Přejít k hlavnímu obsahu
Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! | Foto: Čestmír Jíra
Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! | Foto: Čestmír Jíra
Ricardo Delfino -

Klubařina, to je dřina #9: Klubová scéna pod palbou

Když jsme v únoru tohoto roku plánovali seriál o hudebních klubech této republiky, jejich historii a roli v kulturní sféře, zvolili jsme pro něj příhodný název „Klubařina, to je dřina“. Necelý měsíc na to získal význam názvu úplně jiný rozměr, když vláda ČR zavedla dne 16. března plošnou karanténu včetně zákazu vycházení krom nezbytných cest do práce, na nákup a za rodinou. Současně byly vládou uzavřeny restaurační provozy včetně hudebních klubů. Výjimku dostaly prodejny potravin, lékárny, drogerie, prodejny výpočetní techniky, zverimexy, trafiky a z nejasného důvodu i zahrádkářství a květinářství. Po zveřejnění stavu počtu zdravotnického materiálu ve Státním fondu hmotných rezerv byly následně zahrnuty i galanterie, aby si lidé mohli ušít vlastní roušky. Ze dne na den se prakticky zastavil nejen společenský život.

Úvodem bych chtěl sám za sebe zdůraznit, že tímto článkem nerozporuji ani nehodnotím míru nutnosti zavedení plošných opatření, nestavím se na stranu antirouškařů ani lidí obávajících se o své zdraví. V tomto díle jsem se rozhodl shrnout situace z pohledu dopadu na kulturní průmysl, převážně hudební kluby.

Březen až květen 2020

Dne 16. března zavádí vláda ČR s platností od 6:00 celostátní karanténu. Od té chvíle jsou promotéři, pořadatelé, dramaturgové, produkční, osvětlovači, zvukaři, hudebníci, riggeři, koncertní fotografové, grafici, dodavatelé pořadatelských služeb a spousta dalších profesí z kulturního sektoru i mimo něj postaveni do situace bez možnosti podnikat. Ze dne na den. Frustrace a obavy o přežití hudebních profesionálů, kteří mnohdy investovali do svého řemesla nepočitatelné množství času, finančních prostředků a úsilí, jsou v umělecké sociální bublině všudypřítomné. 

„Padá koncert, něco si přej.” Tomáš Paleta (Applause booking)

Manažeři, dramaturgové, promotéři a booking agenti přesouvají koncerty na pozdější termíny. Nejčastěji na podzim ve víře, že tou dobou už vládní restrikce nebudou zasahovat do společenského života nebo budou alespoň jasnější pravidla a možnosti pořádání kulturních akcí. Vystoupení zahraničních interpretů v ČR do konce roku 2020 začíná vypadat jako utopie.

„Záložní plán moc není. Snad jen koncertovat skromněji a v menším, až bude něco povolené." Tomáš 'Jugi' Staněk (RedHead Music/Jugi Booking  rozhovor pro Frontman.cz)

Vendula Šmoldasová, Zeuritia při streamu | Zdroj: #nechodven

Některé klubové provozy se vydávají cestou živého streamování koncertů. Trend solidarity a podpory hudební scény přispěním drobných finančních částek na produkci se bohužel začne velmi rychle rozplývat. Ať už z důvodu zahlcení českého online trhu, nástupu teplého konce jara nebo zhoršující se ekonomické situace jednotlivců a hrozby nadcházející ekonomické krize. Kluby, které krom koncertní činnosti disponují i poskytováním gastro služeb, prodávají přes okénka nápoje i pokrmy s sebou. Jako například kladenský klub Auto da Fé (Klubařina 6. díl).
Situace si vybírá první oběti. Například Music bar Velbloud v Českých Budějovicích dočasně přerušuje svou činnost a po dohodě s pronajímatelem opouští prostory.

Muzikanti se začínají více zajímat o možnost online prodeje hudby a instituce jako Soundczech či další zprostředkovávají společně s aktuálně nevytíženými profesionály hudebního průmyslu několik vzdělávacích a motivačních online workshopů. 

Koncem dubna přichází první světlo na konci tunelu v podobě plánu rozvolnění opatření v několika vlnách. 

  • Od 20. dubna otevírají autobazary, autosalony a další
  • Od 24. dubna je možné provozovat bohoslužby do 15 osob
  • Od 27. dubna autoškoly, knihovny a zoologické zahrady
  • Od 11.května je možné pořádat venkovní a vnitřní akce pro maximum 100 osob a restaurační provozy smí otevřít zahrádky
  • Od 25. května dostávají zelenou i vnitřní prostory gastro služeb a limit pro návštěvníky venkovních i vnitřních akcí se zvedá na 300 osob 
  • Od 8. června vláda povoluje akce ve vnitřních i venkovních prostorách pro maximum 500 návštěvníků
  • Od 22. června se postupně v manuálu rozvolňování začínají konkrétněji specifikovat společenské akce. Veletrhy a další hromadné akce získávají limit 5000 osob s podmínkou zřízení sektorů po tisíci návštěvnících s nutností zajištění odděleného občerstvení a toalet. Pro kulturní akce se pak maximální počet lidí zvyšuje na 1000 lidí.
    (Zdroj: www.vlada.cz.)

Červen až srpen 2020

Pro klubaře a promotéry začíná období prvních možností zalepit díry v rozpočtu a někteří se pouštějí do pořádání venkovních koncertních akcí. Například Kotelna v Litomyšli (Klubařina 5. díl) s jejich venkovními koncerty a Festivalem bez ambicí nebo Lucerna Music Bar s Open Air koncertní sérií na pražském Výstavišti. Vzniká originální formát autokoncertů, při nichž jsou diváci na parkovišti před pódiem ve svých vozech a hudbu ladí na svých rádiích. Většina klubů vzhledem k vysokým letním teplotám zůstává uzavřených nebo omezují svůj provoz na minimum s nadějí na podzimní sezónu bez omezení.

John Wolfhooker v Live Jukeboxu na Rock for People Home, foto: Kateřina Fialová

Vzhledem k dlouho nevyjasněným podmínkám pořádání venkovních akcí a krátkému časovému horizontu na přípravy většina festivalových pořadatelů ruší, přesouvá či v nejlepším případě zmenšuje letošní ročníky. Rock for People na poslední chvíli oznamuje přesun doposud největšího ročníku, kterému měli dominovat headlineři jako Green Day, na rok 2021. Namísto toho vyráží s českými interprety v hracím přívěsu Live Jukebox na mini tour po pivovarech. Colours of Ostrava přicházejí se zmenšenou verzí nazvanou NEfestival. Dne 17. července jsou Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje s okamžitou platností zrušeny veškeré společenské a kulturní akce v daném kraji. Situace jako u přerušeného NEfestivalu, kdy se organizátoři až z médií mohou dozvědět, že se v jejich kraji nesmí #zminutynaminutu pořádat kulturní akce, se stává varovným precedentem.

„U Nefestivalu bylo jasně vidět, jak to může dopadnout, když o kultuře rozhodují úředníci od stolu.” Michal Pařízek (šéfredaktor Full Moonu rozhovor pro Frontman.cz)

„Pořadatelé si rozmyslí, jestli vůbec něco pořádat.” Dušan Svíba (Earth Music  rozhovor pro Frontman.cz)

NEfestival byl zrušen #zminutynaminutu Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje, grafika: archiv Colours of Ostrava

„Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný. Je to nehoráznost.” Zlata Holušová (ředitelka Colours of Ostrava), zdroj: iDnes.cz

V návaznosti na tyto události uspořádala Česká obec hudební na Staroměstském náměstí demonstraci. Dne 27.července na pódiu vystoupili zástupci klubů, festivalů, promoting a produkčních agentur a dalších profesí. Na shromáždění promluvil také ministr kultury Lubomír Zaorálek. Bohužel místo slovy dodávajícími naději reagoval na některé nesouhlasné projevy davu ofenzivněji. Věta „V Berlíně je zakázáno zpívat." utkvěla v paměti pravděpodobně mnohým zúčastněným.

Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! - 27/7 Foto: Čestmír Jíra

Září 2020

Končí období venkovních akcí a klubaři upínají své naděje k blížící se podzimní sezóně. 

Hlavní hygienička pro ČR, Jarmila Rážová, v rozhovoru pro server Novinky.cz zmínila souvislost zdrojů nákazy a kulturních akcí. 
„Nemáme ale v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, žádná ohniska. Zdroje nákazy z takových akcí prakticky nemáme.” 

Od 24.září vchází v platnost jedno z prozatím posledních omezení s přímým dopadem na pořadatele. Vnitřní akce budou omezeny na deset osob, pokud není k dispozici sezení. Venkovní pak na 50 účastníků bez sezení. Vnitřní sezení pak bude omezeno počtem 1000 osob v areálu členěných do sektorů, u vnějších akcí se bude jednat o počet 2000 lidí, což se týká i sportovních utkání. Nadále však platí, že u ostatních akcí, kde nejsou možné sektory, zůstává limit 500 osob uvnitř a 1000 osob venku. Klubům, které mají prostory koncipované primárně pro akce na stání, se tak zásadně sníží kapacita, což přirozeně vede k nižším výdělkům. Nemluvě o nově vzniklých nákladech na usazení návštěvníků. První hudební kluby hlásí ukončení činnosti. Teplický klub KNAK (Klubařina 4. díl) nebo pražský Underdogs’ (Klubařina 7. díl) již také mluví o uzavření provozu. Brněnská Fléda a další hudební kluby z Brněnské asociace clubové hudby (BACH) volají po vládní pomoci, jinak budou muset zavřít. 

Teplický klub KNAK zavírá, zdroj: Facebook Knak Teplice

„Ve srovnání s jinými branžemi nepožadujeme nic závratného, ale je to pro nás otázka existence." Martin Kozumplík (Kabinet Múz),
zdroj: Aktuálně.cz

Jak se situace pro kulturní prostředí po výměně ministra zdravotnictví dál bude vyvíjet, je nepředvídatelné.

V této chvíli je velmi těžké napsat nějaký neutrální či dokonce pozitivní dovětek. Zůstanu u shrnutí, že klubová scéna je nedílnou součástí hudební infrastruktury. Je odbytištěm služeb mistrů zvuku, osvětlovačů, produkčních a dramaturgů, grafiků a poskytovatelů výlepových ploch. Pro hudebníky samotné představuje nejen místo pro interakci s posluchači, ale zároveň je cenným zdrojem zkušeností a praxe jejich řemesla. Na závěr mohu přidat pouze apel. 

Dodržujte zodpovědně základní hygienická opatření za jakékoliv situace. Podpořte zbylé kulturní akce, dokud se ještě mají kde konat, a dokud ještě zbývá síla je pořádat.

(Zdroje: vlada.cz, archiv Frontman.cz, Novinky.cz, Aktuálně.cz, weby a sociální sítě zmíněných klubů.)

Tagy Klubařina, to je dřina koronavirus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY