Přejít k hlavnímu obsahu
Ondřej Novák - Čt, 11.07.2019 - 08:00

Mapex Tornado studio set: vykročení správným směrem

Malé množství financí hraje u začínajících bubeníků velkou roli hlavně při výběru jejich vetšinou první sady bubnů. Mnozí z nich mají v hlavě ideál o co největším setu, zároveň však také o co nejnižší ceně. Cena hraje samozřejmě prim v tom, jak kvalitní samotné bubny budou a jaký hardware je k nim spolu s dalším příslušenstvím dodávaný. Pojďme se dnes společně podívat na v poslední době – tedy alespoň dle mého názoru – hojně nabízenou, a také prodávanou sadu pro začínající bubenické nadšence: Mapex Tornado.

Topolový korpus, pět bubnů, sada činelů a potřebný hardware

Tohle vše k Tornadu dostanete. Jedním nákupem doslova zabijeme několik much a problémy týkající se dalších investic za ostatní věci nezbytné pro začátek hraní jsou pryč. Součástí hardwaru je samozřejmě kromě všech potřebných stojanů i stolička, single pedál k basovému a pár paliček. Mapex nešetřil a v tomto ohledu byl k bubeníkům velice štědrý! Ačkoli hardware a činely opravdu nepatří mezi špičku ve svém oboru, tak pro začínajícího hráče jsou více než dostačují.

Zvuk mě velice příjemně překvapil…

Na Mapex Tornado jsem měl možnost si několikrát zahrát. Sada je osazena převozními blánami, které se opravdu, při vší úctě, hodí pouze do zkušebny. Nikam jinam. Jsem zastáncem toho, že na nově koupené bicí patří i nové blány a ne převozky. Chtěl jsem zjistit, jestli to platí a dá se tím i z takto relativně levných bicích dostat dobrý zvuk nebo alespoň zvuk lepší. Dlouho jsem nepřemýšlel a sáhl po klasice a to po blanách Remo emperor, konkrétně po dvouvrstvých čirých. Po doladění blan se mi do uší dostalo vcelku příjemného zvuku, ve kterém bylo slyšet jak basů, tak i středů a výšek. Tím pádem za mě vcelku plnohodnotný tón. Ani basový buben disponující průměrem 20 palců se nenechal zahanbit a vydával dunivý, basový zvuk.

Hardware na obstojné úrovni, činely postačí

Kritickým pohledem letitého hráče na bicí musím říci, že hardware není nijak kvalitně zpracovaný. Při četnějším převážení sady z jednoho místa na druhé a s tím spojeným skládáním stojanů bych měl po nějaké době obavy, že stojaný a veškerý HW nevydrží a nebo přestane fungovat tak, jak by měl. Pokud ale sadu postavíme a stojany budeme skládat minimálně, tak funkčnost stojanů bude jistě více než dostačující. Činely ABX, které jsou k bubnům dodávány mají zajisté sloužit jako nějaký „low budget“ set (low budget – čti nízký rozpočet). Zkrátka takový setík do začátku. Já osobně bych sadu činelů hodnotil jako adekvátní pro začátečníka. Do zkušebny ideální činely ze speciální niklové slitiny.

Dobrá volba při nízkém rozpočtu

Sada Mapex Tornado studio set mě nakonec příjemně překvapila i přesto, že nejsem zastáncem levných sad a byl jsem vůči nim velmi skeptický. Po výměně blan čeká hráče příjemný zvuk, který jistě naplní očekávání každého začínajícího bubeníka. K celkovému dobrému dojmu ještě přidává to, že Mapex k sadě dodá vše potřebné za jednu a tu samou cenu. Mapex Tornado tedy vidím jako krok správným směrem.

Tagy Mapex Mapex Tornado

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY