř šasi také nezávislé trimry pro nastavení gainu a spodních frekvencí. První sekce je osazena křemíkovým tranzistorem a transformátorem, což přináší hladký, temnější tón původního Broadcastu-AP. Druhý kanál je bez transformátoru a využívá  germaniový tranzistor, poskytující jasnější, agresivnější tón. Oba okruhy lze aktivovat současně a dosáhnout tak dalších možností, od jemného zesílení až po silně zkreslené zvuky. Napájení obstarává adapter 9 – 24 V a integrována je efektová smyčka.

Kemper Player: profilování v malém balení

Kemper se prostřednictvím kompaktní pedálové varianty Profiler Player rozhodl nabídnout své vyhlášené profilování zesilovačů a efektovou sekci více kytaristům, čemuž odpovídá oficiální cenovka cca 700 eur. Prostorově nenáročný procesor s trojicí footswitchů nabízí výběr ze 136 různých nastavení z arzenálu Kemper Profiler FX, který čítá přes 444 FX presetů a jednotka Amp s identickým zvukem jako u větších provedení disponuje celou řadou „otisků“ zesilovačů. Profiler Player je samozřejmě schopen načíst libovolný profil aparátu z rozsáhlé knihovny existujících volně šiřitelných i komerčních profilů, vybraná nastavení efektů (4 bloky), IR impulsy atd., takže se obdobně jako jeho předchůdci stává nadmíru všestranným pomocníkem jak doma, tak i ve studiu, zkušebně či na pódiu.

Nové činely Istanbul Agop Traditional a 30th Anniversary

Turecká společnost uvedla na trh nové činely ze sérií 30th Anniversary, Traditional Jazz a Traditional Crash Ride. Do výroční série přibyly modely 14″ 30th Anniversary Medium Hi Hat, 20″ 30th Anniversary Flat nebo 22″ 30th Anniversary Medium Ride. Kolekce určená hráčům jazzu a příbuzných žánrů se rozrostla o 15″ Traditional Jazz Hi Hat či 22″ verzi Traditional Medium Jazz Ride, a klasická edice Traditional nyní nabízí také rozměrnější Traditional Dark Hi Hat s průměrem 17 palců. Pořídit lze i varianty 20″ a 22″ Crash Ride s modifikovaným větším centrálním zvonem a upravenými váhami a profily. Činely z istanbulských dílen jsou ručně vyráběny zkušenými řemeslníky, kteří používají tradiční výrobní postupy předávané z generace na generaci.

Studiové nearfieldy Avantone Pro CLA-10A Limited Edition

Limitovaná série klasických referenčních studiových monitorů, inspirovaných slavným etalonem Yamaha NS-10, má skelety vyrobeny z 18 mm silného MDF materiálu potaženého dýhou ze severoamerického černého ořechu, který těmto modelům dodává exkluzivní vzhled. Každý monitor je vybaven špičkovým koncovým zesilovačem třídy AB o výkonu 200 W a firma se snažila také přesně rekonstruovat všechny komponenty původní pasivní verze. I díky tomu je série CLA-10A schopna odhalit každý detail vašeho mixu, u něhož zajistí dokonalý zvuk na všech typech poslechů. Použit byl výškový tweeter AV10-MHF, woofer AV10-MLF s typickou bílou membránou, nechybí nastavitelná funkce VTPC (Variable Tissue Paper Control) ovlivňující výraznost vyšších pásem či toroidní transformátor. Max. SPL činí 104 dB, frekvenční rozmezí se pohybuje v mantinelech 60 Hz – 20 kHz.

GForce AXXESS: software emulující vintage synth ARP

AXXESS si zachovává hřejivý analogový zvuk a základní architekturu, která byla základem šestihlasého vintage syntezátoru ARP AXXE z roku 1975, a navíc rozšiřuje jeho zvukové možnosti. Emulace slavného synthu je sourozencem oceňované verze softu GForce Oddity3, po němž zdědila jeho charakter. Software nabízí efektivní Preset Browser s více než 350 presety, nový suboscilátor, arpeggiator a přímočarý 16krokový sekvencer. Efektová jednotka obsahuje např. distortion, delay nebo reverby, vestavěna je funkce Vintage pro přidání autentických analogových nedokonalostí signálu, a filtrační i VCA sekci lze modulovat rychlostním parametrem. Potěší také nastavitelný design uživatelského rozhraní nebo začlenění technologie X-Modifier pro tvorbu komplexních modulací.

Tagy Kiesel Guitars Old Blood Noise Endeavors Jam pedals TAMURA Magnatone Hudson Electronics Kemper Istanbul Cymbals Avantone GForce Software

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY