Přejít k hlavnímu obsahu
Producent z písničky společně s vámi může dostat to nejlepší. Při křtu singlu na Letenské vodárenské věži jsme si ověřili, že jeho výsledná podoba funguje i naživo. |  Foto: archiv kapely Časovač
Producent z písničky společně s vámi může dostat to nejlepší. Při křtu singlu na Letenské vodárenské věži jsme si ověřili, že jeho výsledná podoba funguje i naživo. | Foto: archiv kapely Časovač
Tonda Švarc -

Mění producent vaši píseň? Dává-li to smysl, zatněte zuby a jděte do toho!

Poslední březnový pátek nám s kapelou Časovač vyšel druhý singl Vzdálená zem. Není to pro nás jen písnička, ale i vzpomínka na změnu a vývoj, kterým si kapela během tvorby, produkce a nahrávání této písničky prošla. Plynou z toho pro mě závěry, které člověk slyší pořád dokola, ale asi je potřeba si je prostě zažít.

Cesta ke Vzdálené zemi byla od prvních demáčů přes změny v obsazení, zahozené album, půlroční produkci až k hotovému singlu fakt dlouhá. A nejdůležitější pro mě bylo jedno zjištění – pokud se má píseň ještě někam posunout, člověk musí dát všechno ego stranou. Nesmí se bát nechat si do aktuálního produktu (o kterém si často myslí, že je už ve stávající formě to nejlepší, co existuje) hodně zásadně sáhnout. Tedy pokud to v rámci diskuze budete jako kapela schopní ustát.

My jsme s tímhle faktem, že nám jakožto kapele bude někdo „měnit naši písničku“, kterou jsme tak pracně skládali, měli docela dlouho problém. Prostě se nám nelíbilo, že by měl přijít někdo „cizí“, kdo nemá s kapelou nic společného a bude nám z pozice „vlastníka pravdy“, jak má písnička vypadat, měnit naše dílo. Takhle jsme si spolupráci s producentem původně představovali.

Cesta ke Vzdálené zemi začala klasicky. Připravili jsme demáč, pak jsme šli do studia, tam jsme ji i se zbytkem alba nahráli a bylo hotovo. Plánovali jsme vydat 3 singly měsíc po sobě a potom celé album. První singl skutečně vyšel, loni v únoru. Pak se to ale celý zaseklo, protože jsme začali mít pocit, že to není dost dobrý. Přestali jsme s tím být spokojení a chtěli jsme lepší zvuk, modernější aranže... Takže vydávání se zastavilo a začali jsme na písních dělat dál. Měli jsme je už ale tak zažité, že jsme po nedlouhé době zjistili, že už je asi moc dál neposuneme. A tehdy jsme začali přemýšlet o tom, že bychom i přes ten odpor popisovaný výše oslovili někoho na produkci.

Měli jsme to štěstí, že se nám nabídnul Augustine Dunn, který je známý spíše jako songwriter a frontman kapely The Silver Spoons. Ve vzájemné spolupráci pomohlo hodně i to, že jsem se s ním znal už předtím, takže jsem trochu věděl, do čeho jdeme.

Nicméně stalo se přesně to, co jsme předtím nechtěli – začal tu píseň poměrně zásadně měnit. Ale zatnuli jsme zuby a nechali ho ať pokračuje. Své kroky nám totiž vždycky vysvětlil, objasnil proč si myslí, že to bude lepší takhle a my na sebe s klukama jen koukali a říkali si: „Ty vole, to fakt asi dává smysl.“ Nechali jsme si to pár dní projít hlavou a pak když jsme se sešli na zkoušce, jednohlasně jsme se shodli, že nová verze je mnohem lepší a chceme v ní pokračovat.

Získali jsme spoustu zkušeností a vhled do práce producenta. | Foto: archiv kapely Časovač

Celkově společná práce na produkci a nahrávání písničky trvala zhruba půl roku, což je fakt nezdravě dlouho. Nebyl to ale promarněný čas, získali jsme spoustu zkušeností a vhled do práce producenta, který vám nechce písničku překopat, ale dostat z ní spolu s vámi to nejlepší.

Výsledkem je taková Vzdálená zem, která teď visí všude, kde to jen jde, a já vás tímto vyzývám k tomu, abyste si ji poslechli a napsali nám na ni svůj názor. Byla to pro nás jako pro mladou kapelu opravdu dlouhá a velmi poučná cesta. Zanechala ve mně přesvědčení, že bez přičinění třetího člověka, ať už se jedná o producenta, nebo třeba šikovného songwritera, už nikdy žádnou věc vydávat nechci.

Je pro vás snadné nechávat do výsledného procesu tvorby písní zasahovat někoho zvenku? Podělte se s námi v komentářích.

Ze křtu singlu  |  Foto: archiv kapely Časovač Ze křtu singlu  |  Foto: archiv kapely Časovač Ze křtu singlu  |  Foto: archiv kapely Časovač
Tagy komunita Časovač Augustine Dunn The Silver Spoons

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Antonín Švarc
Frontman kapely Časovač
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY