Přejít k hlavnímu obsahu
admin -

Vše v jednom: Line 6 JM4 Looper

Pokud jste muzikant, který alespoň trochu experimentuje se zvukem, určitě jste alespoň jednou zasnili o efektovém procesoru, který bude obsahovat simulace těch nejlepších zvuků a efektů, zastoupí metronom, bude obsahovat rytmické a doprovodné stopy pro cvičení a tvoření nových nápadů a navíc bude sloužit jako looper pro nahrávání vašich frází. Kdyby taková univerzální krabička existovala, odpadlo by tahání jednotlivých krabiček a kabeláží k nim a konečně byste měli na podlaze pořádek. Jenže právě takovou všeobsahující krabičkou je JM4 Looper od firmy Line 6.

Kromě výše jmenovaného nabízí JM4 ještě mnoho dalšího. Co se týče digitálních simulací zvuků a efektů je firma Line 6 již delší dobu na výsluní, a už od dob známých krvavě rudých POD ledvin toho nelze, co do kvality, jednotlivým zvukům mnoho vytknout. Stejně tak je tomu i u JM4. JM4 Looper je tedy plnohodnotná loopovací stanice obsahující navíc spoustu zvuků a efektů pro kytaru a zpěv a také doprovodné rytmické stopy. Smyčky lze ovládat pomocí čtyř nožních spínačů, což jistě oceníte při živém vystupování na pódiu. Pro ty z vás, kteří jste se již setkali s větším sourozencem této krabičky – kombem Line 6 Spider Jam, je nutno říci, že co do funkcí, jsou si oba podobní jako vejce vejci. Kytarové prvky Abychom mohli alespoň přibližně obsáhnout všechny funkce JM4 musíme je rozdělit do několika sekcí. Nejprve se podívejme na kytarové zvuky a efekty. Zleva doprava obsahuje středový panel potenciometr pro výběr zvuku aparátu: Clean – Twang – Blues – Crunch – Metal – Insane, každý ve dvou provedeních. Zvuky jsou opět velice povedené a pocit ze hry velice příjemný. Dále následuje Drive pro nastavení úrovně zkreslení, ekvalizér pro nastavení basů, středů a výšek. Další potenciometr nastavuje efekty – Chorus/Flanger – Phaser – Tremolo, hned vedle něho je další otočný kolík nastavující Delay – Tape Echo – Sweep echo. Předposledním „poťákem“ nastavíme Reverb, poslední slouží k ovládání hlasitosti, kterým nastavíme poměr zvuku nástroje k playbacku.

Hlavní ovládací panel

Ačkoliv vypadá hlavní ovládací panel JM4 poměrně jednoduše, je třeba sáhnout po manuálu, jinak by trvalo poměrně dlouho, než bychom přišli na všechny virtuální funkce, které tato krabička nabízí, je toho opravdu hodně. Takže opět si zleva doprava popišme ovládací prvky. Úplně vlevo nalezneme tlačítko pro volbu vstupu – kytara nebo mikrofon. Pokud existují nějaké nevýhody tohoto pedálu, toto je právě jedna z nich. Nevidím jediný důvod, proč nemít aktivní oba vstupy naráz a nenahrát oba zároveň. Vstupy lze přepínat po přidržení určitého pedálu i nohou, ale je to jednoduše další zbytečné šlapání navíc. Další multifunkční tlačítka se používají v kombinaci se dvěma výběrovými ovladači (otočný a čtyřsměrný – vpravo od displeje) a v závislosti na počtu stlačení skrývají následující funkce: Tlačítko Drums/Song slouží výběr a nastavení stop jak hudebních (s celou kapelou), tak čistě rytmických podkladů nebo vlastních nahrávek a všemožné editační funkce k těmto stopám. Geniální je funkce, kdy se při procházení jednotlivých stop vždy přehraje část stopy a tím pádem hned máme představu, o jakou stopu jde. Tlačítko Inputs/Level ovládá úrovně signálu jak na vstupech, tak při přehrávání. Nakonec tlačítko Tone/Settings nastavuje veškeré presety pro nástroje, mikrofon a aux stopy. Uprostřed nalezneme dostatečně velký a přehledný LCD displej, který je velkou devizou prakticky všech produktů firmy Line 6. Vpravo se nachází ještě tlačítko pro ukládání smyček a presetů a také tlačítko ovládající tap tempo a po přidržení také chromatickou ladičku.

Zadní panel

Zadní panel JM4 je přehledně rozdělen na vstupy a výstupy. Co do vstupů, nabízejí se následující možnosti - jeden ¼“ jack pro připojení nástroje, jeden symetrický XLR mikrofonní vstup včetně potenciometru pro ovládání gainu, ¼“ vstup pro externí zařízení (AUX) a vstup pro cd/mp3 přehrávač. Na výstupech to vypadá následovně - jeden ¼“ jack výstup do komba, sluchátkový výstup, ovladač celkové hlasitosti a dvojice stereo výstupů. Na zadním panelu je umístěn ještě slot pro externí SD/SDHC kartu do velikosti 2GB a také vstup pro napájení. Nechci být škarohlíd, nad absencí stereo in a nad ne úplně dostačující maximální kapacitou SD karty bych přimhouřil oko, ale absence usb propojení s PC mi jednoduše vadí. Proč právě toto inženýři od Line 6 vynechali mi zůstává záhadou. Dále mi přijde trochu nepraktické umístění gainu mikrofonu a master volume na zadní straně krabičky, na hlavním panelu by se místo jistě našlo a byly by tak i tyto funkce snadno přístupné.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY