Přejít k hlavnímu obsahu
Nové album Lakeside X vypráví příběhy o pádech a nadějích, o samotě i sblížení. | Foto: archiv kapely
Nové album Lakeside X vypráví příběhy o pádech a nadějích, o samotě i sblížení. | Foto: archiv kapely
redakce - Čt, 20.10.2022 - 10:00

Lakeside X v klipu oživili vodního démona, album produkoval Daniel Myer

Synthpopoví Lakeside X vydávají svou čtvrtou řadovou desku Love Disappears. Připravili ji s respektovaným producentem Danielem Myerem. Bezprostředně před jeho vydáním přišli se singlem Time has Come, k němuž připravili působivý klip, kde hlavní roli hraje vodník z vyšehradské tůně, který se jako pantomimická figura z bezčasí objevuje na pražské náplavce. Album pokřtí v neděli 23. října v Lucerna Music Baru.

Singl Time has Come již čtvrtou skladbou, kterou trojice Janne Marvannen, Robert Broj a Igor Dvorský vypouští do světa poté, co se vrátila na scénu po více než jedenáctileté pauze. „Ta nálada, ten zvuk, ten text je čistá esence toho, kým jsou znovuzrození Lakeside X v roce 2022,” říká frontman kapely Janne Marvannen. „Vrátili jsme se po letech s novou vizí, s novou energií, a výsledek naší práce s producentem Danielem Myerem je deska, která je vlastně novým debutem, novým začátkem, s odkazem na minulost a pohledem do budoucna. Jsme cestující duše, jdeme časem v nekonečném bytí, padáme dolů a škrábeme se nahoru, stále dokola. Každá chvíle je příležitostí znovu začít, každý den je možné si říct, že přišel čas,” pokračuje zpěvák.

“Album má název Love Disappears, což by mohlo evokovat smutnou náladu, ale nakonec, když si všech deset písní poslechnete, nechá to ve vás naději,” dodává klávesista Robert Broj.

Všech deset skladeb na albu je z pera autora a zpěváka Janne Marvannena, které vyprávějí příběhy o pádech a nadějích, o samotě i sblížení. Na zvuku alba je znát precizní práce německého producenta Daniela Myera, který kromě účinkování v projektech Covenant nebo Haujobb má za sebou také spolupráci s velikány elektronické hudby, jako jsou Front 242, Nitzer Ebb nebo dokonce Depeche Mode. Skladby, přestože jsou elektronické a žánrem sahají od synthpopu s příchutí 80. let k modernímu synth-wave zvuku, neztrácejí lidský rozměr a je možné slyšet i akustické bicí nebo zkreslené kytary. Křehký vokál zpěváka Janneho provází celou desko a dodává albu naléhavost. Nakonec dojde i na překvapení v podobě hostující zpěvačky Emese Arvai-Illes z projektu Black Nail Cabaret.

Nový videoklip představuje charakteristickou vizuální práci kapely. Hlavní roli v něm hraje vodník z vyšehradské tůně, který se jako pantomimická figura z bezčasí objevuje na pražské náplavce. „Chtěli jsme ukázat zase trochu jiný vizuál, a přitom zůstat věrni stylu, kterým videa tvoříme. Po kanadské divočině a příběhu z Berlína jsme se tentokrát vrátili do Prahy, do města, kde žijeme. Vyšehrad je pro mě jedna z nejdůležitějších částí Prahy. Je to oblast s neuvěřitelnou koncentrací energie. Místo, kde kráčela historie. První sídlo českých knížat, místo, kde jakoby se lámal časoprostor. Je tam tisíc let nahuštěných v jedné lokalitě. Pod Vyšehradem v Podskalí, na náplavce, dnes korzují bezstarostní turisté, a netuší, že pověst vypráví o vodníkovi pod vyšehradskou skalou, který je všechno, jen ne ten roztomilý zelený panáček ve fraku z pohádky. Tohle je čistý vodní démon, který podle pověsti nemá rád lidi a nemá s nimi slitování,“ popisuje námět videa Janne Marvannen.

„To video by mělo být a myslím, že je, do jisté míry kontroverzní. Vy víte, že je to vlastně parodie, groteska, pantomima, absurdní příběh, ale něco je na tom výjevu znepokojivé, a současně fascinující. Ten vodník je svým způsobem směšný, je to karikatura, ale vyzařuje z něj samolibé zlo, ze kterého jde strach. Má moc, kterou nechápete, a není před ní obrana. Můžete tomu nevěřit, smát se tomu, myslet si, že je to trapné, ale nakonec skončíte utopeni ve vodě, když si nedáte pozor. Takový je dnešní svět a je plný podobných vodníků, kterým není radno se smát,” vysvětluje Igor Dvorský, který se opět postaral o kameru a střih.

Album Love Disappears vychází v distribuci Musicraft už 21. října 2022 a kapela zve všechny příznivce na křest v neděli 23. října do pražského Lucerna Music Baru, kde představí naživo novou desku spolu s hosty, kterými budou právě producent Daniel Myer se svými projekty DSTR a Architect, a také zpěvačka Emese Arvai-Illes. Party doplní DJ Ron se svým setem plným songů od Depeche Mode a The Cure.

Tagy Lakeside X

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY