Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Lampová hlava Orange Marcus King MK Ultra s americkým soundem

Britská značka Orange oznámila zahájení produkce svého prvního zesilovače, jenž nabízí spíše americký charakter zvuku, a zároveň je trochu překvapivě vyráběn divizí v USA, která se postarala také o vývoj tohoto aparátu. Elektronková hlava s označením Orange Marcus King MK Ultra představuje signovaný model talentovaného bluesového kytaristy a továrního hráče firmy Gibson, který si kromě jednokanálové koncepce a umírněného výkonu power ampu vyžádal i velmi jednoduché ovládání, což má společně s ručně pájenými obvody pozitivní vliv na transparentnost a dynamiku tónu.

Díky použití nejkvalitnějších dostupných součástek, včetně zakázkových amerických transformátorů Heyboer, reprezentuje tento model o výkonu 30 W zvukově nadstandardní spojení klasického amerického a britského soundu. U Marcusovy signatury se samozřejmě nejedná o pouze decentně modifikovanou kopii předchozího designu, ale podle slov značky o jedinečnou inovaci, nabízející nový přístup k charakteristickému zvuku značky Orange.

MK Ultra je osazen pečlivě vyladěnými vstupními obvody, které nejenže citlivě reagují na různá nastavení kytarové hlasitosti a tónové clony, ale také si velmi dobře rozumí s předřazenými pedály a jejich projev formují do celkového výrazu, místo aby efektům dovolily přehnaně dominovat nad přirozeným zvukem aparátu.

Zesilovač využívá dvojici preampových elektronek 12AX7 (ECC83) a koncová sekce je postavena na stejném počtu lamp 6L6GC s katodovým biasem. Tato volba výkonových elektronek je pro Orange premiérová a přináší všechny harmonické složky a atak, které Marcus King pro svůj styl hry vyžaduje.

Model je vybaven pouze třemi ovladači Volume, Sing a Deep – první z nich sice primárně funguje jako hlasitost, ale v interakci s korekcemi, dynamikou hry atd. ovlivňuje zároveň i sytost, saturaci a odezvu tónu. Dvoupásmový ekvalizer je řešen jako dvě samostatné jednotky, kdy parametr Sing umístěný ve vstupním obvodu funguje na bázi funkce Bright dodávající tónu potřebnou brilanci, zatímco korekce Deep zajišťuje, na rozdíl od standardního parametru basů, celkové zhutnění zvuku.

Firma doporučuje při hledání správného zvuku nastavit nejdříve úrovně Volume a Sing a poté otáčet ovladačem Deep, dokud nenajdete požadovanou tloušťku a objem tónu. Stejně puristicky jako předzesilovací sekce je řešena i konektivita bez efektové smyčky, tvořená pěticí reproduktorových výstupů pro boxy s impedancemi 1x4/1x8/1x16/2x8/2x16 ohmů. Potěšitelný je rychlý přístup k napěťové pojistce a pro některé hráče také užší šasi s čelními madly z ocelové kulatiny, které by se mělo po vysunutí z dřevěné skříně teoreticky vejít i do racku.

Orange Marcus King MK Ultra s rozměry 55 x 24 x 27 cm a hmotností 17.8 kg je na evropském trhu dostupný za cenu nastavenou těsně pod hranicí 3000 eur, což není zrovna lidovka, ale cenovku s největší pravděpodobně navýšila zmíněná ruční kompletace, použití špičkových komponent a v neposlední řadě i americká produkce na bázi Custom Shopu.

Tagy Orange Orange Marcus King MK Ultra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY