Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Čt, 19.11.2020 - 12:00

Liché takty do liché doby: nová kniha pro basisty

Hraní v lichých taktech může být velmi náročné na pochopení a pro nováčky dokonce až nepříjemné. Všechny ty divné rytmy a nic ve známém dobrém čtyř čtvrťovém metru. Zkrátka není čeho se chytit. O všem si přečtete v další knize z frontmanské řady: Baskytarová posilovna 7 – 101 cvičení v lichých taktech.

Možná budete překvapení z následujících příkladů slavných skladeb, které obsahují liché takty nebo jsou na nich dokonce postavené.

Začněme od docela populárního 5/4 metra. Take Five od Dave Brubecka ho má přímo v názvu. Další notoricky známou skladbou je Mission Impossible Theme, kde hlavní riff zní tak přirozeně, že vás ani nenapadne, že se jedná o 5/4 frázi. Led Zeppelin a riff v Black Dog dávají sice tušit, že se nejedná o 4/4, ale riff je tak chytlavý, že hned zapomenete, že máte sem tam o pár dob navíc.

Money od Pink Floyd mají základní motiv v 7/4, ale kytarové sólo už je na standardní 4/4. The Beatles se s tím také nepárali a ve skladbě Happiness Is a Warm Gun dojde na úplné orgie lichých taktů s divokými kombinacemi 3/8, 5/4, 9/8, 10/8 a 12/8.

Genesis, kapela, kde se potkali hudební velikáni Phil Collins a Peter Gabriel, využívá šílené 13/16 a 15/16 dělení v piánovém intru ve skladbě Firth Of Fifth.

Rush jsou proslavení hraním v lichých taktech. Úvodní riff ve skladbě YYZ byl inspirovaný zvukem morseova kódu na letišti v Torontu, jeho metrum je 5/4. Skladba Tom Sawyer má známý riff v 7/8.

V nejnovějším díle Baskytarové posilovny 101 náš kolega Marek Bero vysvětlí a názorně předvedeme, jak se naučit počítat a cítit liché takty v 5/4, 7/8 nebo i v tak šíleném metru jako je 13/8 nebo 15/16.

Největším problémem je zpočátku pochopení rytmických frází a nalezení orientačních bodů.

101 cvičení v lichých taktech

V knize si vyzkoušíte hraní ve všech možných variantách lichých taktů v dělení na čtvrtiny, osminy nebo šestnáctiny (5, 7, 9, 10, 11, 13 a 15) a také jejich vzájemné kombinace nebo kombinace se známými 4/4, 6/8 nebo 2/4 a 3/4 takty. Jako vždy, při psaní groovů a cvičení, autor kladl důraz na hudební praxi a použitelnost v reálném světě. Liché takty jsou opravdu výzvou pro vaší kreativitu a to v tom smyslu, že není snadné tvořit přirozeně znějící hudební fráze.

V naší kultuře jsme zvyklí nejvíce na čtyřdobé, dvoudobé a tří (šesti) dobé takty, ve kterých je zkomponována převážná část lidové, vážné a populární hudby. Liché takty jsou přirozené pro kultury Balkánu nebo Indie, kde je také velmi silné propojení hudebního metra s tanečními kroky.

Každé cvičení je zapsané ve standardní notaci s tabulaturou a doporučeným prstokladem pro čtyřstrunnou baskytaru ve standardním ladění E, A, D a G. Nad notací najdete u některých cvičení také akordické značky pro lepší pochopení harmonických souvislostí a také stručný popis cvičení odkazující na použitý tónový materiál nebo hudební styl. Procvičíte si hraní ve všech polohách hmatníku a také ve všech dvanácti tóninách. Všechna cvičení jsou k dispozici ke stažení jako mp3 soubory.

Ať vám to hraje a zároveň přejeme hodně trpělivosti i zábavy při objevování úžasného světa lichých taktů.

Tagy baskytarova posilovna liche takty kniha baskytara hudební teorie

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY