Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 17.07.2018 - 08:00

Laney Ironheart IRT 120H: perfektní pro každou příležitost

Lanýže psaly historii heavymetalu. Jeden takový v začátcích používal Tommy Iommi z Black Sabbath. Od 93. má dokonce v arzenálu vlastní značkovou variantu Laney GH 100R. Teď mě ale spíš bude zajímat o generaci mladší hi-gain mašina, IRT120H. S kolegou Leonem, který ji už před čtyřmi lety odhadl a priori pro razantnější hru, bych ale tak úplně nesouhlasil.

Hodně překvapilo, když mě prodejce nechal kytary přezkušovat přes hi-gain lampovou hlavu. Zná mě sice od vidění, ale že by mi až tak důvěřoval a znal moje preference… Pak jsem si všim‘ poťáku „Dynamic“, který avizovaných 120 W srazil na setinu únosnou i pro návštěvníky hudebnin, natož sousedy z paneláku. Proč jsem si jen myslel, že na domácí cvičení a hraní po fesťákách jsou potřeba dvě různé mašiny?

To není všechno. Z Laneyho se valí všechno možné jenom ne zvuková hlušina. Žasnu, že si i při vysokých zkresleních zachovává typický nosový podtón. Velmistři z lóže Svobodných Betonářů vzývající mystický thall z něj možná budou drobet přešlí mrazem, ale to mi vůbec neva. Tohle je hlava s ksichtem, žádná prefabrikovaná pórobetonová tvárnice.

Přitom hlava kromě oddělených režimů pro doprovod a sólování obsahuje také pekelně silný předzesilovač, který jednoho přiměje se zbavit kolekce distortion a boost pedálů. Schválně si zkuste naboostovat čistý kanál. Aux propos, režim „clean“ za pozornost stojí snad ještě víc. Výborně se hodí pro blues, jazz i country. Samozřejmostí je také zabudovaný zvlhčovač, tedy reverb.

Teď už se vůbec nedivím, že mi prodejce pro potřeby testování kytar uchystal zrovna na metal dobrý IRT120R. Ať už napodobujete kachní nebo krabí chůzi, tato hlava u každého nástroje obtáhne kterýkoliv charakteristický rys nástroje, což – jak jistě uznáte – je u jeho výběru neocenitelná vlastnost. Pokud jste k té pravé kytaře němu rozhodnutí dokoupit i tento zesík, kalkulace se vůbec nebojte. V ceně jsou totiž započítané ještě tři kytarové efekty.

Tagy Laney Laney Ironheart IRT 120HR
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY