Přejít k hlavnímu obsahu
David Hrbek -

Maluj mě

Každá tvorba je mystérium. Mám na mysli ten druh tvorby, který je veden upřímnou snahou něco důležitého se o sobě dozvědět, dobrat se něčeho, o čem jsme třeba dosud nevěděli nebo jen matně tušili. Ono mystérium spočívá jednoduše v tom, že člověk v určité konkrétní chvíli cítí, že se v něm a všude kolem něj začíná něco dít, podivné chvění, které dává signál, že právě teď musíš být připraven ono přicházející vnímat, naslouchat mu, zachytit to, víš, že něco se dere ven a žádá si to tvoji naprostou koncentraci.

Jsou to stavy vytržení, kdy člověk nevnímá nic kolem sebe, když to přijde, není nic důležitějšího, protože tato chvíle se v podobné intenzitě už dlouho nemusí opakovat. To stěží pojmenovatelné „něco“ si samo říká o rytmus, plodí obrazy, jež přicházejí kdovíodkud a pokud je člověk právě teď nezachytí, stejně rychle a nenávratně zase zmizí a jen velmi těžko se dají rekonstruovat ex post, zkrátka v takové chvíli musí být člověk plně k dispozici zázraku tvoření. A to byl případ této písně i tohoto klipu.

Nevím, jestli existuje přehled klipů, které vznikly za extrémně krátkou dobu, nejspíš ano. V každém případě by se ale právě náš klip na seznam vešel, protože doba natáčení se rovnala přesně době trvání programu Standard v automyčce Shell na Velkomoravské ulici v Olomouci a doba střihu nezabrala déle než patnáct minut čistého času. Když jsme bezprostředně po natáčení dali záznam na zvukovou stopu, hned bylo jasné, že to bude fungovat. V tom abstraktním obraze se najednou, aniž bychom na tom měli jakoukoli zásluhu, aniž by v tom byl záměr, začaly oživovat a žít motivy, které se v písni objevují. A to nejen v barvách a energii, dokonce v posledním refrénu se najednou objeví kříž, který je právě v této části písně latentně přítomen. Klip vznikl podobnou rychlostí jako text a následně hudba.

Píseň Maluj mě, která tvoří základ našeho repertoáru, má pro nás dodnes místa, jejichž význam dosud objevujeme.

Song je z naší první desky, která je právě v procesu mixování a masteringu a kterou chceme, pokud budeme mít vzhledem k aktuální situaci štěstí, vydat ještě v letošním roce. Jen pro úplnost: Píseň byla natočená ve studiu pražského Švandova divadla pod vedením Pavla Holého, o mix a mastering se následně postaral Petr Zikmund ze studia Ziki Records.

Tagy komunita Tak co?

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: Tereza Hrubá
Hraju na baskytaru a zpívám v kapele TAK CO?. Taky moderuju a píšu. Jsem lektorem Muzea umění v Olomouci a od roku 2003 jednou měsíčně moderuju talk show Scénické rozhovory.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY