Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar - Pá, 22.08.2014 - 08:00

Markbass Mini CMD 121P: zřejmě slušnej oddíl, no...

Italský výrobce Markbass je renomovaným tvůrcem kvalitních basových aparátů pro všestranné použití. O tom, že kvalitní a silný basový aparát může být také lehce přenosný nás nyní přesvědčil svým basovým kombem Markbass Mini CMD 121P Navzdory označení Mini nejde o žádného "prcka", rozměry ozvučnice jsou 43 x 38 x 36 cm, nicméně na to, že v sobě nese 500W zesilovač a 12ti palcový reproduktor, je jeho hmotnost až neuvěřitelná - pouhých 13 kg!

Charakteristický zvonivý basový sound aparátu Markbass je tvořen jednak speciálně utěsněnou a lepenou ozvučnicí z dvoucentimetrové lehké topolové překližky, potaženou černým filcem, s rohy opatřenými pevnými plastovými kryty a dvěma basreflexovými štěrbinami v zadní spodní části. Hlavně ale pak 12ti palcovým papírovým reproduktorem s neodymovým magnetem o výkonu 400W RMS z dílen firmy B&C , který doplňuje výškový piezo tweeter. Budete opravdu překvapeni, jak pevný a vyvážený basový tón dokáže tahle konfigurace vyprodukovat. Ve spektru od medového táhlého subbasového zvuku až po jasný a čistý středovýškový, vše v precizním nezkresleném podání.

Zásluhu na tom má také tovární digitální zesilovač generace Little Mark II, s výkonem 300 W/8 Ohmů (při použití pouze interního reproduktoru), nebo 500 W/4 Ohmy při zapojení dalšího externího reproduktoru. Zesilovač je díky menším rozměrům komba umístěn v zadní části vrchní strany komba, a jeho spolehlivé chlazení větrákem zajišťují i mřížky po stranách ozvučnice. Úplně vlevo najdeme pod sebou dva vstupy – nahoře symetrický XLR vstup a pod ním klasický nástrojový jackový. Vedle něj se nachází ovladač GAIN pro citlivé zesílení vstupního signálu. Praktická je i LED kontrolka clippingu pro tento vstup umístěná hned vpravo. Následuje čtveřice otočných potenciometrů pro ekvalizaci, a to ve složení basy-nízké středy-vysoké středy-výšky. Zde si můžeme velice pohodlně nastavit ty správné korekce pro požadovaný zvuk.

Lahůdkou jsou pak ovladač VLE pro nastavení simulace "vintage" zvuku reproduktoru, a ovladač VPF, což je filtr vytvářející klasické „véčko“ jako na vícepásmovém ekvalizéru. Pro nastavení úrovně linkového výstupu je zde otočný potenciometr LINE OUT, a pro celkovou hlasitost ovladač MASTER. Řadu ovládacích prvků pak zakončuje hlavní spínač s modrou kontrolkou LED.

Zadní část zesilovače se nachází ve spodní části zadní stěny ozvučnice, a nese v sobě síťový vstup, jackový výstup Neutrik na externí a interní reproduktor, jackový výstup pro ladičku, vstup a výstup efektové smyčky, tlačítkový volič řazení ekvalizace PRE-EQ/POST-EQ, tlačítkový omezovač šumu GROUND LIFT a XLR výstup LINE OUT.

Všichni, kteří vyzkoušeli Markbass Mini CMD 121P, se shodují na několika příjemných vlastnostech tohoto aparátu - jeho skvělá mobilita, výborné zvukové podání, dostačující výkon i pro menší pódia, jednoduché a pohodlné použití. Hutný a dostatečně "vláčný" basový sound je jedna z velkých předností všech komb od Markbass, takže, jak již bylo řečeno v úvodu: "Opravdu slušnej oddíl..."

Tagy Markbass
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelách,...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY