Přejít k hlavnímu obsahu
Bude při letošním happeningu pokořena hranice 200 účastníků, kteří naráz udeří do strun? | Foto: archiv Leszka Cichonského
Bude při letošním happeningu pokořena hranice 200 účastníků, kteří naráz udeří do strun? | Foto: archiv Leszka Cichonského
redakce -

Kytarový rekord a festival Blues nad Bečvou hostí Leszka Cichonského

Přerovský Kytarový rekord se letos přesunul až na konec srpna a poprvé proběhne v propojení s festivalem Blues nad Bečvou. Lámat rekordy se budou s podtitulkem Pocta Hendrixovi s Ivanu Královi, akce se zúčastní také polský „otec zakladatel“, kytarista Leszek Cichonski.

Právě změna termínu z prvomájového data na poslední prázdninovou neděli 30. srpna umožnila do Přerova pozvat znamenitého hudebníka a od roku 2003 zakládajícího iniciátora každoroční pocty Jimimu Hendrixovi Leszka Cichonského, který se v jarním termínu tradičně nachází v polské Vratislavi na Thanks Jimi festivalu. Kromě účasti na nedělním kytarovém rekordu pak Cichonski bude společně s americkým kytaristou Mikem Russellem hvězdou sobotního festivalu. Ten se na hradbách odehraje prvně ve své osmileté historii.

„Pocta Hendrixovi a Ivanu Královi – takový je podtitul letošního Kytarového rekordu. Příznivci veškerých strunných nástrojů si dají již počtvrté dostaveníčko na přerovských hradbách. V letošním roce jsme se rozhodli nejen pro poctu Hendrixovi, ale chceme vzdát hold také nedávno zesnulému Ivanu Královi. Účastníci si tak společně zahrají i jejich skladby,“ popsal letošní novinu organizátor akce Pavel Ondrůj. Zkrátka nepřijdou ani příznivci punku a nové vlny, protože přesně tyto příchutě budou letos taky přimíchány.

Podaří se při letošním hraní na hradbách překonat loňských 143 hráčů na kytaru, kteří uhodili vloni do strun naráz v jeden okamžik? Nebo bude pokořena dokonce magická hranice dvou set účastníků? Takové otázky si klade organizátor nevšedního hudebního happeningu, který pořádá Nadační fond Blues nad Bečvou. „Po loňském úspěšném zařazení kytarového  workshopu letos opět všem hráčům nabízíme, že se mohou zdarma zúčastnit workshopu pod vedením známého českého kytaristy a lektora Tomislava Zvardoně. Chceme tak kytaristy a potenciální účastníky rekordu opět namotivovat k většímu zájmu o akci,“ doplnil Ondrůj.

Pokus o rekord startuje 30. srpna ve 14 hodin, zmíněný workshop mu bude předcházet. „Vyzýváme tímto všechny hudebníky a milovníky akordů, aby si s námi přišli hromadně zahrát. Čím víc nás bude, tím lépe,“ apeluje organizátor akce Ondrůj, který se s nápadem na hromadný kytarový rekord inspiroval v sousedním Polsku, kde se místním kytaristům podařilo přizvat ke společnému hraní tisíce milovníků strun. „Zazní osm skladeb, vedle anglických opět i české. „Zahrajeme si společně  Should I stay or should I go – The Clash, Sen – Lucie, Smells like teen spirit – Nirvana, Mám svůj stín – Ivan Král a Blues pro tebe – Jiří Suchý, a také slavné Hendrixovky Thanks Jimi, Voodoo Child a Hey Joe zůstává jako nosná skladba všech ročníků z předchozích let,“ upřesnil organizátor.

Sraz zájemců o workshop bude v 11 hodin. Ostatní kytaristé, kteří se chtějí zapojit do rekordu, přijdou ve 12.30 hodin. Zájemci se mohou přihlásit na adrese www.bluesnadbecvou.cz, kde najdou i akordy, noty a tabulatury plánovaných skladeb.

Takto to na místě vypadalo v roce 2018

Tagy Kytarový rekord Mike Russell Blues nad Bečvou Leszek Cichonski 10 kytaristů bez kterých by to nešlo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY