Přejít k hlavnímu obsahu
Hietala i kýči propůjčoval kouzlo své osobnosti | Foto: Nuclear Blast
Hietala i kýči propůjčoval kouzlo své osobnosti | Foto: Nuclear Blast
Jan Hamerský - St, 13.01.2021 - 15:00

Marco Hietala se rozloučil s Nightwish i hudebním průmyslem

Nightwish opustil basák. Měl už plné zuby hudebního byznysu. Co by pro jinou kapelu byla drobná nepříjemnost, je pro populární finské těleso stěží nahraditelná ztráta. Dříč jménem Marco Hietala hrál na baskytaru, zpíval, chroptěl ve dvou dalších kapelách, a s Toumasem Holopainenem pro Nightwish složili většinu materiálu.

Teprve teď začínáme zjišťovat, jak moc byl uplynulý rok náročný. Až zkraje ledna se svět dozvěděl, že Laiho v prosinci nebyl mezi živými. Tento týden dal vale Nightwish i hudebnímu byznysu basák, zpěvák a skladatel Marco Hietala. Napsal k tomu následující:

„Už několik let jsem necítil, že by můj život měl cenu. Největší streamingové společnosti chtějí po umělcích práci a inspiraci devět hodin denně pět dní v týdnu a neférově přitom dělí zisky i mezi ně. Je to banánová republika. Největší promotéři tlačí dolů i podíly z našeho merche a zatím Střednímu východu platí dividendy. Zjevně některým teokraciím tolik nevadí inkasovat za hudbu, za kterou jinak sekají hlavy nebo zavírají.

Minulý rok jsem musel zůstat doma a přemítat. Jsem rozčarovaný z tohohle i spousty dalších věcí. Potřebuji dělat něco, co má cenu, psát, zpívat a hrát, ale taky k tomu najít důvody a inspiraci. Tak ke mně promluvila moje lesní samota. Jsem v chronické depresi a je pro mě i lidi okolo nebezpečné jít dál.“

Můžeme se pousmát, že výrazná postava symfonického metalu ke stáru objevila paradoxy globální ekonomiky. Na druhou stranu Hietala se muzikou živil pětatřicet let, i kýči propůjčoval kouzlo své osobnosti a nikdy se práce neštítil. Než se proslavil ve světě, ve Finsku už dávno měl renomé. Heavymetalové Tarot, ještě pod názvem Purgatory, založil s bratrem Zacharym už ve dvaaosmdesátém. Hostoval i v několika all stars teamech. V Sinergy se sešel s Roope Latvalou a Laihem (Children of Bodom) a ve vokální skupině Northern Kings zase s větší částí Sonaty Arcticy. A když neměl co dělat, aspoň si vypiplával svůj sólový projekt na pomezí hardrocku a folku.

Také si větší část kariéry vydělával na sebe, když se bonita muzikanta ještě počítala postaru podle počtu prodaných desek. A teď, když jako my všichni vylítl z koncertního kolotoče a měl čas se rozhlédnout kolem sebe, zjistil, jak a v čí (ne)prospěch se hraje pyramidová hra jménem Spotify. A jak všechno, co kdy vytvořil, úplně odhmotnila. Nesdílím jeho gusto, ale chápu, proč vyhořel. A přeji mu jako jeho kolega ze Severských králů, Tony Kakko, aby svůj život prožil příjemně.

Přesný opak toho, co Hietala, plánuje udělat mašinérie kolem jedné z nejúspěšnějších finských kapel. Nightwish, pokud jim to situace umožní, odjedou odložené turné k Human. :II: Nature s náhradníkem. O žádný dreamjob ale nepůjde. Stačí si vzpomenout na velkou rošádu s „ledovou královnou severu“, Tarjou Turunen. Než v kapele zdomácněla Nizozemka Floor Jansen, mnoho fanoušků roztrpčilo, že klasicky školenou pěvkyni vystřídala výstřední Švédka Anette Olzon. Hietalův návrat na pódia také není jistý, ale z jiného důvodu. Snad prý napřesrok, až bude mít zas chuť pokračovat.

Tagy Nightwish Marko Hietala Children of Bodom
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY