Přejít k hlavnímu obsahu
Jednou z hvězd festivalu MENT Ljubljana je francouzská umělkyně Oklou | Zdroj: MENT Ljubljana
redakce - Út, 10.05.2022 - 15:00

MENT Ljubljana: atraktivní výběr hudebníků a nadupaná konference

Showcasový festival MENT odhalil kompletní program letošního 8. ročníku, který se v Lublani bude konat 8. až 10. června. Festival objevující nové talenty je zaměřený na místní, regionální a evropskou scénu a letos se vrací ke svému tradičnímu třídennímu formátu mezinárodní konference. Pravidelně a zaslouženě přitahuje stovky profesionálů z celé Evropy.

MENT letos spojil síly s rakouským festivalem Elevate a slovinským festivalem Druga godba, který je kurátorem části programu a účastní se konference. Ve spolupráci s Tresk festivalem dále MENT pořádá také mezinárodní veletrh gramofonových desek.

Koncertní program na 15 místech zahrnuje 80 vystoupení z 25 zemí. Charakteristicky eklektická a stylově odvážná sestava sahá od připravovaných hip-hopových a popových ikon, jedinečných písničkářů, výjimečných indie, rockových a punkových počinů, objevných folkových a dobrodružných post-jazzových výstřelků až po nekonvenční zvukové experimentátory a další zástupce evropské elektronické hudební scény.

Slavný americký písničkář a producent Yves Tumor zahraje na slavnostním středečním zahájení v Kinu Šiška debutuje jako hlavní hvězda večera. Mezi mnoha atraktivními vystoupeními ve čtvrtek a pátek najdeme ukrajinskou hip-hopovou ikonu Alyonu Alyonu, francouzskou avant-popovou umělkyni Oklou, britskou zpěvačku a skladatelku Marthu Skye Murphy nebo virtuózního rakouského klávesistu Dorian Concept. A v programu je mnoho dalších, včetně brněnských sinks nebo HRTL.

Speciálně pro hudebníky je velice zajímavá konferenční část festivalu, která se koná na více místech a je věnována vzdělávání, networkingu, odborným debatám, prezentacím technologických novinek a dalším aktuálním tématům v hudebním průmyslu a kreativitě.

Součástí konference je speciální sekce věnovaná elektronické scéně. V rámci spolupráce s interdisciplinárním festivalem Elevate sídlícím v Grazu, který bude kurátorem pátečního programu v klubech K4 a Zorica, proběhne rozhovor se spoluzakladateli Ronaldem Oreskim a Bernhardem Steirerem. Booking agentka Nadja Bozic představí svou booking agenturu Ekipa, jejíž seznam zahrnuje jména jako Call Super, ANZ a Bruce. Na panelu Prospects of the Slovenian Electronic Music Scene se o své názory na situaci podělí různí zástupci hudební scény, mj. Ela Radić (Mixmag Adria, HR) a Freddie Hudson (Inverted Audio, UK).

Konference se věnuje také digitalizaci a novým technologiím. Bas Grasmayer (MUSIC x, DE) bude hovořit o potenciálu technologií Web3 (blockchain, NFT, DAO) v kontextu hudebního sektoru. Zakladatel výzkumné a analytické platformy Viberate Vasja Veber představí své nástroje pro měření aktivit na sociálních sítích a streamovacích platformách. Bojan Musulin (IDJDigital, RS) a Bojan Bojko (više manje zauvijek, HR) přiblíží novější modely nahrávacích společností. Joe Danher bude hovořit o práci a roli společnosti Merlin, licenčního partnera pro digitální práva na hudbu pro nezávislé nahrávací společnosti, distributory a další držitele hudebních práv.

Mezi vystupujícími na Mentu jsou i brněnští sinks | Foto: MENT Ljubljana

Fórum EMEE (European Music Exporters Exchange) se bude konat v Lublani těsně před MENTem, takže festivalu se zúčastní mnoho zástupců hudebních exportních kanceláří, mj. Corinne Sadki (Centre national de la musique, FR) a Virgo Sillamaa (EMEE , EE). Na seznamu hostů je Brandon Rosenbluth (LittleBig, USA), booking agent jmen jako Holly Herndon, Mouse on Mars a Aisha Devi, veterán synchronizace hudby Markus Linde (Thag's Agent, DE) a oceněný novinář, spisovatel, hudebník a post-punková ikona John Robb (Louder Than War, UK).

Konference se zúčastní zástupci různých regionálních a evropských festivalů a nabízí již tradičně také řadu speed networkingových setkání. Setkat se budete moct také se zástupci nezávislých klubů i některými významnými představiteli slovinského, ale také českého hudebního průmyslu.

Podívejte se na celý program a prohlédněte si seznam řečníků. Za nás aktuálně jeden z nejnadupanějších festivalů tohoto typu v Evropě!

Lineup: https://www.ment.si/en/lineup2022/

Tickets: https://www.ment.si/en/tickets/

Tagy MENT Ljubljana

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY