Přejít k hlavnímu obsahu
„Ty nevydržíš na místě, máš toulavý boty,“ říkali mi vždycky naši. |  Foto: archiv Marka Váchy
„Ty nevydržíš na místě, máš toulavý boty,“ říkali mi vždycky naši. | Foto: archiv Marka Váchy
Marek Vácha -

Make trampská píseň great again. Od ohýnku k synťákům

Miluju melodickej popík, výrazný basový linky, vysokej male vocal a urban music se vším, co k ní patří. Stejně tak do mě ale zarostla trampská písnička, ke které jsem si začal budovat vztah převážně v dětství, kdy mého tátu na kytaru u ohýnku doprovázela tklivým sopránem ve dvojhlasu moje máma, zatímco z buřtu odkapával tuk do ohně, peřeje šuměly a někde nedaleko byl možná někdo zaseknutý pod kořenem.

O útěcích z města jsme už kdysi jako producentská dvojka VIZO složili song Goodbye Prague a pokusili se tak popsat fenomén pátečního opouštění domovů za účelem vydechnutí si od ruchu velkoměsta. Je to přesně šablona, podle které jsem vyrůstal, ale jak šla doba, postupně jsem se naučil město milovat a užívat si víkendy v jeho víru. 

Jenže zvyk je zvyk a já i přesto miluju útěky do krajiny, k ohýnkům, širákům, buřtům, řekám, kytarám, kamarádům, cestám, vlakům, horám, ale i mořím, plážím, koktejlům a exotikám, snad proto, abych nakrmil toulavou duši a podvědomě si prodloužil život.

Někde mezi Prahou a lesem vznikl nápad na moji novou tvorbu v češtině pod pseudonymem Urbantramp. Dělat hudbu tak, jak ji mám rád, psát texty o tom, co se mi děje a co cítím, pokusit se vzdát hold trampingu jako takovému a snažit se to celé brát trochu s nadhledem. Pokouším se oba světy skloubit jak stylově a zvukově, tak i obsahem.

Po vydání singlů Brno Mars, Mám v tom hokej a rodinné výpovědi Když nejsem s vámi jsem nyní vydal titulní píseň, která celý proces životní filozofie popisuje – Boty toulavý.

Boty mám toulavý, špičky směrem od Prahy

Naši mi vždycky říkali: Ty ses prostě narodil jako šťastná povaha nebo Ty nevydržíš na místě, máš toulavý boty. Moji kamarádi a kolegové z práce k tomu dodávají, že mám perfektně vyladěný life-life balance a já jsem nemohl jinak, než všechny tyhle pravdy namlít do tónů a ušít to z nich. Je to příběh o mé vrozené touze objevovat, užívat si života s lidmi, které miluju (a že jich je) a hlavně vidět sklenici vždycky poloplnou.

Základ songu vznikl někdy v roce 2017, kdy jsem na pobřeží Baltu v polské Lebě nahrál na starý rekordér Roland Edirol poletující racky a vyrobil z jejich skřehotání beat. Později jsem pak na svatbě kamarádů slíbil, že jim napíšu song, doplnil k rackům kytary a basovou linku, inspiroval se tím, jakým stylem se poznali a demo nazval Tinder Surprise.

Na songu jsme se vyřádili v naší maringotce. | Foto: archiv Marka Váchy

Song jsme chtěli vydat, ale než na něj přišla řada, vyřádili jsme se na něm s Ten Drixem a dalšími kamarády u mikrofonu na naší maringotce. Přibyla tak rapová sloka, spousta synthů a vrstev. Po čase jsem ho oprášil, zrychlil, nahrál anglický text, který už mířil více k současnému sdělení, a nazval ho Weekend Lover. Dokonce jsem k němu minulý rok na Tenerife točil i klip, ale ten bohužel zůstal nezálohovaný na notebooku, který mi někdo odcizil. Nicméně k tomuhle tracku by se stejně nejspíš nehodil. Nebo se tím aspoň utěšuji.

Loni na podzim jsem vydal první song v češtině (Brno Mars), a protože mě rodný jazyk doslova pohltil a dostal jsem celkem pozitivní odezvu, psal jsem dál. Jako podklady jsem bral všechno, co mi z našeho VIZO šuplíku přišlo pod ruku. A protože Weekend Lover byl už zvukově dost daleko, napsal jsem český text k němu a překřtil ho na Víkend Lover, později Life-Life Balance a nakonec v souladu s trampským duchem Boty toulavý.

Zázemí v maringotce. | Foto: archiv Marka Váchy

Než se song dostal na svět, nebylo to jen tak. Songy tvoříme pod hlavičkou VIZO Records společně s Fandou Brychem, který se pak stará i o finální zvuk v jeho BEAK Studiu. Proběhlo několik nahrávacích sessions, kde jsme ladili tóninu, pak jsme upravovali několikrát text i strukturu songu. Mezitím song zvukově dozrával, dohrávaly se synťáky, propracovávaly bicí, ladily se nejmenší detaily, přechody, filtry, efekty atd. Když si song pustíte víckrát, můžete slyšet pořád nové prvky. Když jsme byli konečně spokojeni s finálním mixem, poslali jsme ho na master Lukášovi Turzovi ze Snap mastering.

Singl bude jednou z titulních skladeb chystaného alba v příštím roce, začínám také zkoušet na živá vystoupení. Aktuálně k songu připravuji videoklip a současně pracuji na jednom českém trampském coveru. Držte mi palce a dejte mi follow nebo feedback!

Jak to se vztahem ke trampské písni máte vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita VIZO Marek Vácha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Vácha
Polovina pražského dua VIZO. Urbantramp je mým sólovým projektem, základem jehož tvorby jsou hravé české texty a melodie. S akustickou kytarou v ruce někdy odkazuji na českou tradici trampské písně, jindy za pomoci baskytary a s…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY