Přejít k hlavnímu obsahu
Max Cavalera, zdroj: Wikimedia Commons (Sven Mandel)
Max Cavalera, zdroj: Wikimedia Commons (Sven Mandel)
Martin Hošna - St, 18.07.2018 - 12:00

Max Cavalera: Soulfly se vrací ke svým kmenovým kořenům

Max Cavalera je u nás jako doma. Nemine rok, kdyby se nám nepřipomněl buď s Cavalera Conspiracy, kde hraje po boku svého bratra Igora, nebo se Soulfly, kteří vystoupí 22. července v pražském Roxy. S Maxem jsme se bavili o nové desce Ritual, která vyjde letos v říjnu, ale i minulosti a budoucnosti thrash metalu, jenž on sám svého času definoval.

Jak to jde na turné?

Máme se fajn, turné jde skvěle. Jezdíme kluby i festivaly, vystoupení si užíváme jako nikdy předtím, nemůžeme si stěžovat na nezájem fanoušků. Hrajeme i nové skladby z alba, které vyjde v říjnu. Nezapomínáme pochopitelně i na starý věci, čili máme hodně nadupanej playlist. Jsem hrozně nadšený, myslím, že aktuální turné je jedno z nejlepších, co jsem kdy zažil.

Zdá se mi to, nebo ne, ale mám pocit, že jsi na turné nepřetržitě – ještě před pár měsíci jsi s bratrem Igorem připomněl v MeetFactory dvacetileté výročí alba Roots. Kdy jsi začal skládat nový materiál?

Písničky vznikaly již minulý rok, do studia jsme vyrazili letos v lednu a už v únoru jsme ho dokončili. Jmenuje se Ritual. Vracíme se na něm hodně ke kořenům a k prvním deskám Soulfly. Oživili jsme opět náš kmen.

Poslední desky Soulfly měly hodně thrashmetalový charakter. Zachová si ho i Ritual?

Bude to kombinace nových písniček a starých věcí a la Primitive nebo Prohecy. Některé skladby jdou ale až do death metalu a znějí fakt suprově. Třeba Summoning je skvělá metalová pecka a hrajeme ji už nějakej pátek. Myslím, že za posledních deset let jsem nenatočil nic lepšího než Ritual! Jak už jsem říkal, hodně jsme se inspirovali našimi prvními nahrávkami.


V kterém studiu jste nahrávali?

Desku produkoval Josh Wilbur, který má na svědomí nejlepší věci od Gojiry nebo Lamb Of God. Měli jsme možnost být asi v nejlepším studiu v LA. Díky tomu taky zní novinka jako pravý tribal thrash, zároveň nás spolupráce s ním posunula zas o kousek dál a ukázala nám nové možnosti.

S bratrem Igorem a Cavalera Conspiracy jste vyprodávali kluby s materiálem Roots od Sepultury, od jehož vydání uplynulo dvě desetiletí. Nemělo to vliv na současný vývoj v Soulfly?

Turné s Roots mělo fakt velký úspěch a moc jsme si ho užili. Hodně jsme jamovali na pódiu, proběhnul obrovskej tribe a je fakt, že nám to mimoděk mohlo připomenout i naši první desku Soulfly. Je jasné, že všechny věci, co jsem v minulosti dělal, budou mít na moji další tvorbu vždycky nějaký vliv.

Plynule jedeš turné nebo točíš desky s Cavalera Conspiracy, Soulfly, nebo Killer Be Killed. Nedělá ti problém, abys nesklouznul k jedné hudební řeči a dokázal stále rozlišit rozdíly mezi všemi svými projekty? Obzvlášť když kapely mají podobný line-up?

Cavalera projekt je fakt hodně o metalu, na kterém jsme s bráchou vyrostli. Soulfly je kapela, která se hodně liší od Cavalera Conspiracy a je mnohem kreativnější. Miluju obě skupiny a žádnou z nich neupřednostňuji před druhou. Že skáču od jedné k druhé, jen znamená, že miluji hudbu, kterou dělám. Hrát na pódiu je můj smysl života a největší věc, co mě na světě potkala.Jak to tedy nakonec děláš? Napíšeš písničku a podle toho se pak rozhodneš, jestli vydáš desku s Cavalera Conspiracy, nebo se Soulfly?

Asi tak nějak! Letos je to ale rok se Soulfly. Příští rok to bude třeba zase Killer Be Killed, ale nyní se plně koncentruju na Soulfly. Těším se na celosvětové turné, všichni z kapely jsou výteční hráči a jsou nadržený na koncertování! Ritual je totiž zásadní deska Soulfly, s kterou píšeme další historii. Takže zatím pro mě nemá cenu spekulovat, co bude za rok.

Natočil jsi přes 30 desek s různými kapelami, spolupracoval jsi s mnoha dalšími umělci. Ke kterému projektu nebo desce se v myšlenkách často vracíš?

Velké vzpomínky ve mně vyvolává období s Nailbomb. Byla to kapela, co vznikla ve správný čas. Samozřejmě desky jako Arise, Beneath The Remains od Sepultury nebo Prophecy od Soulfly až po aktuální novinku budou mít v mém srdci stálé místo!


Zmínil jsi Nailbomb. Není čas dát tento kultovní projekt opět dohromady?

Přemýšlel jsem již o tom hodně často. Možná až se naskytne pauza od mých prvořadých kapel, Nailbomb budou na pořadu dne. Bylo by fajn přivést Nailbomb do Evropy, protože na starém kontinentě jsme nikdy nevystupovali. Myslím, že fanoušků tu máme hrozně moc.

S Nailbomb jsi vystupoval na Dynamo open Air před 120 tisíci diváky. Něco takového se ti už nikdy po tom nepodařilo, mám pravdu?

Byla to skvělá show a tolik lidí jsem potom už nezažil. Je to pro mě kuriózní, protože Nailbomb vždycky byli a budou naprostý underground. Takže si dokážu představit, že na menších pódiích nám to pošlape ještě líp.


Spolupracoval jsi s řadou rozličných umělců. Napadá tě někdo, s kým bys chtěl natočit desku a na koho jsi neměl ještě štěstí narazit?

Těch jmen je ještě spousta. Třeba hned mně přišel na mysl Rob Halford, ale moc bych si vážil Thomase Gabriela Fishera z Triptikonu nebo Millleho Petrozzy z Kreator. Moc rád spolupracuji s lidmi, co tě posunuli nebo stále mohou posunout dál. Proto rád vzpomínám třeba na Justina z Godflesh, který nám vypomohl na Cavalera Conspiracy na desce Psychosis a my zabrousili do industrialu.

Nedávno postihla metalový svět zlá zpráva – do hudebního nebe odešel Vinnie Paul, bývalý bubeník Pantery. Máš na něj nějaké vzpomínky?

Je to smutná zpráva a pamatuji si ho, kdy jsme jeli dohromady turné se Sepulturou. Byl to skvělý chlapík a občas zašel na koncerty Soulfly. Když jsme hráli v Las Vegas, šel nás pozdravit. Je to škoda a obávám se, že celá éra texaského thrash metalu je pryč.

Tagy Soulfly Max Cavalera Nailbomb Sepultura
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY