Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Korg volca fm2: druhá generace malého FM synthu

Po první edici kompaktního syntezátoru volca fm přichází Korg s druhou generací tohoto modelu nesoucího interní označení volca fm2, ale na šasi nástupce zmíněnou číslovku nenajdete, takže při letmém pohledu vypadají obě verze téměř identicky. Nový volca fm je připraven přinést do vaší sestavy, studia nebo kamkoli, kde se rozhodnete tvořit hudbu, široké možnosti díky dvojnásobnému počtu hlasů oproti svému předchůdci, dalším efektům, přepracovanému MIDI připojení a intuitivnímu rozhraní.

„Dvojková“ série je stejně jako originální provedení, které se na trhu objevilo před šesti lety, založeno na 32 algoritmech legendární Yamahy DX7, zvládne také import patchů přes SysEx a pro jejich detailnější editaci slouží bezplatný online editor Synthmata bez nutnosti jeho instalace, který japonský výrobce vyvinul společně s firmou Oscillator Sink.

Kromě FM syntezátoru s 6 operátory je připraven 16krokovým loop sekvencer se stejným počtem uložitelných patternů, výkonný arpeggiátor, šestihlasá polyfonie (místo tří hlasů u starší verze) přináší bohatější svět harmonických textu, k chorusu přibyl reverb a přidány byly funkce velocity (MIDI) nebo „motion sequence“, která v reálném čase zaznamenává všechny jemné nuance vaší hry a změny nastavení ovladačů.

Praktickým pomocníkem při tvorbě se může stát randomizer programů a kromě funkce active step, umožňující přeskakovat kroky během sekvence, nabízí volca fm prostředky pro vytváření nepravidelnějších rytmů. Pokud je aktivní krok menší než 16 kroků, můžete použít funkci warp active step pro kompenzaci, abyste zabrali stejný čas přehrávání jako 16 kroků, navíc synchronizací přehrávání s jinou jednotkou řady volca lze záměrně zkreslit časování kroků a vytvářet ménš obvyklé kombinace.

Funkce řetězení patternů navíc umožňuje propojit více sekvenčních vzorků pro postupné přehrávání, takže spojením až 16 sekvencí lze vytvořit rozsáhlé party o 32, 64 nebo dokonce 256 krocích. Synth je díky vestavěnému koncovému zesilovači a reproduktoru možno využívat i zcela samostatně, nechybí sluchátkový vstup, konektory Sync In/Out a MIDI In/Out, vše v minijackové formě.

Napájení obstarává 9V adapter nebo šest tužkových AA baterií s průměrnou výdrží 10 hodin nepřetržitého provozu. Druhou generaci digitálního syntezátoru Korg volca fm o rozměrech 193 x 115 x 40 mm a hmotnosti 360 g lze na evropském trhu pořídit za cenu pohybující se okolo 190 eur. Součástí dodávky je sync kabel a také softwarový paket obsahující DAW aplikaci Reason Lite, iZotope Ozone Elements i několik plug-inů Korg a dalších značek.

Tagy korg Korg volca fm2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY