Přejít k hlavnímu obsahu
Monikino Kino, foto: Stanislav Tryputen
Monikino Kino, foto: Stanislav Tryputen
ahmed - Čt, 14.08.2014 - 00:01

Monikino Kino začnou Prázdniny až v září

Debutová deska kapely Monikino Kino, kterou tvoří slovenská hudebnice a filmařka Monika Midriaková a hudebník, režisér i herec Petr Marek z kapely MIDI LIDI, je na spadnutí. Jejich lyrický pop o naději vyjde úderem 1. září na značce Slnko records. Proč by vás měli zajímat? Jejich Prázdniny jsou prostě tak nějak nenuceně skvělé. Výtečným vtipem je už lokace jejich nového videa Kancelář, kterou natočili na křížení ulic Klidná a Dělostřelecká.

Monikino Kino ovšem nejsou jen nějakým vedlejším projektem Petra Marka. Monika skládá většinu hudby a Petr se s kytarou nebo bicími obvykle přidává až ve chvíli, kdy jsou hudební nápady hotové. Píše pro Monikino Kino nicméně také slovenské texty, s jejichž konečnou úpravou mu Monika jako rodilá Slovenka pomáhá. V cizím jazyce si dovoluje větší lyričnost, citovost i hru s patosem než v textech pro MIDI LIDI.

Petr na koncertech hraje na klávesy, kytaru a občas i slovensky zpívá. Monika zpívá, hraje na klávesy a provází mluveným slovem, které působí, jakoby ze staré televize vystoupila nebo vytančila pohádková moderátorka. Diváci se diví. Vedle toho Monika také ráda tančí, živelně a radostně komunikuje s publikem výzvami k tanci slovy i pohybem, což je v hezkém kontrastu k melancholické náladě většiny skladeb.

Necelé tři týdny před vydáním alba kapela zveřejnila tři singly (Běžky, Prázdniny, Kancelář) a ke skladbě Kancelář také videoklip. "Klip jsme natočili na Ořechovce, kde se setkávají ulice Klidná a Dělostřelecká. Zkombinovali jsme romantiku s pitomým humorem a tancem v low-fi obrazové estetice. Čili všechno, co máme rádi," říká uzavírá Petr Marek. Tyto prima singly můžete zdarma stáhnout na Bandcampu.

Tagy monikino kino
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu Beseda u Bigbítu, na Xplaylistu nebo dříve Freemusic a u labelu X Production.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY