Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 20.01.2022 - 00:01

Limitovaná edice Gibson Jim James ES-335

V nabídce pololubových kytar Gibson řady Artist se objevil signovaný model Jim James ES-335, navržený ve spolupráci s producentem, skladatelem, zpěvákem a kytaristou rockové kapely My Morning Jacket, která před pár měsíci vydala stejnojmenné, v pořadí už deváté studiové album. Nástroj ctí klasickou, lety ověřenou koncepci ES-335, ale je osazen speciálními snímači, určité rozdíly oproti standardu najdeme také u hardwaru a dalším méně obvyklým prvkem je transparentní úprava Walnut (ořech) krytá nitrocelulózovým lakem.

Stěny těla, lepené ze tří vrstev javoru a topolu, zpevňuje smrkové žebrování a centrální blok z javorového masivu, jenž zároveň částečně eliminuje vznik zpětné vazby při vyšší hlasitosti nebo gainu. Mahagonový krk dostal subtilnější profil Slim Taper, do hmatníku z indického palisandru o radiusu 12 palců je vsazeno 22 středně silných pražců medium jumbo, oech ze směsi GraphTech široký 43 mm, akrylátové poziční značky a bílé lemovky hran.

Hlavice, na jejíž zadní straně najdeme „soví“ emblém, nese vintage strojky Kluson Waffleback, hliníkový struník stopbar s ocelovými stavěcími šrouby je kombinován s pevnou kobylkou typu tune-o-matic ABR-1 a většina kovových komponentů, včetně plechových snímačových krytů, má niklovou povrchovou úpravu.

Nástroj s klasickou gibsonovskou menzurou 24.75 palců využívá dvojici firemních speciálně vinutých humbuckerů Calibrated T-Type Rhythm a Lead s magnety Alnico 5, jejichž zvukový charakter je blízký tradičním modelům PAF, ovšem s vyšším výstupem. Dané snímače vycházejí z humbuckerů T-Top, které Gibson používal u některých kytar SG, vyráběných v letech 1968 až 1980. Ovládání se nijak neliší od standardní řady ES-335, potenciometry dodala značka CTS a tónové clony jsou opatřeny kondenzátory Orange Drop.

Oficiální cena pololubového Gibsonu Jim James ES-335, jenž je součástí limitované série čítající pouhých 300 kusů, se na americkém trhu pohybuje okolo hranice 3500 dolarů, včetně luxusního pevného custom pouzdra s grafikou sovy a zlatým čalouněním, servisních klíčů a dalších doplňků.

Tagy Gibson Gibson Jim James ES-335

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY