Přejít k hlavnímu obsahu
Cory Wong Stratocaster je skvělá kytara se spoustou zajímavých prvků, která Coryho Wonga perfektně doplňuje na jeho cestě muzikantským světem. | Foto: Wikimedia Commons
Cory Wong Stratocaster je skvělá kytara se spoustou zajímavých prvků, která Coryho Wonga perfektně doplňuje na jeho cestě muzikantským světem. | Foto: Wikimedia Commons
Zdeněk Lev -

Kytara Fender v hlavní roli #3: Cory Wong

Když se řekne Fender Stratocaster, vybaví se mi perfektní design, široké zvukové možnosti, nadčasovost nebo nekonečno možností, jak ho upravovat k obrazu svému a ke svým hráčským preferencím. Když se řekne Cory Wong, vybaví se mi energie, optimismus, precizní hra, skvělé rytmy a posluchačský i vizuální zážitek. A když to všechno spojíme dohromady, vyjde nám nevšední umělec se skvělou kytarou v ruce, který prostě baví.

Cory Wong patří bezesporu k nejzajímavějším kytaristům, jaké znám. A to nejen díky své hudbě, ale také díky kytarám, na které hraje. Pokud bych ho měl shrnout jedním slovem, napadá mě „energie“. Diváci milují jeho hraní a projev. A pokud se k němu chce někdo přiblížit ještě více, může to zkusit s jeho signature kytarou Fender Cory Wong Stratocaster.

Cory Wong umělec

U tohoto člověka nevím, kde začít, protože navzdory svému mladému věku toho v muzikantském světě stihl poměrně hodně. Cory je rodilý Američan a od útlého věku měl kontakt s muzikou díky svým rodičům, kteří mu umožnili se hudbě aktivně věnovat. Hrál na baskytaru i kytaru a nebál se hraní v souborech, což ho dnes svým způsobem charakterizuje, protože je mnohdy obklopen množstvím muzikantů.

Nemá smysl vyjmenovávat skupiny nebo alba, ve kterých Cory předvedl své umění. Stačí zmínit to, že je schopen vydat i několik alb za rok s patřičným množstvím muzikantů. Jeden čas se věnoval hodně jazzové hudbě, kterou sám tvořil a živě s ní vystupoval. Jak jsem již zmínil, je zvyklý na soubory muzikantů, takže jeho tvorba je pestrá a bohatá na nápady a nástroje.

Když už je řeč o nástrojích, sám Cory je pro většinu lidí spjatý se Stratocasterem. Jako teenager si koupil použitý Stratocaster Highway One a stručně řečeno to byla láska na první pohled. Tato kytara se stala na dlouhá léta (až do roku 2021) Coryho hlavním nástrojem. Vyhovovala mu ve všech aspektech, tedy technicky i zvukově, hodila se přesně do stylů, které hrál.

Dnes v Coryho podání slyšíme převážně vynikající funky music. Jeho hra je naprosto precizní. Pokud si pustíte na YouTube jeho krátká videa, kde představuje techniky hraní nebo učí, jak hrát určité vychytávky, uvidíte důkaz jeho dokonalé hry. Hudba, kterou hraje, není jednoduchá a neumí ji zahrát zrovna každý. Takže pro začínající, ale i pro pokročilé kytaristy jsou jeho videa velmi přínosná, a to mluvím i za sebe. Coryho Wonga ale můžeme vidět i v jeho vlastním pořadu Cory and the Wongnotes, což je pořad plný skvělé živé hudby a povídání o gearu – to všechno navíc vtipně. Doporučuji se aspoň na jeden díl podívat.

Takže abych to shrnul, Cory Wong je člověk sršící energií, dobrou náladou a talentem bavit lidi – jak humorem, tak muzikou. A teď pojďme k jeho kytarám.

Cory Wong Stratocaster

Jak jsem již psal, od střední školy byla jeho hlavní kytarou Fender Highway One. V roce 2021 se Corymu dostalo pocty, když Fender vydal jeho vlastní signature kytaru udělanou podle jeho Highway One, ovšem s mnoha vylepšeními. Název kytary zní Fender Cory Wong Stratocaster a má několik vychytávek, kterých si Cory opravdu cení. Na videu celou kytaru představuje i se svými dojmy, kterých není málo. Je vidět, že si zakládá na detailech, které má ovšem rozumně podložené léty praxe živého i studiového hraní.

  • tělo kytary je ze dřeva olše. Kresbu dřeva můžete jemně vidět přes saténový lak, který je v barvě Sapphire Blue Transparent. Vzhledem k tomu, že je kytara ve vyšší cenové kategorii (stojí necelých 60 000 Kč), je lak skutečně kvalitní a umožňuje dřevu dýchat a pracovat. Zvláštností těla je jeho rozměr. Na základě Coryho preferencí je tělo menší, než je obvyklé, což jemu osobně přináší větší pohodlnost při hraní, zejména u pravé ruky a ramene. Na zadní straně má nástroj u patky krku ergonomický výřez, aby tělo kytary lépe padlo k tělu hráče. A zároveň spoj krku a těla není tradičně hranatý, ale vykrojený, aby poskytoval pohodlné hraní ve vyšších polohách, a to zejména při rychlém přechodu po hmatníku.
  • krk kytary je javorový, na něm je pak palisandrový hmatník, který ocení každý, komu se v současné době po pěkném palisandru na hmatnících poněkud stýská. Na hmatníku je 22 jumbo pražců. Profil krku je Modern D, radius hmatníku je přechodný, kdy na začátku krku je 10 a postupně přechází až do radiusu 14. Tato kombinace Corymu umožňuje nejpohodlnější a nejpreciznější hru. Jak sám uvádí, neví proč tomu tak je, ale zkrátka je to tak. Testoval mnoho variant krků a tahle mu sedí nejlépe. Nultý pražec je kostěný a menzura je 25.5 palce, což je standard.
  • snímače jsou Seymour Duncan. krkový a středový snímač jsou stejné, kobylkový je maličko jiný. Jsou také dělané na míru Coryho požadavkům.
  • elektronika kytary je dokonalým zhmotněním Coryho představy. Na první pohled je vše při starém, tedy volume, tone, tone. Hlavní vychytávkou je potenciometr spodní tónové clony, který je push/push. Při vytažení nahoru se aktivuje krkový a středový snímač. Tahle funkce je na kytaře z toho důvodu, že Cory nejčastěji hraje na mezipolohu přepínače právě s těmito dvěma snímači najednou, ale při rychlé hře občas o páčku přepínače zavadí a nechtěně si tak přepne zvuk na jiný snímač. Takto mu v případě potřeby prostě stačí zmáčknout push/push a aktivuje tím vždy pouze krkový a středový snímač bez ohledu na to, v jaké poloze má zrovna páčku přepínače snímačů. Volume potenciometr má funkci Treble-Bleed.
  • Na hlavici jsou uzamykatelné ladící mechaniky a dva srážeče strun, což obojí umožňuje větší stabilitu zvuku a ladění. Zezadu hlavice je podpis Cory Wong.
  • Pickguard je čtyřvrstvý perleťový a výborně se doplňuje se Sapphire Blue barvou laku a s tmavým palisandrovým hmatníkem. 
  • Struny jsou 10/46, tedy takové, na které Cory hraje vždy.

V roce 2023 vyšly dva nové limitované modely této kytary, které mají jinou barvu laku. Jedná se o zelenou Surf Green a modrou Daphne Blue. Tyto kytary jsou o 50 dolarů dražší než původní model, jediný rozdíl mezi nimi je ovšem barva laku.

Tyto barvy patří k nejoblíbenějším na Fender kytarách vůbec. Cory Wong si hodně zakládá na vizuálních podnětech a sám říká, že zážitek z hudby nedělá jen samotná hudba, ale i vizuální prožitek. A věří že i samotný design nebo barevné provedení kytary může ovlivnit pocity hráčů.

Závěrem

Cory Wong Stratocaster je vymazlená kytara se spoustou prvků, které vycházejí z osobních preferencí a opravdu dávají smysl. Perfektně Coryho Wonga doplňuje na jeho cestě muzikantským světem. Zábavná je nejen jeho hudba, ale i jeho hráčská technika, humor a energie. Kombinace kytary a kytaristy se v tomto případě skutečně vyvedla.

Tagy Kytara Fender v hlavní roli Cory Wong Fender Cory Wong Stratocaster Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY