Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Modulace, distortion a basový multiefekt od Fenderu

Fender před časem uvedl na trh nadstandardní efektovou sérii, kterou doposud tvořilo devět modelů se zajímavým poměrem cena/výkon. Stejnou konstrukční a zvukovou kvalitu by měla nabídnout i šestice nových přírůstků této kolekce, sestávajících z modulací Lost Highway Phaser, Bubbler Chorus, Tre-Verb, The Pinwheel, lampového MTG Tube Distortionu a basového multiefektu Downtown Express.

Analogový Lost Highway Phaser přináší vintage sound efektů z 60. a 70. let, krabička má dva kanály s nezávislým nastavením rychlosti + hloubky modulace, které lze přepínat footswitchem Slow/Fast, společné funkce Blend, Feedback, Sens a dva páčkové spínače pro volbu rotace (4/8 stage) a tvaru vlny (sinus/trojúhelník).

Bubbler Chorus sdílí s předchozím efektem jak analogovou technologii s dvoukanálovou koncepcí, tak i samostatně nastavitelné parametry obou kanálů. Společné pro tyto větve jsou potenciometry Blend, Sens a dvoupolohový spínač pro výběr tvaru modulační vlny. Chorus lze využít v mono i stereo zapojení.

Tre-Verb kombinuje možnosti tremola a reverbu emulujícího pružinové hally z 60. let, každá efektová jednotka má samostatný footswitch. Tremolo je ovládáno parametry Rate, Depth, Wave, tap tempem plus třípolohovým spínačem s mody Opto, Bias, HM (typy modulací převzaté z komb Fender Deluxe, Princeton). Reverb s režimy 1963, 1965 a Plate lze upravovat knoflíky Blend, Dwell, Tone.

The Pinwheel představuje nadstandardně vybavený rotary speaker s trojicí zvukových modů včetně simulace Fenderova Leslie-modelu Vibratone z přelomu 60. a 70. let. Kromě aktivačního switche disponuje také nášlapným přepínačem rychlosti pulsace a do signálu lze přiřadit integrovaný zkreslovací obvod.

The Pinwheel i Tre-Verb jsou vybaveny duálními vstupy/výstupy pro mono/stereo/true stereo zapojení, rotary speaker přidává vstup pro expression pedál nebo footswitch, možnost volby kytarového nebo klávesového voicingu a vypínatelnou funkci Dynamics.

MTG Tube Distortion je lampové zkreslení, navržené známým konstruktérem Brucem Egnaterem, který v tomto případě osadil obvod malou elektronkou 6205 dodávající tónu hřejivější témbr a citlivější dynamickou odezvu. Kromě distortionu ovládaného levelem, gainem, třípásmovými korekcemi a knoflíkem Tight pro pevnější projekci basů, je MTG vybaven i přepínatelným boosterem s parametry Volume a Boost.

Basový multiefekt Downtown Express spojuje funkci DI boxu s kompresorem, zkreslením, ekvalizací a Mute modem. Pozice kompresoru s parametry Blend, Gain, Threshold a overdrivu s klasickými ovladači Level, Tone, Drive je možno měnit pomocí dvoupolohového switche (Comp->OD, OD->Comp), frekvenční průběh upravuje třípásmový ekvalizer a výstupní hlasitost celého řetězce určuje Master.

Oficiální evropské ceny novinek od Fenderu by se měly pohybovat v následujících relacích:
Lost Highway Phaser a Bubbler Chorus shodně cca 130 eur, Tre-Vebr a The Pinwheel shodně cca 220 eur, MTG Tube Distortion cca 180 eur a multiefekt Downtown Express cca 190 eur.

Tagy Fender Lost Highway Phaser Bubbler Chorus Tre-Verb The Pinwheel MTG Tube Distortion Downtown Express

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY