Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - St, 16.05.2018 - 09:45

Marshall Origin 5: pětka na jedničku s hvězdičkou

Firma Marshall evidentně nespí na vavřínech. Po nedávné modernizaci slavné tranzistorové série MG předložila novinku i na poli lampovém. Nová řada kytarových komb a zesilovačů Origin disponuje modely o výkonech 5, 20 a 50 wattů. K testu jsem si vybral pětiwattový Marshall Origin 5.

Jak to vypadá?

Sympaticky malá bedýnka o rozměrech cca 47 x 37 x 19 cm, ovšem s poctivou váhou téměr 9,5 kg. Na první pohled jednoznačně rozpoznatelný „maršálský“ retro design, tedy černá koženka, průzvučná tkanina s motivem černobílého tweedu a klasickým bílým logem Marshall, kryjící 8" reproduktor Celestion Eight-15 a nahoře umístěný ovládací panel. Zlatá lemovka spolu se zlaceným kováním u madla pro přenášení aparátu, dotváří dojem luxusu. Bytelné gumové nožky zase zaručují dobrou stabilitu komba.

Co se ovládání a vybavení komba týče, tak na horním panelu nalezneme vedle nástrojového vstupu potenciometry Volume (s funkcí push/pull aktivující Boost), Tilt (sloužící k dodatečné úpravě vyšších frekvencí), Bass, Middle, Treble, kontrolku signalizující, že je aparát v chodu (netradičně svítící oranžově), páčkový přepínač Powerstem s volbou výstupního výkonu High nebo Low a konečně vypínač On/Off. Na zadní straně komba polouzavřené konstrukce nalezneme kromě zdířky pro napájecí kabel také výstup pro externí reproduktor (16 ohmů), efektovou smyčku a vstup pro dvoutlačítkový footswitch, který je v ceně. Celkem slušná výbava na kombo, které je primárně určeno zejména na cvičení, do malé zkušebny nebo pro domácí nahrávání.


Jak to hraje?

Marshall Origin 5 je jednokanálové kombo, a tudíž se zvukově budeme pohybovat od čistého zvuku někam ke crunchovému zkreslení, při aktivaci funkce Boost se pak můžeme dostat až k lehkému driveu. Tohle kombo samo o sobě tedy osloví spíše hráče country, blues či klasického rocku, ale díky efektové smyčce není problém se pomocí krabiček dostat i k pořádnému zkreslení. Limitem je tedy pouze výkon komba a také 8" reproduktor, který samozřejmě nikdy nebude hrát jako plnokrevná 12". Kombo je celolampové, v předzesilovači nalezneme dvě elektronky ECC83 a v koncovém zesilovači jednu elektronku EL84.

Začněme čistým zvukem. Ten zůstává skutečně čistý zhruba do poloviny dráhy potenciometru Volume (samozřejmě bez aktivace Boost). Poté již začíná hezky bluesově kreslit – a když vytočíte Volume úplně doprava, máme zde pěkný crunch s příjemnou kompresí. S Volume doprava ovšem trochu opatrně, kombo má sice jen 5W výkon, ale umí pořádně „zařvat“...

Co se korekcí týče, tak mě nejlépe "hrálo" nastavení s ekvalizérem komplet na číslici 5 – tedy rovné korekce a ovladačem Tilt zhruba na čísle 6. Zvuk byl průrazný a agresivní, ale ne nepříjemný. Klasický marshallovský sound.

Po aktivaci funkce Boost nejen lehce naroste zkreslení, ale i průraznost zvuku, takže vzhledem k možnosti ovládání i nožním přepínačem je funkce Boost ideálním pomocníkem pro kombinaci: doprovodná hra – sólo. Kdo by toužil po větším zkreslení, musí využít externí efektové krabičky a totéž platí i o modulačních efektech typu reverb, flanger, phaser atd. Kombo totiž nedisponuje vestavěným reverbem, což je drobné mínus tohoto aparátu. Druhé malé mínus je pro mě absence výstupu na sluchátka, takže noční panelákové hraní je vyloučeno. Ale jinak jsem byl s kombem Marshall Origin 5 více než spokojen a příjemně překvapen.


Závěr

Kdybych měl tohle kombo hodnotit jako ve škole – známkami, bylo by vysvědčení zhruba následující: vzhledově a pečlivým zpracováním je to jasná jednička, vybavenosti dávám jedna mínus (díky mírným výhradám k absenci reverbu a sluchátkového výstupu), ale vše napravuje šikovný přepínač Powerstem, efektová smyčka a Boost řešený push/pull potenciometrem, navíc ovladatelný footswitchem. Co se týče zvuku, tam je to ovšem na jedničku s hvězdičkou. Ta hvězdička navíc je za to, že kombo i přes svých 5W výkonu umí hrát hodně nahlas. Cena komba činí nějakých dvanáct a půl tisíce, což je vzhledem ke zvukové kvalitě a vybavení rozumná a adekvátní částka.

Tagy Marshall Origin Marshall Marshall Origin 5
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY