Přejít k hlavnímu obsahu
McKagan se nesoustředí na hitovost, jde mu především o kvalitu písně.| Foto: Raph_PH (Wikimedia Commons)
McKagan se nesoustředí na hitovost, jde mu především o kvalitu písně.| Foto: Raph_PH (Wikimedia Commons)
Petr Adamík -

Lighthouse Duffa McKagana je nahrávkou vyzrálého muzikanta

Guns N'Roses se stále k nové desce nemají a jediné, k čemu se zatím dokopali, je recyklování starších písní vzniklých už v období Chinese Democracy. Basák Duff McKagan o nápady ale očividně nouzi nemá a na novince Lighthouse dále zdokonaluje svůj skladatelský talent.

Už na albu Tenderness z roku 2019 bylo možné vysledovat McKaganův hudební posun. Tentokrát nechal country stranou, ale i novým kompozicím nadále vévodí akustická kytara, kterou McKagan sem tam okoření rockovým důrazem nebo rovnou ukáže své punkové kořeny.

Textově se znovu v podstatě ohlíží za svým životem, poukazuje na těžké životní zkoušky a na to, jak se s nimi může člověk vypořádat. Titulní song je pečlivě vystavěn, a když se k akustice připojí těžkotonážní bicí, které v této konkrétní skladbě natočil sám McKagan, nabere náhle zcela jiný směr. Lighthouse zazní ještě jednou v závěru v poněkud experimentálnější podobě. Text v ní svým nezaměnitelným hlasem předčítá kmotr punku Iggy Pop a celé to zní jako Bowieho zapomenutá skladba z jeho berlínského období.

Longfeather je atmosférický kousek s nevšedními akordovými postupy. McKagan se do písně ponořuje a zpívá procítěně za zvuků rockových kytar. McKaganova hudební kariéra je postavena na punkových základech. Nezapomíná na ně ani zde. Nejdříve se objeví náznaky v jednoduché I Saw God On On 10th Street a po jemných kouscích Fallen a Forgiveness zklidněnou hladinu rozčeří tříakordová Just Another Shakedown s téměř „clashovským“ refrénem.

V závěru přichází majstrštyk Hope s parťákem Slashem. Duff v ní po zpěvové stránce prozkoumává pro něj dosud neprobádaná území a vynikající práci odvádí bubeník Abe Laboriel Jr. Na výbornou dopadla i I Just Don't Know, spolupráce s dalším kamarádem Jerrym Cantrellem (Alice In Chains). Pěkně si spolu notují a Cantrell jejich akustický moment ještě doplní decentním sólem na elektriku, to vše za zvuků příjemných šmycců.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Lighthouse je vcelku nenápadná, ale silná nahrávka. McKagan se nesoustředí na hitovost, jde mu především o kvalitu písně. Album nabídne bohatý zvuk, kdy akustický základ doplňují bicí, hammondky, elektrické kytary či smyčcové nástroje. Od svého sólového debutu z roku 1993 urazil velkou cestu – jako člověk, ale i jako písničkář a muzikant.

Duff McKagan - Lighthouse

Duff McKagan – Lighthouse

The World Is Flat LLC, 00:40:41

rock

75 %

Tagy Duff McKagan Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY