Přejít k hlavnímu obsahu
Nová nahrávka Nihilistů je místy výbušnina, místy cukrkandl a často hustá mlha. | Foto: Anna Baštýřová
Nová nahrávka Nihilistů je místy výbušnina, místy cukrkandl a často hustá mlha. | Foto: Anna Baštýřová
redakce -

Moimir Papalescu & the Nihilists vydali desku, s níž tančí na okraji propasti

Podvědomí, humor, tajemství, fyzická stránka hudby, popkultura... Nihilisti jsou zpět tak, jak to máme rádi. Po více než sedmnácti letech je tu třetí album skupiny Moimir Papalescu & The Nihilists s názvem Mystery Women in the Acid Pools. Pokřtí ho už ve středu 13. března v pražském klubu Roxy, o dva dny později v plzeňském Divadle Pod lampou a 6. dubna na brněnské Flédě.

Trio od svých počátků ve své tvorbě mísí elektroniku, post-punk, psychedelii, disco a mnoho dalších žánrů. Tuto linii Nihilisti drží i na novém albu a ukazují, že neztratili nic ze svého dravého a experimentálního stylu. Album vydává Indies Scope ve spolupráci s labelem Drug Me Record.

Alba Analogue Voodoo (2004) a Lewis Neptune (2006) byli na dlouhou dobu jediné nahrávky kapely. Když už se zdálo, že se po Nihilistech definitivně zavřela voda, vrátila se kapela na pódia i s novými singly, které jsou součástí aktuálního alba. „Tak uběhlo pár let, máme spousty nových hudebních zkušeností, trochu jiný způsob spolupráce i přístup a naše hudební vlivy se posunuly nebo spíš obohatily, ale zároveň stále stavíme na stejných základech…,“ sděluje o nové desce Hank. „Jinak nová deska je podle mého mnohem více taneční než předchozí alba, což mám já osobně moc rád, ale je to takový tanec na okraji propasti. Nahrávka je místy výbušnina, místy cukrkandl a často hustá mlha, ve které se leckdo ztratí beze stopy. Zpěvačka Sonja k tomu dodává: „Já to vidím jako psychedelicky dystopické taneční album :).“

Nihilisti byli vždy postavení na kontrastu odlišných osobností zakládajících členů. Ten se promítá i do celé tvorby a nechybí ani ve skladbách na Mystery Women in the Acid Pools. A jak přiznává Hank, napětí mezi odlišnými osobnostmi dělá Nihilisty unikátní kapelou: „Miluju tohle naše míchání pocitů a nálad. Temná poloha u mě vždy přechází v humornou a naopak, neexistuje u nás ‚čistý‘ pocit, ani styl. Vždycky mě zajímalo jen to, kde se tyhle extrémy setkávají. Ale je to o vyvolávání otázek, rozhodně ne odpovědí. Ostatně o tom je přece skutečná umělecká tvorba.”

Moimir Papalescu & the Nihilists | Foto: Anna Baštýřová

Kapela se vrátila zároveň na pódia. A tahle jízda chutná všem. Jak kapele, tak fanouškům. Sonja přiznává, že ji to náramně baví: „Návrat k první nihilistické sestavě nás tří nám dává velký tvůrčí prostor, který si já osobně celkem užívám. Naživo s námi vystupuje Petr Venkrbec, uvidíme, jestli mu jeho časové možnosti dovolí absolvovat i všechny koncerty v roce 2024.“ Jedno je ale jisté, první koncert je pět dní po vydání alba v Roxy a bude to zážitek. „Energie a nasazení bude myslím tradičně v našem stylu... takže maximální :),“ avizuje Hank.

Nihilisti naživo

13. 3. Record release party Praha, Roxy
15. 3. Plzeň, Pod lampou
6. 4. Brno, Fléda
31. 5. Opava, Freiplatz
29. 6. Festival Rosnička, Svitavy
3. 8. Festival Beseda, Tasov

Bio

Skupina Moimir Papalescu & The Nihilists vznikla v létě roku 2003. Založili ji Mirek Papež aka Moimir Papalescu (Gun Dreams, Magnetik, Papalescu2, Die Alten Maschinen, Vanessa), La Petite Sonja (Kill The Dandies!) a Hank J. Manchini (Kill The Dandies!, Rány Těla, Thee Lazy Eyes). Dalšími členy byli pak v minulosti i Petr Venkrbec a Vratislav Placheta. Mezi hlavní hudební vlivy patří taková seskupení jako Cabaret Voltaire, Suicide, nebo třeba The Fall. První album s názvem Analogue Voodoo vydala skupina u společnosti X Production/Manipulation Records v roce 2004. Za něj pak získali cenu Anděl v žánrové kategorii elektronická a taneční hudba. Později se spojili s berlínským producentem a majitelem labelu Pale Music Steve Morellem. Ve spolupráci s ním vydali roku 2005 singl obsahující píseň Summer Deviation doplněný o remixy od Sunshine, Steve Morella, či Marca Lanziho. Druhé album Lewis Neptune skupina vydala v roce 2006. Po delší odmlce v roce 2023 kapela vydává singly s názvy Jerry The Lizard, Interspieces Love a Call Me Hank a zároveň se vrací na pódia. V březnu 2024 pak vychází u labelů Indies Scope / Drug Me Records třetí album s názvem Mystery Women in the Acid Pools.

Tagy Moimir Papalescu Moimir Papalescu and the Nihilists Kill The Dandies!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY