Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 19.03.2018 - 00:01

Aparáty Marshall Origin: zpět ke kořenům

Na veletrhu NAMM si ve vystavovacích prostorách Marshallu odbyla svou premiéru také nová série celolampových kytarových aparátů řady Origin. Sestává z trojice komb ORI5C, ORI20C, ORI50C a dvou zesilovačů s označením ORI20H a ORI50H. Nové modely se koncepčně vracejí do 60. let a svým zvukem i designem evokují charakter vintage sérií JTM a Super Lead.

Jednotlivé modely řady Origin nabídnou výkony od 5 do 50 W. Jednokanálové preampy disponují kromě klasických korekcí i potenciometrem s funkcí Tilt, která ovlivňuje výraznost vyšších frekvencí a odkazuje tak na velmi podobné řešení použité u zesilovačů Super Lead, kde byla tato funkce zprostředkována pomocí nástrojových vstupů Normal / High a jejich vzájemné kombinace.

Na rozdíl od letitých předloh nabízí nová série vyšší porci zkreslení, další inovaci představuje možnost krokového snížení výkonu díky okruhu Powerstem využívajícím firemní patentovanou technologii. Ta neovlivňuje dynamickou odezvu při aktivaci tohoto režimu. Součástí výbavy je také sériová efektová smyčka.


Nejmenším zástupcem řady Origin je pětiwattové kombo ORI5C s třípásmovými korekcemi, ovladačem Volume s funkcí Pull-Boost osazené dvěma preampovými elektronkami ECC83, výkonovou lampou EL84 a osmipalcovým reproduktorem Celestion Eight-15 (15 Ohm, 15 W).

U zesilovače ORI20H a komba ORI20C s lampami 3xECC83, 2xEL34 a výkonem 20 W, už lze využít čtyřpásmové korekce, samostatného potenciometru Gain s Boostem a koncového Masteru. Kombo je vybaveno desetipalcovým reprem Celestion V type (16 Ohm, 30 W).

Verze ORI50H a ORI50C se stejným počtem elektronek i ovládáním jako předchozí 20 W varianty, disponují koncovým stupněm poskytujícím výkon 50 W a v případě komba se o přenos zvuku stará dvanáctipalcový reproduktor Celestion G12N-60 Midnight 60 (16 Ohm, 60 W).

Lampové aparáty Marshall Origin ocení především hráči, kteří dávají přednost tradičnímu, méně zkreslenému a organickému soundu s citlivou dynamikou, tedy vlastnostem typickým pro rané a v některých ohledech nepřekonané modely této ikonické značky. Ceny by měly začínat na cca 500 eurech za model ORI5C a končit na částce cca 820 eur za kombo ORI50C.

Tagy Marshall Marshall Origin
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY