Přejít k hlavnímu obsahu
Liam Gallagher naštěstí umí přijímat hudební podivnosti z jiných hudebních luhů a hájů. | Foto: Press
Liam Gallagher naštěstí umí přijímat hudební podivnosti z jiných hudebních luhů a hájů. | Foto: Press
Martin Hošna - Po, 06.06.2022 - 12:00

Liam Gallagher překračuje s noblesou stín Oasis

Bývalý frontman Oasis Liam Gallagher zažívá skutečnou renesanci. Jeho sólová dráha se zdá být daleko zajímavější než poslední křečovité roky s domovskou kapelou; o nezdařilé kapitole s Beady Eye ani nemluvě. Třetí řadová deska C'mon You Know je zatím nejkreativnějším Liamovým dílkem, které staré fanoušky Oasis rozhodně neurazí naopak může snadno získat nové.

Aby bylo jasno hned na začátku: Liam rozhodně nepřevléká hystericky kabáty. Společným jmenovatelem tu vždycky bude nakažlivý druh optimismu, díky kterému byli Oasis přirovnáváni k Beatles a definovali celou jednu generaci.

Otvírák More Power jako by napovídal, že Gallagherovo chvástání je do jisté míry minulostí. První takty vede dětský sbor, až v půli skladby se přidá něžný, ba až křehký Liamův hlas, který i tak zní velice neporazitelně. S pokorou tu střídá agresivní a baladické textury, s noblesou sobě vlastní se klaní odkazu 60. let, nijak ale velkohubě a klišovitě jako s Beady Eye.

Skladba Too Good For Giving Up s klavírním doprovodem a orchestrací má podmanivě epický charakter, kdy Liam něžně promlouvá do duše, má stále smysl „nic nevzdávat“ a nikomu nic nedávat zadarmo. Prosluněná rytmika, jemné fuzzy kytary, mandolíny či akustika zazní v It Was Not Meant To Be či ve World's In Need. Naopak Everything's Electric napsaná společně s Davem Grohlem má slušný groovy charakter, v němž drnčivá kytara i zpomalující refrén dělá ze skladby zuřivou vypalovačku plnou harmonických kudrlinek. Rozmanitost desky nezná mezí.

Houpavá píseň Diamond In The Dark přidává drobet hymnické psychedelie, zatímco Don't Go Halfway s bublající rytmikou a kázavým Liamovým vokálem ukazuje, že i Rolling Stones hrají v jeho životě důležitou roli.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Každá píseň má svoje nezpochybnitelné aroma. Ve středním tempu se skladby ledabyle vlní, přesto pokaždé překvapí žánrovou odbočkou. Kromě Dave Grohla tu Liam spolupracoval s Ezrou Koenigem (Vampire Weekend) na Moscow Rules, podivuhodném divadelním kousku, který baví od začátku do konce.

Riff z dílny Stooges zazní v písni I'm Free, konejšivá skladba Oh Sweet Children pro změnu jako by vypadla z pera Paula McCartneyho. Liam Gallagher potvrdil, že jeho hudba není vyčpělá, jak se zdálo posledních dvacet let, ale že umí přijímat i hudební podivnosti z jiných hudebních luhů a hájů.

Liam Gallagher - C´Mon You Know

Liam Gallagher – C'mon You Know

Warner Music, 52:03

Rock

80 %

Tagy Liam Gallagher OASIS

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY